Jak informuje wrocławski magistrat, z porad w głównej mierze korzystają urzędnicy, nauczyciele, dziennikarze, a także całe zespoły redakcyjne z wydawnictw.
?Pytania są rozmaite. Od takich doraźnych, dotyczących oceny słowa pod względem poprawnościowym, po bardziej pogłębione i wymagające interpretacji problemów językowych? ? mówi dr Marcin Poprawa z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. ?Najczęściej padają pytania o użycie wielkiej i małej litery, szczególnie w nazwach tytułów, śródtytułów, nazw imprez okolicznościowych czy gatunków. Z drugiej strony trafiają do nas także zapytania o pisownię ?nie? z rzeczownikami odczasownikowymi? ? dodaje.
Zaznacza, że w tym ostatnim przypadku reguła językowa jest jednak jasna: partykułę ?nie? z rzeczownikami piszemy łącznie.
Bardzo często pojawiają się również problemy z odmianą nazwisk, szczególnie polskich, a także ustaleniem formy gramatycznej rzadziej spotykanych nazw własnych. Użycie małej i wielkiej litery w wypadku pisania o skwerze, placu czy wybrzeżu, a także ich odmiany również stanowią zagwozdkę.
Na pytania dotyczące poprawności językowej będą odpowiadać dr Marcin Poprawa, dr Paulina Witkowska oraz dr Marta Śleziak. Harmonogram pracy poradni zostanie ogłoszony na stronie Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Aby skorzystać z bezpłatnej porady językowej, należy zadzwonić pod numer telefonu: 71 375 24 30 lub wysłać wiadomość drogą elektroniczną na adres: poradnia.jezykowa.ifp@uwr.edu.pl
Źródło: UM Wrocław
aba/