Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2017.10.03 14:05

Lęk przed osobami z niepełnosprawnością wynika najczęściej z niewiedzy

Lęk przed osobami z niepełnosprawnością wynika najczęściej z niewiedzy - mówił wiceminister Krzysztof Michałkiewicz podczas konsultacji społecznych programu ?Za życiem?. Podkreślał, że program, poza oferowaniem konkretnej pomocy, powinien też łamać bariery w świadomości społecznej.
Lęk przed osobami z niepełnosprawnością wynika najczęściej z niewiedzy
Lęk przed osobami z niepełnosprawnością wynika najczęściej z niewiedzyFot. Fotolia

We wtorek w Poznaniu odbyły się konsultacje społeczne programu "Za życiem". Jak mówił sekretarz stanu w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej, zadaniem programu jest nie tylko proponowanie konkretnych rozwiązań, które ułatwią codzienne życie osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom, ale powinien on także przełamywać bariery i lęki w społeczeństwie przed zaangażowaniem w kontakt z osobami niepełnosprawnymi.

"Łamiemy różne bariery, jeśli chodzi o komunikację, dostępność, natomiast są także bariery w świadomości, wynikające z tego, że często zapominamy, że w Polsce jest, według danych GUS, 5 mln osób niepełnosprawnych. (?) Jeśli uwzględnimy ich rodziny, ich opiekunów, ich przyjaciół to jest to naprawdę armia ludzi, która styka się z problemami niepełnosprawności i powinna mieć nasze wsparcie" ? mówił Michałkiewicz.

Jak dodał, "warto pracować, żeby społeczeństwo wiedziało, że są osoby niepełnosprawne, że mają specyficzne potrzeby, że mają takie same prawa i obowiązki jak my, ale często, żeby z tych praw korzystać potrzebują dodatkowego wsparcia i powinny to wsparcie otrzymywać w sposób właściwy?.

"Uważam, że często te bariery wynikają z lęku. Niekoniecznie wiemy, jak się zachować, kiedy widzimy osobę niepełnosprawną - czy powinniśmy podejść, pomóc, czy przeprowadzić osobę niewidomą, czy może wręcz przeciwnie ? nie przeszkadzać, bo sobie świetnie sama radzi. Często ten lęk przed angażowaniem się, jeśli chodzi o kontakt z osobą niepełnosprawną wynika po prostu z braku wiedzy" - podkreślił.

We wtorek w Poznaniu zaprezentowano także, w ramach konsultacji, drugi pakiet ustaw w ramach programu "Za życiem", które mają wejść w życie 1 stycznia 2018 roku. Jak podkreślił Michałkiewicz, przepisy te regulują m.in. kwestie działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej, edukacji społecznej, zawodowej osób niepełnosprawnych, oraz kwestie ułatwień dla opiekunów osób niepełnosprawnych i zasiłku pielęgnacyjnego.

"Potrzebujemy zmian, które by dały nam możliwość i świadczenia usług wspierających, ale także tworzenia miejsc czasowego pobytu, bezpiecznych, z właściwą opieką, właściwie wyposażonych na dłuższe pobyty osób niepełnosprawnych. Tych, które na co dzień mieszkają w domu, mają swoich opiekunów, ale opiekunowie muszą np. na tydzień, dwa, miesiąc zostawić osoby niepełnosprawne np. ze względu na swój pobyt w szpitalu czy wyjazd do sanatorium" ? wskazał wiceminister.

Pierwsze tego typu placówki miałyby zacząć funkcjonować od przyszłego roku.

Program "Za życiem" ruszył w styczniu. Jego celem jest wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin, począwszy od zapewnienia dostępu do wszechstronnej opieki nad kobietą w okresie ciąży, w tym powikłanej, porodu i połogu oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/

PAP
REKLAMA
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 284

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
14 grudnia 2024 Biłgoraj
Biłgorajski Weekend Cudów - Szlachetna Paczka na finiszu
W dniach 13 i 14 grudnia w Biłgoraju odbywa się finał Szlachetnej Paczki - znanej inicjatywy społecznej, która łączy darczyńców z potrzebującymi rodzinami. Tegoroczny sztab lokalny działa w Biłgorajskim Centrum Kultury.
dzisiaj, 13:45 Region
Zmiany w kierownictwie Roztoczańskiego Parku Narodowego
w poniedziałek, godzina 16:56 Biłgoraj
Spotkanie opłatkowe w starostwie [NOWE ZDJĘCIA]
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball