Według danych zebranych przez zajmujące się wspieraniem organizacji pozarządowych i innych inicjatyw obywatelskich Stowarzyszenie Klon/Jawor, europejskim liderem wolontariatu jest Norwegia. Jak podaje stowarzyszenie, norwescy wolontariusze przepracowali trzy razy więcej godzin niż osoby zaangażowane w aktywność społeczną w Polsce, mimo że liczba mieszkańców Norwegii jest siedmiokrotnie mniejsza.
Zdaniem Marty Gumkowskiej ze Stowarzyszenia Klon/Jawor, "dobrowolne, nieodpłatne działanie na rzecz organizacji społecznych czy celów dobroczynnych deklaruje w skali roku mniej więcej co piąty dorosły mieszkaniec naszego kraju".
Jednak, jak zauważyła, z badań CBOS wynika, że ludzie "zaangażowani w tak rozumianą pracę społeczną w większości nie są skłonni uznać się za wolontariuszy".
"Do pracy w charakterze wolontariusza przyznaje się od lat średnio 6 proc. Polaków. Najczęściej są to osoby najmłodsze - uczniowie i studenci. Ma to na pewno związek z rozwojem wolontariatu szkolnego" - wyjaśniła Gumkowska.
We wtorek obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który - jako wyraz uznania dla wysiłku wolontariuszy na całym świecie - został ustanowiony na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 1985 r.
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny
jma/