Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2017.08.03 08:00

Firmy energetyczne opracowały procedury na wypadek ograniczeń w dostawach energii

Firmy energetyczne deklarują, że gdyby z powodu letniego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną konieczne były ograniczenia w jej dostawach, przygotowane są procedury sprawnej komunikacji z klientami, narażonymi na ograniczenia. W skali kraju to grupa ok. 8 tys. podmiotów.
Firmy energetyczne opracowały procedury na wypadek ograniczeń w dostawach energii
Firmy energetyczne opracowały procedury na wypadek ograniczeń w dostawach energiiFot. PAP/W.Pacewicz

Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, we wtorek padł tegoroczny rekord obciążenia polskiego systemu energetycznego - najwyższe zapotrzebowanie na moc wyniosło 23 tys. 215 MW. Poprzedni rekord padł 28 czerwca br., kiedy zapotrzebowanie sięgnęło 22 tys. 883 MW. Głównym powodem letnich szczytów obciążenia jest masowe używanie klimatyzacji w czasie upałów.

Według energetyków, obecnie, mimo fali upałów, w kraju nie występuje splot niekorzystnych okoliczności, które spowodowały problemy w pierwszej połowie sierpnia 2015 r. Wówczas na wysoką temperaturę nałożył się bardzo niski poziom wody w rzekach, przez co chłodzone wodą rzeczną bloki musiały ograniczać produkcję. Niedobór energii wymusił wprowadzenie tzw. stopni zasilania. Gdyby miało do tego dojść ponownie, ograniczenia w dostawach mogłyby dotknąć blisko 8 tys. firm i instytucji.

"Stopnie zasilania wprowadzane są przez operatora krajowych sieci elektroenergetycznych w momencie zbyt dużego zapotrzebowania na moc. Skala obejmuje stopnie od 11 do 20. Stopień 20 określa minimum poboru niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa ludzi i obiektów technologicznych. Ograniczenia dotyczą tylko dużych odbiorców, których zapotrzebowanie na moc wynosi minimum 300 kW. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, kwalifikujących się do ograniczeń podmiotów jest w Polsce ok. 8 tys." ? wyjaśnia Mariusz Caliński z koncernu Fortum, odpowiedzialny w firmie za sprzedaż gazu i energii elektrycznej w Polsce.

Konsekwencją wprowadzenia stopni zasilania jest proporcjonalne obniżenie mocy odbiorcy w zależności od ustalonego stopnia - dla każdej instytucji czy firmy wartości te są ustalane indywidualnie.

Według przedstawicieli Fortum, nie wszystkie narażone na ograniczenia podmioty mają świadomość jak prowadzić działalność w takiej sytuacji, dlatego Fortum oferuje usługi doradcze i informacyjne w tym zakresie. Niewywiązanie się z obowiązków związanych z ograniczeniami poboru energii naraża klientów na sankcje ze strony Urzędu Regulacji Energetyki, który może nałożyć na przedsiębiorstwo karę w wysokości do 15 proc. przychodu osiągniętego w roku poprzednim.

"Dostrzegliśmy ten problem, dlatego w 2015 roku, jako pierwsi na rynku, proaktywnie kontaktowaliśmy się z naszymi klientami i doradzaliśmy im jak prawidłowo postępować w zaistniałej sytuacji. Równolegle zgłosił się do nas klient, którego działanie nieco odbiegało od standardowej procedury i wzbudziło wątpliwości URE. Dzięki naszemu wsparciu i argumentacji Urząd zdecydował, że kara w tym przypadku faktycznie się nie należała" ? powiedział Caliński.

Fortum informuje klientów o potencjalnych karach ze strony URE i rekomenduje działania, które pozwolą ich uniknąć. Celem firmy jest zwiększenie świadomości wśród przedsiębiorstw i instytucji.

Działania zabezpieczające w przypadku ograniczeń w dostawach energii prowadzi także największy w Polsce dystrybutor energii - grupa Tauron. Jak poinformował w środę PAP Daniel Iwan z zespołu komunikacji grupy, w związku z sytuacją zaistniałą w lecie 2015 roku, w latach 2015-2017 Tauron zweryfikował wszystkie umowy z klientami w zakresie zapisów dotyczących tzw. mocy bezpiecznej oraz mocy umownej. Ponadto wszystkich odbiorców ujętych w obowiązującym planie wprowadzania ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej objęto zdalnym odczytem danych.

"Tauron prowadzi obecnie w tym zakresie aktywną politykę komunikacyjną z klientami oraz z PSE. Każda zmiana wartości mocy umownej i bezpiecznej jest na bieżąco uwzględniana w planach ograniczeń, o czym jest informowany klient. Posiadamy również zaktualizowane dane umożliwiające komunikacje z klientami w zakresie ograniczeń mocy" - zapewnił Iwan.

Dodał, że w trakcie przygotowywania jest system wspomagający obsługę klientów w zakresie ewentualnych ograniczeń w dostawach, z przeznaczonym specjalnie do tego celu portalem internetowym.

Tauron ma również dla sektora biznesowego specjalny produkt związany z redukcją mocy, w ramach którego klienci otrzymują wynagrodzenie za dobrowolne ograniczenie poboru energii lub uruchamianie agregatów prądotwórcze zainstalowanych w ich instalacjach. Rozwiązanie to nie jest stosowane przy ogłoszeniu przez Operatora Sieci Przesyłowych (OSP) komunikatu o obowiązku ograniczenia poboru mocy, jednak uczy klientów umiejętności redukowania zapotrzebowania na moc oraz sprawnego reagowanie również na komunikaty OSP.

"Dzięki takim działaniom klienci będą mogli wywiązać się w przyszłości z obowiązku ograniczeń wynikających z przepisów prawa i tym samym unikać ewentualnych kar" - wyjaśnił Iwan.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/

PAP
REKLAMA
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 312

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
14 grudnia 2024 Biłgoraj
Biłgorajski Weekend Cudów - Szlachetna Paczka na finiszu
W dniach 13 i 14 grudnia w Biłgoraju odbywa się finał Szlachetnej Paczki - znanej inicjatywy społecznej, która łączy darczyńców z potrzebującymi rodzinami. Tegoroczny sztab lokalny działa w Biłgorajskim Centrum Kultury.
dzisiaj, 12:24 Biłgoraj
Biłgorajskie przedsiębiorstwa w rankingu największych firm w kraju
w środę, godzina 23:21 Andrzejówka
Tragiczny finał pożaru w gminie Biłgoraj
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball