Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Przysięga Terytorialsów
Minister rodziny odwiedziła Biłgoraj
Mama mistrzyni
Nieszczęśliwy wypadek podczas naprawy koła
home > Start > Kraj > Prof. Łobejko: kolejna rewolucja przemysłowa już trwa
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2017.11.13 11:40

Prof. Łobejko: kolejna rewolucja przemysłowa już trwa

Sztuczna inteligencja będzie ważnym elementem przemysłu 4.0., pomoże nam uporać się z nadmiarem informacji i zastąpi nas w pewnych czynnościach - mówił prof. Stanisław Łobejko z SGH podczas wykładu Prasowej Akademii Pieniądza XXI.
Prof. Łobejko: kolejna rewolucja przemysłowa już trwa
Prof. Łobejko: kolejna rewolucja przemysłowa już trwaFot. K. Kubicka-Żach, prof. S. Łobejko

Zdaniem prof. Łobejki, który jest ekspertem od zarządzania innowacjami, jednym z efektów zapoczątkowanej w latach 80. XX w. trzeciej rewolucji przemysłowej, zwanej cyfrową jest zalew informacji, których ludzie nie potrafią wykorzystać.

?Trzecia rewolucja sprawiła, że żyjemy w epoce informacyjnej. Mamy ogromną ilość danych, z którymi człowiek przestaje sobie radzić. Nie jesteśmy w stanie przejrzeć, przetworzyć zasobów internetowych. Wpisując w wyszukiwarkę dowolne hasło, nie jesteśmy w stanie przejrzeć milionów haseł i stron internetowych? ? mówił podczas wykładu profesor.

Jego zdaniem z punktu widzenia innowacji to jest właśnie punkt, gdzie pojawi się nowa technologia rozwiązująca te problemy. Według prof. Łobejki jest nią sztuczna inteligencja, która pomoże nam uporać się z tymi problemami, zastąpić nas w pewnych czynnościach.

Wykładowca zwrócił uwagę, że jednym z kluczowych elementów czwartej rewolucji przemysłowej będzie dalszy rozwój automatyzacji procesów produkcyjnych. ?Przemysł 4.0. to przemysł, w którym następuje automatyzacja wielu czynności i to nie tylko w procesach produkcyjnych, ale także w pracy szeregu zawodów, a także naszego życia codziennego? ? zauważył ekspert.

Jego zdaniem nastąpi dalszy rozwój inteligentnych fabryk, tzw. smart factories, w których maszyny staną się ?inteligentne? - będą się komunikować już nie tylko z człowiekiem, ale także ze sobą. ?Proces montażu samochodu w takiej fabryce będzie przebiegał bez udziału człowieka. Maszyny za pomocą sygnałów będą się wzajemnie informować o kolejnych etapach produkcji. Człowiek będzie tylko obserwatorem sprawdzającym, czy maszyny działają prawidłowo? ? wyjaśnił prof. Łobejko.

Dodał, że w fabrykach przyszłości maszyny będą też samodzielnie składać zamówienia u dostawców.

Według prof. Łobejki w okresie rewolucji 4.0. w jeszcze większym stopniu niż obecnie ludzie będą mieć do czynienia internetem rzeczy, tzw. ?internet of things?. Chodzi o wyposażenie w sztuczną inteligencję urządzeń i maszyn gospodarstwa domowego i umożliwienie sterowania nimi za pomocą sieci internetowej.

Elementem czwartej rewolucji przemysłowej będą też systemy cybernetyczno-fizyczne, czyli cyborgi. Jak wyjaśnił prof. Łobejko, będą to zaawansowane technologicznie urządzenia połączone z organizmami biologicznymi - nowe byty, które będą półczłowiekiem, półmaszyną. Ekspert przyznał, że są to pewne wizje i wcale tak być nie musi. Dodał jednocześnie, że w tej kategorii mieści się też ?wiele dobrego?, jak np. urządzenie znane z trzeciej rewolucji przemysłowej, czyli rozrusznik serca.

Podsumowując wykład, prof. Łobejko ocenił, że dobrobyt ludzi coraz bardziej jest uzależniony od techniki i technologii, które nie tylko, że same są innowacjami, ale także są źródłem innowacji. ?Trudno dzisiaj sobie wyobrazić życie współczesnego człowieka bez nowoczesnych technologii, których źródłem jest rozwój nauki i techniki a jego rezultatem innowacje? ? wskazał ekspert.

PAP
REKLAMA
Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 125

Waszym zdaniem (0)

Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google | Recepcja | Google+ | Zamojska.pl