Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Wpadł z narkotykami podczas interwencji domowej
Budynek LOK sprzedany
Trwa rozbudowa targowiska
Sprzątają przy zalewie
home > Start > Kraj > MRPiPS: ?500 plus? nie wpływa na zwiększenie liczby kobiet biernych zawodowo
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2017.08.09 14:53

MRPiPS: ?500 plus? nie wpływa na zwiększenie liczby kobiet biernych zawodowo

?Ten, kto twierdzi, że kobiety rezygnują z pracy zawodowej z powodu wsparcia otrzymanego na dzieci, obraża polskie rodziny? ? powiedziała minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
MRPiPS: ?500 plus? nie wpływa na zwiększenie liczby kobiet biernych zawodowo
MRPiPS: ?500 plus? nie wpływa na zwiększenie liczby kobiet biernych zawodowo Fot. Fotolia

Jak wynika z Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności przytoczonych przez resort pracy, w pierwszym kwartale tego roku liczba kobiet niepracujących z powodów rodzinnych spadła o około 30 tys. w porównaniu z końcówką 2016 roku i wynosi 1,57 mln. Spadek bierności zawodowej wśród kobiet wystąpił w różnych grupach wiekowych.

?Oznacza to, że panie coraz częściej zamiast bierności zawodowej wybierają pracę" ? wskazało ministerstwo pracy.

Resort dodaje, że od momentu wprowadzenia programu ?Rodzina 500 plus? do końca okresu objętego badaniem, czyli pomiędzy I kwartałem ub.r. a I kwartałem br., współczynnik aktywności zawodowej osób w wieku 15+ wzrósł o 0,1 p. proc. do poziomu 56,2 proc.

?Jednocześnie systematycznie maleje również stopa bezrobocia. W końcu 2014 r. wynosiła 11,4 proc., by w końcu kwietnia br. osiągnąć poziom 7,7 proc. Tak niskiego wskaźnika bezrobocia nie odnotowano od pierwszej połowy 1991 roku? ? podkreśliła minister Elżbieta Rafalska. 

MRPiPS uważa, że powodem dla którego część kobiet rezygnuje z pracy, nie jest wyłącznie opieka nad dziećmi.

?Bierne zawodowo są również kobiety bezdzietne. Nieposzukiwanie pracy przez część kobiet jest często związane z opieką nad starszymi członkami rodziny albo innymi przyczynami rodzinnymi lub osobistymi. Przytoczone przeze mnie twarde dane dobitnie wskazują, że kobiety chętniej podejmują pracę, bez względu na świadczenie z programu +Rodzina 500 plus+. Zarzuty opozycji to ewidentne mijanie się z prawdą? ? stwierdziła szefowa resortu rodziny.

?Rodziny dążą do pracy. Każdy chce zapewnić swoim najbliższym jak najlepsze warunki do życia. Praca to sfera, która zapewnia również możliwość samorozwoju. Ten, kto twierdzi, że kobiety rezygnują z pracy zawodowej z powodu wsparcia otrzymanego na dzieci, obraża polskie rodziny? ? powiedziała.

Według danych ministerstwa, we wspomnianym okresie liczba osób aktywnych zawodowo zmniejszyła się o ok. 7 tys. we wszystkich grupach wiekowych. Wynikało to ze spadku liczby bezrobotnych o 277 tys. osób i wzrostu liczby pracujących o 269 tys. osób. 

?Należy zaznaczyć, że ze spadkiem liczby osób aktywnych zawodowo mamy do czynienia od początku 2015 roku. Wpłynęły na to zmiany demograficzne, a dokładniej ? zmniejszająca się populacja osób w wieku 15 lat i więcej? ? tłumaczyła minister pracy.

W I kwartale tego roku wskaźnik zatrudnienia wzrósł rok do roku o 1,1 punktu procentowego i wyniósł 53,2 proc.

kop/

PAP
REKLAMA
Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 152

Waszym zdaniem (0)

Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google | Recepcja | Google+ | Zamojska.pl