Europejski Tydzień Regionów i Miast to coroczne wydarzenie, podczas którego przedstawiciele unijnych instytucji, europejskich samorządów, organizacji pozarządowych, a także eksperci i naukowcy mają okazję wymieniać się wiedzą na temat rozwoju gmin, miast i regionów.
Piętnastej edycji imprezy przyświeca hasło "Regiony i miasta na rzecz lepszej przyszłości". Wydarzenie obejmuje ponad 130 warsztatów i debat, a także ceremonię wręczenia nagród w konkursie na "najbardziej inspirujące i innowacyjne" projekty unijne RegioStars. Wśród finalistów konkursu są trzy polskie projekty i jeden międzynarodowy z udziałem Polski; laureatów nagrody poznamy we wtorek.
Na ten dzień zapowiedziano też wygłoszenie przez przewodniczącego Europejskiego Komitetu Regionów Karla-Heinza Lambertza pierwszego orędzia na temat stanu Unii z perspektywy regionów i miast. W spotkaniu ma wziąć udział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.
W nadchodzącym tygodniu zainaugurowana zostanie również koalicja na rzecz silnej polityki spójności po 2020 r., której towarzyszyć będzie debata z udziałem komisarz UE ds. polityki regionalnej Coriny Cretu.
Organizatorami wydarzenia są m.in. Europejski Komitet Regionów i Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.
Sesje robocze koncentrować się będą wokół trzech tematów: "Budowanie odpornych miast i regionów", "Regiony i miasta jako siła napędowa przemian" oraz "Wymiana wiedzy w celu uzyskania wyników".
Poza Brukselą, w całej Europie od września do grudnia odbywają się lokalne imprezy towarzyszące w ramach inicjatywy Komitetu Regionów "Rozważania nad Europą".
W zeszłym roku tytułem RegioStars w dwóch różnych kategoriach tematycznych nagrodzone zostały dwa polskie projekty: realizowana przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie Akademia Rozwoju Ekonomii Społecznej oraz Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku.
Mateusz Kicka
mp/