Na platformie e-learningowej Samorządowej Akademii Finansów został udostępniony wykład ?Planowanie i aktualizacja wydatków jednostki samorządu terytorialnego z tytułu dotacji oświatowych?.
Uczestnicy SAF znajdą w nim informacje o dwóch rodzajach podstaw obliczania wysokości dotacji oświatowej: według wagi subwencji oświatowej i według konstrukcji podstawowych kwot dotacji z art. 78b ustawy o systemie oświaty.
W tym drugim przypadku autor poświęca uwagę takim kwestiom jak: wydatki bieżące zaplanowane w budżecie na prowadzenie jednostek oświatowych, powiększanie wydatków bieżących o wydatki bieżące jednostki zapewniającej wspólną obsługę, wydatki bieżące ponoszone z użyciem środków z budżetu UE czy obliczanie podstawy dotacji, gdy szkoła JST lub przedszkole gminne funkcjonuje w zespole. W wykładzie poruszony jest także temat ?statystycznej liczby uczniów? i obliczania liczby uczniów jednostki dotowanej.
Wojciech Lachiewicz zwraca ponadto uwagę na pojawiające się w praktyce problemy: obliczania liczby uczniów nieobjętych obowiązkiem nauki, obliczania liczby uczniów przedszkoli lub punktów przedszkolnych (z art. 80 i 90) za miesiące wakacyjne czy wreszcie: problemy w planowaniu wydatków JST na dotacje oświatowe.
?Obowiązujące aktualnie nowe zasady obliczania wysokości dotacji oświatowej z budżetu gminy i powiatu nie rozwiązały problemów z tego rodzaju dotacjami w planowaniu budżetowym. Regulacja prawna uniemożliwia jednorazowe i ostateczne ustalenie kwot na dotacje oświatowe w pierwotnie uchwalanym budżecie gminy i budżecie powiatu? ? czytamy.
Ekspert pisze także: ?Uzależnienie kwoty dotacji od wydatków bieżących samorządu na własne jednostki oświatowe wydaje się kłócić z zasadą sprawiedliwości prawa z art. 2 Konstytucji RP?.
Wojciech Lachiewicz ukończył studia administracyjne na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w latach 1983-1995 był pracownikiem naukowym Katedry Prawa Administracyjnego UJ. Od 1993 r. związany zawodowo z Regionalną Izbą Obrachunkową w Krakowie jako członek etatowy Kolegium RIO.
Wykład dostępny jest bezpłatnie po zalogowaniu na stronie: http://www.saf.ews21.pl. Po przeczytaniu zapraszamy do sprawdzenia swoich sił w teście wiedzy.
Wykład i test powstały w ramach projektu ?Samorządowa Akademia Finansów? realizowanego przez Serwis Samorządowy PAP we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. SAF to szkolenie w formule e-learningu skierowane do samorządowców zainteresowanych poszerzeniem wiedzy o finansach publicznych.