Z informacji resortu finansów wynika, że w karuzeli VAT uczestniczyło kilkanaście podmiotów polskich i zagranicznych, a przedmiotem oszustw podatkowych był obrót olejem rzepakowym.
?Znikający podatnik wprowadzał do obrotu olej rzepakowy, nie płacąc należnego podatku VAT. Na skutek takiej organizacji obrotu do budżetu państwa nie wpływał należny podatek VAT od towarów nabywanych z zagranicy, który mógł być odliczany przez kolejne podmioty występujące w łańcuchu transakcji. Dzięki temu, podmioty biorące udział w procederze, mogły oferować olej po cenach niższych niż firmy działające zgodnie z prawem? ? wyjaśnił resort.
Ministerstwo poinformowało, że czynności dochodzeniowo - śledcze i kontrolne prowadzone były na terenie czterech województw przez 40 funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. Dokonano przeszukań 10 miejsc (lokali mieszkalnych oraz siedzib spółek), należących do uczestników nielegalnego obrotu olejem rzepakowym.
W związku z czynnościami kontrolnymi realizowanymi w tej sprawie, Generalny Inspektor Informacji Finansowej dokonał blokady środków finansowych na rachunkach bankowych w kraju i za granicą w łącznej kwocie ponad 5 mln zł.
Ministerstwo przekazało również, że funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zabezpieczyli też 30 sztuk amunicji i magazynek do broni maszynowej posiadany bez zezwolenia, a także podrobione stemple i pieczęcie urzędowe.
Natomiast właściciel mieszkania, w którym w trakcie działań kontrolnych znaleziono nielegalne przedmioty, został zatrzymany przez Policję.
mm/