- Dziękuję wszystkim, którzy pracowali i pomagali tej nocy - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas odprawy ze służbami i wojewodami.
Również minister Joachim Brudziński złożył podziękowania dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, druhów OSP, policjantów oraz służb wojewodów za zaangażowanie i skuteczne działania w udzielaniu pomocy poszkodowanym przez orkan. Zaznaczył jednocześnie, że służby na bieżąco usuwają skutki silnego wiatru i obfitych opadów śniegu oraz są w pełni gotowe do dalszego niesienia pomocy poszkodowanym.
W związku z orkanem ?Fryderyka", który wczoraj wieczorem i dziś w nocy przechodził nad Polską, najbardziej ucierpieli mieszkańcy województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i śląskiego. W żadnym z województw nie było ofiar śmiertelnych, dwie osoby zostały ranne - to pasażerowie autokarów, które zjechały z drogi i wpadły do rowu. W kulminacyjnym momencie prawie 55 tys. odbiorców nie miało prądu. Energetycy sukcesywnie usuwają awarie i przywracają zasilanie.
Aktualnie liczba gospodarstw domowych, które nie mają dostępu do energii elektrycznej wynosi poniżej 30 tys.
Gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, poinformował, że w związku z orkanem ?Fryderyka" funkcjonariusze PSP i strażacy-ochotnicy interweniowali prawie 700 razy.
Większość interwencji (prawie 450) była związana z silnym wiatrem. Strażacy wyjeżdżali głównie do wiatrołomów. W akcję na terenie całego kraju zaangażowanych było niemal 4 tys. strażaków i prawie 820 samochodów pożarniczych. Uszkodzonych zostało 65 budynków, w tym 45 mieszkalnych i 20 gospodarczych. W Stroniu Śląskim w powiecie kłodzkim (województwo dolnośląskie) silny wiatr zerwał dach z wielorodzinnego budynku mieszkalnego.
Strażacy i policjanci ewakuowali 15 rodzin. Natomiast w Krośnie (województwo podkarpackie) uszkodzone zostało poszycie dachu pływalni. W całym kraju działania strażaków wspierali policjanci.
Nadinspektor Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji, podkreślił, że działania funkcjonariuszy koncentrowały się przede wszystkim na zadaniach związanych z utrudnieniami w ruchu drogowym. Marek Kubiak, szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa podkreślił, że mimo występujących utrudnień, wszystkie drogi krajowe były przejezdne.
- Sytuacja nie okazała się tak trudna, jak można było przewidywać - powiedział. Podczas wideokonferencji minister spraw wewnętrznych i administracji zobligował wojewodów do stałego kontaktu z samorządowcami w sprawie pomocy dla poszkodowanych przez orkan ?Fryderyka".
Samorządy powinny jak najszybciej oszacować straty i za pośrednictwem wojewodów wystąpić o środki do MSWiA.
W odprawie z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem Joachimem Brudzińskim wzięli udział m.in.: wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji: Paweł Szefernaker i Jarosław Zieliński, szef KPRM Michał Dworczyk, gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, nadinspektor Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji oraz szef RCB Marek Kubiak.
Źródło: MSWiA
mp/