Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2017.07.27 09:46

Lato z pieniądzem. Centrum Pieniądza można odwiedzić bezpłatnie w niedzielę

Jak mówić dzieciom o pieniądzach, w jaki sposób ciekawie przedstawić system pieniężny, przybliżyć historię pieniądza i nowoczesne formy płatności? W wakacje odwiedźcie Centrum Pieniądza NBP, a w niedzielę o godz. 12.00 można je zwiedzić bezpłatnie z przewodnikiem.
Lato z pieniądzem. Centrum Pieniądza można odwiedzić bezpłatnie w niedzielę
Lato z pieniądzem. Centrum Pieniądza można odwiedzić bezpłatnie w niedzielęŹródło: https://www.cpnbp.pl/wystawa/wystawy-stale/skarbiec

?Animatorzy będą czekać na Państwa w każdą niedzielę o godz. 12.00 w recepcji CP NBP, zwiedzanie trwa około 90 minut. Podczas zwiedzania pokażemy najcenniejsze eksponaty i opowiemy najciekawsze historie związane z tematyką ekspozycji. Wstęp do CP NBP i udział w zwiedzaniu są bezpłatne? ? informują pracownicy Centrum Pieniądza NBP.

Wystawa jest prezentowana zarówno w języku polskim jak i angielskim i dostosowana do zwiedzających z innych krajów.

?Misja muzeum to przede wszystkim edukacja najmłodszych, tak, aby nie zanudzić/przytłoczyć ich ogromną ilością informacji? ? mówi Jakub Lang z Centrum Pieniądza NBP. Wiedza o pieniądzach przekazywana jest poprzez animacje, multimedia, rozmowy z wirtualnymi bankierami i maklerami.

Dla zwiedzających muzeum podzielono na różne moduły.

Starożytne płacidła, informacje na temat Jedwabnego Szlaku, który przebiegał pomiędzy Azją a Europą, główne miasta handlowe w Średniowieczu ? o tym miedzy innymi dowiemy się w module Antyk ? Średniowiecze ?Nowożytność.

?Jako kwintesencja opisu XVII-XVIII w. działalności handlowej Holendrów, którzy wówczas stworzyli największe imperium handlowe w historii mamy rekonstrukcję holenderskiego okrętu handlowego Batavia kupioną od prywatnego kolekcjonera ze Stanów Zjednoczonych i ściągniętego specjalnie do Centrum Pieniądza? ? zdradza Jakub Lang.

W Muzeum dowiemy się o tzw. ?psuciu pieniądza?, o inflacji i prawie Kopernika Gryshama, zgodnie z którym ?pieniądz gorszy wypiera z obiegu pieniądz lepszy" (lepiej trzymający wartość pieniądz jest tezauryzowany, czyli trzymany), a pieniądz gorszy stosuje się w transakcjach/płatnościach.

?Kopernik już w 1526 r. opisał to prawo w ?Traktacie o monecie?. To prawo było już zresztą opisane w Średniowieczu. Aplikacja pokazuje w jaki sposób pieniądz był ?psuty? na przestrzeni wieków? ? mówi Lang.

W tym module znajdziemy również informacje o ilościowej teorii pieniądza, zgodnie z którą ilość pieniądza w obiegu wpływa na poziom cen oraz strukturę cen. Skutki inflacji przestawiono i opisano w prosty sposób na grafikach. Jest też drzewo wiedzy, na którym wyświetlają się różnorodne sentencje znanych osób o pieniądzach.

Wizytówką modułu ?Systemy pieniężne? jest płacidło z XVIII w. Szwecji ważące kilkanaście kilogramów.

?Nazwa tego płacidła to ?platment?. W pewnym momencie Szwecja, która wydobywała bardzo dużą ilość miedzi postanowiła wprowadzić do obiegu monetarnego oprócz srebra i złota równolegle miedź? ? opowiada Lang.

Specjalna ?kostka? w syntetyczny sposób pokazuje różnego rodzaju systemy pieniężne na przestrzeni wieków: pieniądz kruszcowy, papierowy i elektroniczny.

?Od zawsze w systemie pieniężnym złoto odgrywało bardzo ważną rolę i tak jest do dzisiaj. Niektóre państwa ustalały standard złota uzależniając ilość banknotów w obiegu od ilości złota? ? mówi Lang. ?Po II wojnie św. kiedy doszło do destabilizacji całego ładu monetarnego na świecie to złoto stało się podstawą w rozliczeniach międzynarodowych i ustalono stały parytet dolara do złota? ? przypomina.

?Ulica bankowa? daje możliwość multimedialnego przeniesienia się w czasie do XIX i XX w. Tutaj porozmawiamy z wirtualnym bankierem Leopoldem Kronerbergiem, najsłynniejszym XIX w. bankierem, który dorobił się na interesach handlowych, między innymi na monopolu tytoniowym i tabacznym. Później zajmował się operacjami handlowymi, założył Bank Handlowy S.A., dzisiejszy Citibank, był mecenasem sztuki i kultury. Spotkamy go na tle giełdy i banków. W module przedstawiona jest tez historia krachów bankowych w XIX i XX wieku m.in. w Stanach Zjednoczonych.

W Module Bank Centralny wirtualny bankier odpowiada na pytania dotyczące banku centralnego. Przedstawiona jest historia banku centralnego i inicjator powstania pierwszego banku centralnego w Królestwie Polskim w 1828 r. książę Ksawery Drucki Lubecki - wielki reformator gospodarki Królestwa Polskiego, który stawiał na manufakturę, na współpracę z Rosją, rozwinął rynki wschodnie. W Centrum zrekonstruowano też biurko Władysława Grabskiego, który dokonał reformy monetarnej.

W Gabinecie Numizmatyka dowiemy się, czym jest tynf, trzeciak i portugal. ?Tu zobaczysz unikalny zbór monet z kolekcji NBP, a także Szafkę Numizmatyczną z okresu Księstwa Warszawskiego. W Laboratorium Autentyczności przedstawiono wzory banknotów ? autentycznych ale także falsyfikaty oraz najważniejsze zabezpieczenia banknotów. Pod specjalną lampą UV można sprawdzić autentyczność banknotów? ? zachęcają pracownicy Centrum Pieniądza NBP.

W ekspozycji ?Wojny? można poznać wojenne losy polskiego złota i zobaczyć jak przebiegała ewakuacja prawie 80 ton tego szlachetnego kruszcu podczas II wojny światowej.

Giełda i rynki finansowe to moduł, w którym wirtualny makler wytłumaczy podstawowe zagadnienia związane z giełdą, poznamy najważniejsze giełdy świata, zasady ich działania, a także produkty, którymi handlują.

W Module ?Nowoczesne systemy płatnicze? znajdziemy jako ciekawostkę wnętrze bankomatu, zasady obiegu pieniądza pomiędzy bankami, podstawowe pojęcia związane z bankowością.

?Warto obejrzeć gablotę, w której przedstawiono historyczne i nietypowe karty płatnicze. Można zapoznać się również z procesem powstawania pieniędzy i ich produkcją?- zachęcają animatorzy placówki.

Bardzo reprezentatywny moduł i zarazem wizytówka Centrum Pieniądza NBP to ?SKARBIEC? , do którego drzwi są odwzorowane w skali 1:1. ? Do obejrzenia w Centrum są też realne sztabki złota i bankowóz. Można dowiedzieć się więcej o straży bankowej i procedurach bezpieczeństwa podczas przewożenia pieniędzy.

Centrum Pieniądza NBP mieści się w centrum Warszawy, przy ul. Świętokrzyskiej 11/21.

Więcej: http://www.nbp.pl/centrumpieniadza/

https://www.youtube.com/watch?v=b8XHVLf_imU

https://www.youtube.com/watch?v=6AHebSVdOJo

PAP
REKLAMA
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 307

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
14 grudnia 2024 Biłgoraj
Biłgorajski Weekend Cudów - Szlachetna Paczka na finiszu
W dniach 13 i 14 grudnia w Biłgoraju odbywa się finał Szlachetnej Paczki - znanej inicjatywy społecznej, która łączy darczyńców z potrzebującymi rodzinami. Tegoroczny sztab lokalny działa w Biłgorajskim Centrum Kultury.
dzisiaj, 12:24 Biłgoraj
Biłgorajskie przedsiębiorstwa w rankingu największych firm w kraju
dzisiaj, 09:12 Powiat
23 miejscowości bez prądu
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball