"Nie mamy do czynienie w Europie ze starciem cywilizacji islam-chrześcijaństwo" - powiedział PAP europoseł PiS prof. Ryszard Legutko. Jego zdaniem, "mamy do czynienia z kryzysem cywilizacji europejskiej, która odeszła - w każdym razie duża część - od chrześcijaństwa, wprowadziła na to miejsce taką dziwną, dość płytką, niebezpieczną ideologię i wytworzyła się swoista pustka, w którą wchodzi na fali imigracji bardzo dużo muzułmanów".
Jak stwierdził Legutko "problem z tymi muzułmanami jest taki, że ogromna część z nich nie bardzo czuje się u siebie w domu, nie odpowiada jej ani dziedzictwo chrześcijańskie, które jak powiedziałem jest w zaniku, ani owa współczesna ideologia, no i tu rodzi się konflikt". W jego ocenie stąd "biorą się generalnie te akty wrogości, terroryzmu i generalnie odrzucenia".
Legutko zwrócił uwagę, że muzułmanie mieszkają w swoich skupiskach, nie bardzo są włączeni w nurt cywilizacji europejskiej, co potwierdzają przypadki terroryzmu. "Ci terroryści to nie są przybysze, tylko to czasami jest nawet trzecie pokolenie, ludzie wykształceni już tutaj w Europie" - powiedział. I dodał: "także mamy do czynienia z taką bardzo niejasną, ale raczej wybuchową sytuacją, która niezbyt dobrze rokuje". Według europosła politycy "wpadli w pułapkę imigracji".
Legutko podkreślił, że polityka "herzlich willkommen" doprowadziła do przybycia do Europy ogromnej fali uchodźców, "którzy w dużej części są nierejestrowani, nie wiadomo, kto to jest, co robią" i - jak zaznaczył - "ani rządy, ani instytucje europejskie nie mają kompletnie żadnego pomysłu, co z tym zrobić".
Jak dodał: "to będzie trwało - ten taki stan niepewności, niestabilności w Europie i kryzysu demograficznego".
Według europosła PiS kościół chrześcijański nie ma tu szczególnej roli do odegrania, bo "zajmuje się chrześcijanami i bierze w obronę chrześcijan, którzy są prześladowani w wielu krajach świata - na Bliskim Wschodzie, ale nie tylko, to jest Korea, to jest Azja, są prześladowania w Pakistanie, nawet w Indiach, w Chinach".
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
mp/