Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2016.11.15 15:11

Szczyt klimatyczny. Jak finansować transformację emisyjną regionów i miast?

Nawet jeśli skumulujemy obecne zobowiązania rządów krajowych, to wzrost temperatury do końca wieku przekroczy 3 stopnie Celsjusza wobec zakładanych 2 stopni - ostrzegają unijni samorządowcy. 
Szczyt klimatyczny. Jak finansować transformację emisyjną regionów i miast?
Szczyt klimatyczny. Jak finansować transformację emisyjną regionów i miast?Budowanie murów nie powstrzyma nas przed oddychaniem tym samym powietrzem - powiedział szef KR Markku Markulla
Fot. Komitet Regionów

W drugim tygodniu 22. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP22), która obywa się w Marrakeszu (Maroko), zorganizowano Szczyt Klimatyczny Przywódców Lokalnych i Regionalnych.

Na poniedziałkowym spotkaniu przedstawicieli szczebla samorządowego mówiono o finansowaniu transformacji emisyjnej regionów i miast. Zaplanowano też przyjęcie deklaracji, w której władze lokalne z różnych części świata zaapelują o działania na rzecz klimatu.

"Budowanie murów nie powstrzyma nas przed oddychaniem tym samym powietrzem. Dlatego porozumienie w Paryżu przeszło do historii" - powiedział w poniedziałek w Marrakeszu przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów (KR) Markku Markulla. KR jest unijnym organem doradczym, w skład którego wchodzą przedstawiciele samorządów z 28 krajów.

Na początku listopada weszło w życie przyjęte w zeszłym roku w Paryżu porozumienie klimatyczne, które zobowiązało wszystkie kraje na świecie do podejmowania działań na rzecz ochrony klimatu. Porozumienie zakłada ograniczenie globalnego wzrostu średniej temperatury do poziomu "znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza" w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Podczas COP22 po raz pierwszy odbywa się posiedzenie stron porozumienia paryskiego, podczas którego toczą się dyskusje nad realizacją umowy. "Polska, podczas szczytu w Marrakeszu, będzie aktywnie uczestniczyć w negocjacjach. Szczególnie zależy nam na rozpowszechnieniu naszego postulatu, aby wykorzystywać lasy do zmniejszania koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze" - powiedział w zeszłym tygodniu wiceminister środowiska Paweł Sałek.

Wdrażanie porozumienia paryskiego jest tematem rozmów delegatów z blisko 200 krajów, w tym Polski, reprezentantów nauki i biznesu, przedstawicieli organizacji pozarządowych i ekologicznych, a także reprezentantów samorządów. Ci ostatni ostrzegają, że nawet jeśli skumulujemy obecne zobowiązania rządów krajowych, to wzrost temperatury do końca wieku przekroczy 3 stopnie Celsjusza, wobec zakładanych 2 stopni.

Dlatego w ocenie przedstawicieli Komitetu Regionów strony konferencji powinny jak najszybciej przedstawić zaktualizowane zobowiązania. Instytucja naciska na Unię Europejską, aby ta dała przykład i zobowiązała się do zmniejszenia do 2030 r. emisji gazów cieplarnianych o 50 proc. w porównaniu z poziomami z 1990 r.

"Globalne emisje gazów cieplarnianych powinny osiągnąć szczytowy poziom możliwie najszybciej

i powinny zostać stopniowo wyeliminowane do 2050 r. lub krótko potem" - czytamy w opinii KR wydanej przed szczytem w Marrakeszu.

Jak przekonują samorządowcy, fundamentalne znaczenie mają w tym przypadku wysiłki miast i regionów, dążących do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Szef KR Markku Markulla zaapelował, aby zaangażowano samorządy w przygotowanie i wykonanie planu ograniczenia zmiany klimatu. Podkreślił też, że osiągnięcie realnych wyników wymaga odpowiednich instrumentów finansowych.

"W Paryżu uznano formalnie rolę miast i regionów w przeciwdziałaniu zmianie klimatu. Jest to właściwy pierwszy krok, niemniej musimy zrobić więcej" - zauważył.

KR chce ponadto wykorzystać szczyt w Marrakeszu do zaprezentowania udanych inicjatyw Porozumienia Burmistrzów, które jest największym na świecie ruchem na rzecz zrównoważonego rozwoju miast. Inicjatywa skupia ponad 7 tys. miast z sześciu kontynentów, które zobowiązały się do realizacji celów klimatyczno-energetycznych UE na swym terytorium.

Z Marrakeszu Mateusz Kicka

Serwis Samorządowy PAP

PAP
REKLAMA
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 209

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
we wtorek, godzina 18:47 Goraj
Mieszkańcy pożegnali stary rok
31 grudnia na Rynku 600-lecia mieszkańcy Goraja i okolic tradycyjnie pożegnali stary rok i powitali nowy podczas widowiska sylwestrowego zwanego "Diabełkami". Wydarzenie, organizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Goraju, po raz kolejny zgromadziło tłumy.
w sobotę, godzina 11:35 Rezerwat Szum
Zakaz wstępu do rezerwatu na Roztoczu
w sobotę, godzina 14:23 Wola Duża
Zderzenie pojazdów na DW nr 858 [AKTUALIZACJA]
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball