Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Wpadł z narkotykami podczas interwencji domowej
Budynek LOK sprzedany
Trwa rozbudowa targowiska
Sprzątają przy zalewie
home > Start > Kraj > Gowin: kształtujemy kolejne pokolenia polskiej elity naukowej
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2017.12.06 15:17

Gowin: kształtujemy kolejne pokolenia polskiej elity naukowej

35 młodych naukowców z całej Polski otrzyma łącznie prawie 40 mln zł na realizację własnych projektów badawczych. Minister Jarosław Gowin ogłosił wyniki VIII edycji programu LIDER, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (agencję wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Gowin: kształtujemy kolejne pokolenia polskiej elity naukowej
Gowin: kształtujemy kolejne pokolenia polskiej elity naukowejFot. PAP/R. Guz

?Chcąc zapewnić jak najlepsze warunki do rozwoju polskim naukowcom, w szczególności młodej kadrze naukowej, razem ze wspólnotą akademicką przygotowaliśmy Konstytucję dla Nauki. To reforma inna niż wszystkie: to zmiany wynikające z postulatów zgłaszanych przez całe środowisko, w tym właśnie przez młodych naukowców, którzy coraz częściej będą stanowić o sile i znaczeniu polskiej nauki. To zmiany, które będą kształtować kolejne pokolenia polskiej elity naukowej - podkreślił wicepremier Gowin.

Zaznaczył, że zgłoszone przez laureatów programu LIDER projekty to dowód na to, że młodzi polscy naukowcy mają wiedzę, umiejętności oraz ?chęć zmieniania otaczającego nas świata?.

?Opracowanie systemu automatycznego projektowania i wytwarzania protez w oparciu o techniki 3D, ekologicznego preparatu do intensyfikacji wzrostu i roślin uprawnych i leczniczych czy technologii wytwarzania kompozytów biodegradowalnych dla przemysłu motoryzacyjnego to jedynie przykłady z całej listy prac badawczych, których efekty zostaną spożytkowane z korzyścią dla społeczeństwa i gospodarki? - dodał wicepremier Gowin.

Tematyka projektów zgłoszonych w konkursie została zdominowana przez nauki inżynieryjne i techniczne - to ok. 65 proc. badań we wszystkich dotychczasowych edycjach i aż 80 proc. w obecnej. Kolejna dziedzina to nauki przyrodnicze - 17 proc., a nauki medyczne i nauki o zdrowiu to tematyka 10 proc. projektów. Najwyższe możliwe dofinansowanie projektu w programie LIDER - 1,2 mln złotych - w tym roku otrzymało aż 10 młodych naukowców.

 

Najwyżej w tym roku został oceniony projekt dra inż. Tymoteusza Ciuka z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie. Jego celem jest opracowanie rzeczowej i przetestowanej w warunkach operacyjnych technologii przyrządowej grafenowych czujników pola magnetycznego. Na tle standardowych technologii półprzewodnikowych czujniki z grafenu na węgliku krzemu cechuje bardzo wysoka stabilność parametrów elektrycznych w ekstremalnie szerokim zakresie temperatur. Potencjał aplikacyjny czujników obejmuje przemysł motoryzacyjny, zbrojeniowy i elektroenergetyczny.

Wśród wyróżnionych w tym roku projektów znajdują się również m.in.: stworzenie sztucznego naczynia krwionośnego, badania nad systemem rejestracji i przetwarzania obrazu przestrzennego, badania nad zastosowanie włókien bambusa w elementach obuwia skórzanego, tekstylnego w celu poprawy jego właściwości użytkowych.

W ósmej edycji programu dofinansowanie z NCBR otrzymało 35 z 183 ubiegających się o niego młodych naukowców. Starając się o nie musieli wykazać się nie tylko wiedzą i kompetencjami do stworzenia i zarządzania własnym zespołem naukowym, ale także zaprezentować konkretny projekt badawczy, który chcieliby realizować dzięki wsparciu z NCBR.

W ramach wszystkich dotychczasowych edycji programu NCBR udzieliło wsparcia już 286 liderom z całej Polski. Na ten cel przeznaczyło ponad 308 mln zł.

jma/

PAP
REKLAMA
Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 98

Waszym zdaniem (0)

Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google | Recepcja | Google+ | Zamojska.pl