?Animatorzy będą czekać na Państwa w każdą niedzielę o godz. 12.00 w recepcji CP NBP, zwiedzanie trwa około 90 minut. Podczas zwiedzania pokażemy najcenniejsze eksponaty i opowiemy najciekawsze historie związane z tematyką ekspozycji. Wstęp do CP NBP i udział w zwiedzaniu są bezpłatne? ? informują pracownicy Centrum Pieniądza NBP.
Wystawa jest prezentowana zarówno w języku polskim jak i angielskim i dostosowana do zwiedzających z innych krajów.
?Misja muzeum to przede wszystkim edukacja najmłodszych, tak, aby nie zanudzić/przytłoczyć ich ogromną ilością informacji? ? mówi Jakub Lang z Centrum Pieniądza NBP. Wiedza o pieniądzach przekazywana jest poprzez animacje, multimedia, rozmowy z wirtualnymi bankierami i maklerami.
Dla zwiedzających muzeum podzielono na różne moduły.
Starożytne płacidła, informacje na temat Jedwabnego Szlaku, który przebiegał pomiędzy Azją a Europą, główne miasta handlowe w Średniowieczu ? o tym miedzy innymi dowiemy się w module Antyk ? Średniowiecze ?Nowożytność.
?Jako kwintesencja opisu XVII-XVIII w. działalności handlowej Holendrów, którzy wówczas stworzyli największe imperium handlowe w historii mamy rekonstrukcję holenderskiego okrętu handlowego Batavia kupioną od prywatnego kolekcjonera ze Stanów Zjednoczonych i ściągniętego specjalnie do Centrum Pieniądza? ? zdradza Jakub Lang.
W Muzeum dowiemy się o tzw. ?psuciu pieniądza?, o inflacji i prawie Kopernika Gryshama, zgodnie z którym ?pieniądz gorszy wypiera z obiegu pieniądz lepszy" (lepiej trzymający wartość pieniądz jest tezauryzowany, czyli trzymany), a pieniądz gorszy stosuje się w transakcjach/płatnościach.
?Kopernik już w 1526 r. opisał to prawo w ?Traktacie o monecie?. To prawo było już zresztą opisane w Średniowieczu. Aplikacja pokazuje w jaki sposób pieniądz był ?psuty? na przestrzeni wieków? ? mówi Lang.
W tym module znajdziemy również informacje o ilościowej teorii pieniądza, zgodnie z którą ilość pieniądza w obiegu wpływa na poziom cen oraz strukturę cen. Skutki inflacji przestawiono i opisano w prosty sposób na grafikach. Jest też drzewo wiedzy, na którym wyświetlają się różnorodne sentencje znanych osób o pieniądzach.
Wizytówką modułu ?Systemy pieniężne? jest płacidło z XVIII w. Szwecji ważące kilkanaście kilogramów.
?Nazwa tego płacidła to ?platment?. W pewnym momencie Szwecja, która wydobywała bardzo dużą ilość miedzi postanowiła wprowadzić do obiegu monetarnego oprócz srebra i złota równolegle miedź? ? opowiada Lang.
Specjalna ?kostka? w syntetyczny sposób pokazuje różnego rodzaju systemy pieniężne na przestrzeni wieków: pieniądz kruszcowy, papierowy i elektroniczny.
?Od zawsze w systemie pieniężnym złoto odgrywało bardzo ważną rolę i tak jest do dzisiaj. Niektóre państwa ustalały standard złota uzależniając ilość banknotów w obiegu od ilości złota? ? mówi Lang. ?Po II wojnie św. kiedy doszło do destabilizacji całego ładu monetarnego na świecie to złoto stało się podstawą w rozliczeniach międzynarodowych i ustalono stały parytet dolara do złota? ? przypomina.
?Ulica bankowa? daje możliwość multimedialnego przeniesienia się w czasie do XIX i XX w. Tutaj porozmawiamy z wirtualnym bankierem Leopoldem Kronerbergiem, najsłynniejszym XIX w. bankierem, który dorobił się na interesach handlowych, między innymi na monopolu tytoniowym i tabacznym. Później zajmował się operacjami handlowymi, założył Bank Handlowy S.A., dzisiejszy Citibank, był mecenasem sztuki i kultury. Spotkamy go na tle giełdy i banków. W module przedstawiona jest tez historia krachów bankowych w XIX i XX wieku m.in. w Stanach Zjednoczonych.
W Module Bank Centralny wirtualny bankier odpowiada na pytania dotyczące banku centralnego. Przedstawiona jest historia banku centralnego i inicjator powstania pierwszego banku centralnego w Królestwie Polskim w 1828 r. książę Ksawery Drucki Lubecki - wielki reformator gospodarki Królestwa Polskiego, który stawiał na manufakturę, na współpracę z Rosją, rozwinął rynki wschodnie. W Centrum zrekonstruowano też biurko Władysława Grabskiego, który dokonał reformy monetarnej.
W Gabinecie Numizmatyka dowiemy się, czym jest tynf, trzeciak i portugal. ?Tu zobaczysz unikalny zbór monet z kolekcji NBP, a także Szafkę Numizmatyczną z okresu Księstwa Warszawskiego. W Laboratorium Autentyczności przedstawiono wzory banknotów ? autentycznych ale także falsyfikaty oraz najważniejsze zabezpieczenia banknotów. Pod specjalną lampą UV można sprawdzić autentyczność banknotów? ? zachęcają pracownicy Centrum Pieniądza NBP.
W ekspozycji ?Wojny? można poznać wojenne losy polskiego złota i zobaczyć jak przebiegała ewakuacja prawie 80 ton tego szlachetnego kruszcu podczas II wojny światowej.
Giełda i rynki finansowe to moduł, w którym wirtualny makler wytłumaczy podstawowe zagadnienia związane z giełdą, poznamy najważniejsze giełdy świata, zasady ich działania, a także produkty, którymi handlują.
W Module ?Nowoczesne systemy płatnicze? znajdziemy jako ciekawostkę wnętrze bankomatu, zasady obiegu pieniądza pomiędzy bankami, podstawowe pojęcia związane z bankowością.
?Warto obejrzeć gablotę, w której przedstawiono historyczne i nietypowe karty płatnicze. Można zapoznać się również z procesem powstawania pieniędzy i ich produkcją?- zachęcają animatorzy placówki.
Bardzo reprezentatywny moduł i zarazem wizytówka Centrum Pieniądza NBP to ?SKARBIEC? , do którego drzwi są odwzorowane w skali 1:1. ? Do obejrzenia w Centrum są też realne sztabki złota i bankowóz. Można dowiedzieć się więcej o straży bankowej i procedurach bezpieczeństwa podczas przewożenia pieniędzy.
Centrum Pieniądza NBP mieści się w centrum Warszawy, przy ul. Świętokrzyskiej 11/21.
Więcej: http://www