Według prof. Mączyńskiej wskaźnik PKB jest niedoskonały, bo nie pokazuje m.in. jakości życia.
?Kategoria, jaką jest produkt krajowy brutto budzi wiele wątpliwości, zarówno na świecie, ale też w Polsce. Wadą tego wskaźnika jest też m.in. to, że nie jest on dostosowany do przemian, jakie dokonują się pod wpływem np. rewolucji cyfrowej; PKB nie pokazuje też jakości życia? ? powiedziała prof. Mączyńska podczas wykładu Prasowej Akademii Pieniądza XXI.
Zdaniem prof. Elżbiety Mączyńskiej odpowiedzi na pytanie dlaczego niektóre państwa rozwijają się lepiej od innych, udzielają autorzy książki pt. ?Dlaczego narody przegrywają?. Według nich nie decyduje o tym położenie geograficzne czy umiejętność prowadzenia debaty publicznej, ale przede wszystkim rozwiązania instytucjonalne.
Mączyńska mówiła też, że Polska potrzebuje inkluzji, a więc pogodzenia interesów gospodarczych, społecznych i ekologicznych.
?Sam wzrost gospodarczy nie wystarcza. Jeżeli wzrost gospodarczy nie prowadzi do rozwoju społecznego i postępu ekologicznego określany jest jako dziki wzrost gospodarczy. Potrzeba nam takiej polityki, która doprowadzi do inkluzji, a więc pogodzenia interesów gospodarczych, społecznych i ekologicznych? ? podkreśliła.
Filmy powstały w ramach projektu Prasowa Akademia Pieniądza XXI (PAP21), który Polska Agencja Prasowa realizuje przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.
Filmy dostępne są TUTAJ
Warsztat zatytułowany ?Impulsy i bariery rozwoju po roku 2020 r.?, który prowadziła prof. Elżbieta Mączyńska odbył się 30 września w Centrum Prasowym PAP.
Przypominamy też, że cały czas można się zapisywać na nasze szkolenie, które ma również formę e-learningową, rejestracja pod adresem http://pap21.pl/.
Zachęcamy też wszystkich do zaliczania naszych testów, wykłady i testy dostępne są TUTAJ http://pap
Projekt ?Prasowa Akademia Pieniądza XXI? jest skierowany do pracowników mediów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę ekonomiczną.