Śluby to modlitwa w formie przyrzeczenia, autorstwa Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego. Powstały w roku 300-lecia lwowskich ślubów króla Jana Kazimierza jako swoisty program odnowy życia religijnego i moralnego narodu.
Śluby zawierają m.in. zobowiązanie do ochrony życia, nierozerwalności małżeństwa, umacniania rodziny, dbałości o pokój, sprawiedliwość, dobre współżycie sąsiedzkie i społeczne oraz walki ze społecznymi przywarami: lenistwem, lekkomyślnością, marnotrawstwem, pijaństwem i rozwiązłością. Ponowienie ślubów poprzedził i zakończył w sobotę dźwięk jasnogórskich fanfar.
Tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego kard. Wyszyński napisał podczas swego uwięzienia przez komunistyczne władze w Komańczy ? między 29 października 1955 r. i 28 października 1956 r. W trakcie rocznego internowania w tym miejscu prymas napisał też m.in. Wielką Nowennę Tysiąclecia, przygotowujące Polskę do obchodów 1000-lecia chrztu.
Słowa odczytane na Jasnej Górze pod jego nieobecność 26 sierpnia 1956 r., w obecności około miliona wiernych, nawiązywały do Ślubów Lwowskich, które złożył w czasie potopu szwedzkiego król Jan Kazimierz, oddając cały naród w opiekę Matce Bożej. Śluby odczytał wówczas bp Michał Klepacz; na pustym fotelu nieobecnego prymasa Wyszyńskiego położono kwiaty.
W 2012 r. na dziedzińcu przed kaplicą Matki Bożej zawieszono tablicę z pełnym tekstem Jasnogórskich Ślubów Narodu złożonych 26 sierpnia 1956 r. Inicjatorem jej powstania był Instytut Prymasa Wyszyńskiego, który obchodzi w tym roku 75-lecie powołania.
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
mp/