Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk wytypował cztery powiaty, w których zbadał w sumie 480 gospodarstw domowych i 1480 mieszkających w nich osób. W trakcie badań padły m.in. pytania dotyczące postrzegania ról kobiecych, także dotyczące pełnienia przez nie funkcji publicznych i obecności w polityce.
?Sprawy kobiet są wystarczająco reprezentowane w polityce i nie odczuwam braku troski polityków o sprawy kobiet? ? z takim stwierdzeniem zgodziło się 45,9 proc. badanych mężczyzn i 32,5 proc. badanych kobiet.
Więcej niż jedna trzecia (35,6 proc.) badanych mężczyzn i niemal jedna czwarta (23,6 proc.) badanych kobiet uznała, że ?większość mężczyzn lepiej nadaje się do uprawiania polityki niż większość kobiet?.
?Kobiety powinny zająć się prowadzeniem domu, a rządzenie krajem zostawić mężczyznom?. Takie przekonanie wyraziło 36 proc. mężczyzn i 18 proc. kobiet pytanych przez IRWiR PAN.
Wyniki badań zostały zaprezentowane w piątek podczas konferencji naukowej ?Między wójtem a proboszczem. Kobiety w polskich samorządach 1990-2016? zorganizowanej m.in. przez Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Konferencję poprzedziła publikacja książki o tym samym tytule, której autorkami są prof. Joanna Regulska, dr Magdalena Grabowska i Emilia Rekosz-Cebula.
aba/