Pierwszy raz od momentu wprowadzenia paszportu do obiegu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej można mieć wpływ na jego ostateczny kształt. Dokument powstanie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. O tym, czy na jednej z 19 stron wizowych znajdzie się gen. Józef Haller i Kopiec Czynu Niepodległościowego - tzw. Mogiła Mogił - zdecydują internauci.
W piątek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak zainaugurował kampanię "Zaprojektuj z nami polski paszport 2018". "Zbliża się setna rocznica odzyskania niepodległości. Zapraszając Polaków do wspólnego zaprojektowania nowego paszportu, chcieliśmy oddać hołd tym wszystkim, którzy przelewali krew za wolność Polski" - powiedział minister podczas inauguracji kampanii przed Komendą Główną Straży Granicznej, która mieści się pod adresem al. Niepodległości 100 w Warszawie.
Z 13 wizerunków graficznych przedstawiających najważniejsze motywy niepodległościowe: postacie, wydarzenia, miejsca i symbole, w nowym paszporcie znajdzie się sześć, które okażą się najpopularniejsze. Głosowanie za pośrednictwem strony internetowej http://www
MSWiA współpracuje przy kampanii z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A., w której powstaną nowe paszporty. Jak podkreślił prezes PWPW Piotr Woyciechowski, średnio rocznie w Polsce wydaje się od 1,2 do 1,3 mln tych dokumentów.
"Tyle osób może taki paszport otrzymać w przyszłym roku, jeżeli kalendarz na to pozwoli, ale dokument będzie funkcjonował w obiegu na pewno sporo czasu i myślę, że duże grono Polaków będzie się nim cieszyło" - podkreślił Woyciechowski.
Dodał, że oprócz konstytutywnych cech dokument będzie posiadał "pierwiastek wspólnoty polskiej, narodowej, będzie elementem polityki historycznej, patriotycznej i cywilizacyjnej państwa polskiego". "Będzie to dokument, z którego rzeczywiście będziemy dumni" - podkreślił prezes PWPW.
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. jest spółką Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu dla gospodarki państwa. Zajmuje się m.in. produkcją: banknotów, banderoli, znaczków, dowodów osobistych, paszportów oraz dokumentów dla cudzoziemców, a więc materiałów objętych szczególnymi procedurami wytwarzania. Historia spółki sięga 1919 roku, kiedy dwa miesiące po odzyskaniu niepodległości podjęto decyzję o uruchomieniu Państwowych Zakładów Graficznych.
Obecnie jest jednym z najnowocześniejszych przedsiębiorstw branży security printing w Europie, znajdującym się na liście podmiotów Europejskiego Banku Centralnego uprawnionych do druku banknotów euro.
Materiał powstał we współpracy z PWPW.