Fot.Fotolia
Konkurs ogłosiło Centrum Projektów Polska Cyfrowa w ramach I Osi priorytetowej POPC ? ?Powszechny dostęp do szybkiego Internetu? dla Działania 1.1 ?Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach?.
Wsparcie może być udzielone na projekty polegające na budowie sieci NGA zapewniających gwarantowaną przepustowość co najmniej 30 Mb/s do użytkownika końcowego.
Maksymalny poziom dofinansowania: dla regionów słabiej rozwiniętych wynosi 85 proc. kosztów kwalifikowanych Projektu, natomiast dla regionów lepiej rozwiniętych (Mazowsza) wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych Projektu.
Maksymalny okres realizacji projektu to 36 miesięcy.
Podmioty uprawnione do ubiegania się o udzielenie wsparcia to przedsiębiorcy telekomunikacyjni (zarówno z sektora MŚP jak i dużych przedsiębiorców, wskazani w § 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 16 września 2015 r. (Dz. U. z 2015 roku, poz. 1466) w sprawie udzielania pomocy na rozwój infrastruktury szerokopasmowej w ramach POPC na lata 2014-2020).
Nabór wniosków o dofinansowanie będzie trwał od 31 października 2016 roku do 9 stycznia 2017 roku.
Obszary planowanej interwencji dla potrzeb konkursu wytyczane są przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w oparciu o analizę informacji na temat białych plam NGA.
Dane adresowe białych plam NGA uzyskane zostały w wyniku inwentaryzacji przeprowadzanej przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Po publikacji ww. list adresowych do Ministerstwa Cyfryzacji oraz Centrum Projektów Polska Cyfrowa wpłynęły zgłoszenia kwestionujące poprawność danych inwentaryzacyjnych od przedsiębiorców telekomunikacyjnych, którzy nie dochowali obowiązków sprawozdawczych lub nie wzięli udziału w konsultacjach.
Łączna liczba punktów adresowych, których dotyczyły te informacje wynosi ponad 75 tys. białych plam NGA wskazanych do planowanej interwencji. Ministerstwo Cyfryzacji wezwało tych przedsiębiorców do szczegółowego udokumentowania przedmiotowych informacji.
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej podejmie w odrębnym trybie postępowania administracyjne w celu ustalenia, czy przedsiębiorcy wywiązali się należycie z ciążących na nich obowiązków sprawozdawczych. Powinni w terminie do dnia 31 marca 2016 r. podać informacje o posiadanej infrastrukturze telekomunikacyjnej wg stanu na koniec grudnia 2015 r.
Instytucja Pośrednicząca wraz z ministrem cyfryzacji podjęła decyzję o ponownym przeliczeniu obszarów konkursowych, po uprzednim zweryfikowaniu zgłoszeń przekazanych przez operatorów we wrześniu br.
Publikacja obszarów konkursowych wraz z wysokością zobowiązania pokryciowego oraz maksymalnej kwoty dofinansowania nastąpi w pierwszej połowie października 2016 r.
Ogłoszenie konkursu poprzedzone zostało kilkumiesięczną debatą z przedstawicielami rynku telekomunikacyjnego na forum Grupy Roboczej Sieci Szerokopasmowych przy Komitecie Monitorującym Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
kkż/Kurier PAP