Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Wpadł z narkotykami podczas interwencji domowej
Budynek LOK sprzedany
Trwa rozbudowa targowiska
Sprzątają przy zalewie
home > Start > Kraj > Duchowni o smogu. Biskupi dolnośląscy: należy oczyścić powietrze ze smogu i ludzkiej lekkomyślności
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2017.12.07 13:33

Duchowni o smogu. Biskupi dolnośląscy: należy oczyścić powietrze ze smogu i ludzkiej lekkomyślności

Biskupi z Wrocławia, Legnicy i Świdnicy zwrócili się do wiernych w sprawie wysokiego zanieczyszczenia powietrza w regionie.
Duchowni o smogu. Biskupi dolnośląscy: należy oczyścić powietrze ze smogu i ludzkiej lekkomyślności
Duchowni o smogu. Biskupi dolnośląscy: należy oczyścić powietrze ze smogu i ludzkiej lekkomyślnościFot. PAP/ A.Grygiel

?Jako mieszkańcy województwa dolnośląskiego nie możemy udawać, że problem (smogu ? red.) nas nie dotyczy, tym bardziej, że niektóre z naszych miast znajdują się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce? - czytamy w piśmie duszpasterskim.

Biskupi pozytywnie ocenili działania samorządowców i polityków zamierzające do eliminowania przyczyn zanieczyszczenia powietrza i zwrócili uwagę, że ?zanim zostaną wdrożone nowe przepisy czy nowoczesne technologie, powietrze powinno zostać oczyszczone z ludzkiej lekkomyślności, która pozwala na spalanie w piecach: śmieci, odpadów czy plastikowych przedmiotów?.

?Od każdego z nas zależy, czy powietrze, którym oddychamy w naszych miastach będzie służyło zdrowiu i życiu, czy będzie przyczyną chorób i wcześniejszej umieralności?- podkreślili duchowni.

Hierarchowie zaznaczyli, że należy podjąć wspólne działania na rzecz poprawy jakości powietrza.

?Wzywa nas do tego nie tylko papież Franciszek w encyklice +Laudato Si+, ale przede wszystkim zdrowy rozsądek i Dekalog, zawierający m.in. przykazanie: +Nie zabijaj+? ? czytamy w liście biskupów.

Do antysmogowego apelu przyłączył się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz podkreślał, że Fundusz wspiera finansowo zarówno wymianę węglowych pieców jak i działania edukacyjne, które zmierzają do zmiany świadomości i zachowań.

?To od nas zależy czy problem smogu będzie występował. Gdybyśmy zmienili swoje zachowania to groźne zjawisko zostałoby w poważnej części wyeliminowane? - powiedział Kasztelowicz.

List podpisany przez Arcybiskupa Metropolitę Wrocławskiego Józefa Kupnego, Biskupa Świdnickiego Ignacego Deca i Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego zostanie odczytany we wszystkich kościołach w regionie 10 grudnia.

jma/

PAP
REKLAMA
Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 128

Waszym zdaniem (0)

Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google | Recepcja | Google+ | Zamojska.pl