Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2017.10.19 11:18

Większość Polaków woli płacić bezgotówkowo kartą i smartfonem

Większość Polaków wybiera płatności elektroniczne zamiast gotówki. Cenione są za innowacyjność, wygodę, oszczędność czasu i łatwość korzystania. To konkluzje badania przeprowadzonego na zlecenie firmy eService w ramach kampanii społecznej ?Warto Bezgotówkowo". Polacy pokochali płacenie kartą i smartfonem, a dla niemal 70 proc. z nich to najwygodniejszy i najszybszy sposób rozliczania zakupów. Im wyższa kwota, tym chętniej uiszczają ją elektronicznie.
Większość Polaków woli płacić bezgotówkowo kartą i smartfonem
Większość Polaków woli płacić bezgotówkowo kartą i smartfonemFot. Fotolia

Bezgotówkowe formy płatności podbiły serca Polaków. W ich portfelach jest już niemal 38 mln kart, z czego 78 proc. - niemal 30 mln - to karty zbliżeniowe. 5 mln Polaków płaci smartfonem, zaś przelewy internetowe stały się już codziennością. Według danych Krajowej Izby Rozliczeniowej, roczna wartość takich operacji sięgnęła 4,5 bln zł.

- Polacy doceniają nowoczesne formy płatności, zwracając uwagę na szybkość i wygodę takich transakcji. Co drugi z nich wyobraża sobie życie bez gotówki, a co czwarty nie nosi jej przy sobie. Taka postawa sprzyja rosnącej popularności elektronicznych transakcji. Jednak trudno mówić o pełnym upowszechnieniu płatności bezgotówkowych, skoro co piąty Polak wciąż nie ma konta w banku - podkreśla Włodzimierz Kiciński, Przewodniczący Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności.

Wyniki badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie eService potwierdzają, że Polacy wolą płatności bezgotówkowe (56 proc.) od gotówkowych (31 proc.). W transakcjach elektronicznych cenią innowacyjność i nowoczesność (69 proc.), wygodę (60 proc.) i oszczędność czasu (59 proc.).

- Celem zainaugurowanej 12 września kampanii społecznej ?Warto Bezgotówkowo" jest upowszechnianie wiedzy o korzyściach z płatności elektronicznych. Odzew ze strony naszych partnerów, poparcie instytucji publicznych oraz zainteresowanie mediów pokazują, że kierunek naszych działań jest słuszny. Bezgotówkowe transakcje są już codziennością, bowiem 63 proc. Polaków płaci elektronicznie za zakupy w sklepach internetowych czy domowe rachunki - wskazuje Waldemar Zbytek, wiceprezes zarządu Warszawskiego Instytutu Bankowości. Według badania eService, naturalnym, spontanicznym wyborem sposobu płatności jest karta - wskazało ją aż 86 proc. badanych. Pozostałe formy to gotówka (61 proc.), smartfon (52 proc.) i przelew (15 proc.).

- Większość Polaków wybiera płatności bezgotówkowe, gotówka preferowana jest jedynie przy płatnościach do 10 zł. Im wyższa płatność, tym częściej badani deklarowali korzystanie z transakcji bezgotówkowych. Skoro głównym powodem korzystania z gotówki jest brak możliwości płacenia innymi metodami, widzimy tu pole do rozwoju sieci akceptacji - mówi Joanna Seklecka, Prezes Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService. 68 proc. respondentów uznało smarfton i kartę za najszybsze i najwygodniejsze metody płatności.

Z kolei co trzeci badany korzysta z gotówki przede wszystkim dlatego, że jest to jedyna dostępna w danej sytuacji dostępna forma płatności (32 proc.). Transakcje elektroniczne częściej wybierają mężczyźni (60 proc.), zaś gotówkę preferuje co trzecia osoba młoda (18-24 lata) oraz co trzeci mieszkaniec wsi (34 proc.).

mp/

PAP
REKLAMA
PAP dodany
Forum  forum (3)    
Odsłon: 306

Waszym zdaniem (3)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
731-765
~ rakowiak   Też wolimy płacić kartą - zgadzam się z tym tokiem myślenia. Dla mnie tak naprawdę gotówka może nie istnieć. Wolę wszędzie płacić kartą, a już totalnym zbawieniem była dla mnie sytuacja, kiedy na poczcie pojawiły się terminale eservice. Tam mieli wieczne problemy z wydawaniem reszty.
21 marca 2018
brak ocen
5a5-464
~ pekalta   Co w tym szokującego? Tak już będzie. Coraz więcej ludzie odpuszcza gotówkę. Tak bezpieczniej, swobodniej, nie ma problemu z wydawaniem reszty. To oczywiste, że w kolejnych latach ludzie będą coraz mniej płacić gotówką. Przecież chyba każdy szuka wygodniejszych rozwiązań, co nie?
25 stycznia 2018
brak ocen
5b1-cfb
~ pakosiak   Ale co w tym zaskakującego? Kto chce nosić przy sobie gotówkę? Raczej nikt. A terminale eService u siebie w sklepach mamy od lat. Nie masz terminali? To nawet nie licz, że wyjdziesz na biznesie. Po prostu ludzie wolą płacić kartą i to chyba normalne.
27 października 2017
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
14 grudnia 2024 Biłgoraj
Biłgorajski Weekend Cudów - Szlachetna Paczka na finiszu
W dniach 13 i 14 grudnia w Biłgoraju odbywa się finał Szlachetnej Paczki - znanej inicjatywy społecznej, która łączy darczyńców z potrzebującymi rodzinami. Tegoroczny sztab lokalny działa w Biłgorajskim Centrum Kultury.
w poniedziałek, godzina 16:56 Biłgoraj
Spotkanie opłatkowe w starostwie [NOWE ZDJĘCIA]
we wtorek, godzina 09:39 Lubelszczyzna
Zakaz fajerwerków na Lubelszczyźnie. Są wyjątki
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball