Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2017.11.14 10:41

Szczyt w Bonn. Od środy na szczycie klimatycznym spotkanie wysokiego szczebla

W środę w Bonn, w ramach konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP 23), rozpoczyna się spotkanie szefów państw i rządów oraz ministrów, podczas którego zostana podsumowane dwutygodniowe negocjacje. Polskiej delegacji przewodniczy minister środowiska Jan Szyszko.
Szczyt w Bonn. Od środy na szczycie klimatycznym spotkanie wysokiego szczebla
Szczyt w Bonn. Od środy na szczycie klimatycznym spotkanie wysokiego szczeblaPAP/EPA

Pełnomocnik polskiego rządu ds. polityki klimatycznej, wiceminister środowiska Paweł Sałek wyjaśnił w rozmowie z PAP, że wszystkie państwa przedstawią stanowiska na posiedzeniach plenarnych, przeprowadzą dyskusje, a następnie podejmą finalne decyzje polityczne i merytoryczne.

23. szczytowi klimatycznemu ONZ i całemu procesowi negocjacyjnemu przewodzi Fidżi, korzystając z infrastruktury niemieckiego Bonn. Prezydentem COP 23 jest premier tego wyspiarskiego kraju na Oceanie Spokojnym Frank Bainimarama.

W ocenie Sałka, prezydencja Fidżi wiele uwagi poświęca przygotowaniu dialogu państw ws. większej skuteczności działań klimatycznych ? tzw. Dialogowi Talanoa (Talanoa Dialogue). Termin ten oznacza w języku fidżyjskim dobrą współpracę w ramach grupy lokalnej.

Wiceminister zapowiedział, że Polska ? w ramach przyszłorocznej prezydencji podczas szczytu w Katowicach (COP 24) ? będzie kontynuować ideę dialogu Talanoa. ?Stworzymy wszelkie warunki, żeby ten dialog był kontynuowany. Podczas COP 24 w Katowicach utrzymamy także tę nazwę ? Talanoa Dialogue? ? zapewnił wiceminister.

Zapytany o priorytety polskiej prezydencji, poinformował, że Polsce zależy w szczególności, aby podczas szczytu w Katowicach przyjęto pakiet decyzji wdrażających Porozumienie paryskie, który ma zapewnić zrealizowanie jego celów. ?Jeżeli deklaracje zawarte w Porozumieniu paryskim mają wejść w życie i w sposób realny przeciwdziałać zmianom klimatycznym, muszą zostać przyjęte szczegółowe przepisy. Mam nadzieję, że zostaną one finalnie wynegocjowane w Katowicach? ? zaznaczył Sałek.

Jak wyjaśnił, chodzi przede wszystkim o kwestie adaptacji do zmian klimatu, raportowania i inwentaryzacji, a także ujednolicenia ich na poziomie światowym. W ocenie wiceministra, przyjęcie decyzji ws. wszelkich przewidzianych w porozumieniu państw mechanizmów, ?pozwoli na neutralny klimatycznie, zrównoważony rozwój świata?. ?To jest podstawowy cel naszych prac w Katowicach? ? podkreślił.

Sałek liczy też, że w stolicy Górnego Śląska swój pozytywny finał znajdzie sprawa finansowania Funduszu Adaptacyjnego. Podczas zeszłorocznego szczytu klimatycznego w Marrakeszu blisko 200 państw-stron konwencji klimatycznej ONZ zgodziło się utrzymać fundusz po 2020 roku. Dotychczas nie ustalono jednak sposobu jego finansowania. Obecnie kraje rozwinięte zasilają go dobrowolnymi wpłatami.

W ocenie Sałka odbiór miejsca przyszłorocznego szczytu jest bardzo pozytywny. ?Katowice są wskazywane jako znakomity przykład transformacji ustrojowej i społeczno-gospodarczej ostatnich 25 lat, która odbyła się bez większych niepokojów społecznych. Dzisiaj miasto i region wyglądają zupełnie inaczej niż ponad dwie dekady temu. Dokonaliśmy transformacji od przemysłu ciężkiego w kierunku przemysłu innowacyjnego, przy rosnącym PKB i poprawiającej się jakości życia w Polsce. Trzeba się tym chwalić? ? powiedział.

Wdrażanie Porozumienia paryskiego jest tematem rozmów, które od ponad tygodnia prowadzą w Bonn delegaci z blisko 200 krajów, w tym Polski, reprezentanci nauki i biznesu, przedstawiciele organizacji pozarządowych i ekologicznych, związków zawodowych, a także samorządów.

Władze samorządowe z różnych części świata przyjęły w niedzielę deklarację ws. ambitniejszych działań na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych. Oficjalna prezentacja dokumentu odbyła się na zorganizowanym w ramach COP 23, m.in. przy udziale delegatów Komitetu Regionów UE, Szczycie Klimatycznym Przywódców Lokalnych i Regionalnych.

Sałek zapytany o ten dokument, podkreślił, że podstawą procesu negocjacyjnego jest dyskusja między państwami-stronami Porozumienia paryskiego. ?Proces negocjacyjny jest prowadzony przez państwa, które kreują politykę prośrodowiskową, biorą za nią odpowiedzialność i ją finansują? ? zastrzegł. Dodał przy tym, że działania miejskie, jako dodatkowe, ?jak najbardziej trzeba popierać, bo wszystkim zależy na ochronie środowiska?.

Przyjęte przed dwoma laty w Paryżu porozumienie klimatyczne zakłada powstrzymanie globalnego wzrostu średniej temperatury na poziomie znacznie poniżej 2 stopni. Wymaga to powstrzymania wzrostu, a następnie redukcji koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze na poziome globalnym, przez wszystkie państwa. W Unii Europejskiej ok. 80 proc. emisji gazów cieplarnianych stanowi emisja CO2. Poziom emisji powiązany jest z takimi czynnikami jak: warunki klimatyczne, wzrost gospodarczy, wielkość populacji, transport i działalność przemysłowa.

Według danych Eurostatu za 2016 rok, Polska odpowiada za 9,2 proc. całkowitej emisji Unii Europejskiej, podczas gdy Niemcy za 22,9 proc., Wielka Brytania - 11,7 proc., Włochy - 10,1 proc., a Francja - 9,8 proc.

Mateusz Kicka

kic/ woj/

PAP
REKLAMA
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 264

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Kto zasiądzie w Radzie Powiatu?
Już wiadomo kto przez pięć najbliższych lat będzie zasiadał w Radzie Powiatu Biłgorajskiego. O mandat radnego ubiegało się 149 kandydatów reprezentujących 5 komitetów wyborczych.
w środę, godzina 10:07 Józefów
Leśnicy sprzedają URSUSA 4514
11 kwietnia 2024 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Znamy skład Rady Miasta Biłgoraja
Podczas niedzielnych mieszkańcy Biłgoraja wybrali 21 radnych, którzy przez najbliższych 5 lat będą decydować o przyszłości miasta. Znamy oficjalne wyniki.
w piątek, godzina 11:17 Biłgoraj
Wolne etaty w starostwie
w piątek, godzina 18:07 Biłgoraj
Zderzenie pojazdów na ul. Długiej
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja
Znamy wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja. W drugiej turze, podobnie jak w 2018 roku, zmierzą się dotychczasowy włodarz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
w piątek, godzina 15:58 Łukowa
Gołym okiem widać zaawansowanie prac przy jednej z najważniejszych powiatowych inwestycji
w czwartek, godzina 10:23 Biłgoraj
Oświadczenie prezesa PGK ws. możliwych nieprawidłowości w oczyszczalni ścieków
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Znamy skład nowej rady
Znane są już oficjalne wyniki wyborów w gminie Biłgoraj. O fotel wójta ubiegało się trzech kandydatów. Kto uzyskał najwięcej głosów?
we wtorek, godzina 06:47 Biłgoraj
Napad na lombard
w piątek, godzina 08:43 Biłgoraj
Kinga ma maturę na 100%
10 kwietnia 2024 Roztocze
Powstaje dokumentacja projektowa nowych atrakcji turystycznych na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy rozstrzygnął przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej dwóch nowych atrakcji turystycznych. Inwestycje, które mają być zrealizowane, mają na celu nie tylko wzbogacenie oferty turystycznej regionu, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie turystów do odkrywania i cieszenia się przyrodą.
10 kwietnia 2024 Frampol
Utrudnienia na DW nr 835. Rusza remont
11 kwietnia 2024 Księżpol
Mieszkanka powiatu w konkursie Miss Polonia 2024
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wyniki wyborów z 66% obwodów w Biłgoraju. Będzie druga tura?
Trwa liczenie głosów oddanych w niedzielnym głosowaniu. Według wyników z 66,67% obwodów wybory na burmistrza Biłgoraja nie zostały rozstrzygnięte. Kto ma szansę na udział w drugiej turze?
w piątek, godzina 21:27 Biłgoraj
W BCK można oglądać wystawę audiowizualną pt. "One"
w poniedziałek, godzina 07:53 Biłgoraj
Pożegnanie radnych
9 kwietnia 2024 Biłgoraj
Do sądu wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej
Jak informuje radca prawny Marek Błaszczak, pełnomocnik burmistrza Janusza Rosłana, do sądu w Biłgoraju wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej.
we wtorek, godzina 12:53 Biłgoraj
Tak zmieni się skwer
w czwartek, godzina 09:48 Biłgoraj
W starostwie można oddać krew
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl