Z opublikowanego w lutym tego roku raportu NBP ?Postawy Polaków wobec obrotu bezgotówkowego? wynika, że konto bankowe posiada 83 proc. obywateli naszego kraju. Największy stopień wykluczenia finansowego widać cały czas w grupie osób najstarszych, z wykształceniem podstawowym, bezrobotnych i mieszkańców wsi.
Natomiast najwyższy stopień ubankowienia jest wśród osób w wieku 25-54 lata, z wyższym wykształceniem.
Autorzy raportu NBP podkreślają, że systematycznie rośnie nasze zainteresowanie regulowaniem należności płatniczych bez używania gotówki. Na przestrzeni ostatnich 7 lat wzrósł wyraźnie procent Polaków, którzy aktywnie korzystają z karty do bankomatu (z 80 proc. w 2009 r., przez 88 proc. w 2013 r., do 93 proc. w 2016 r.). Ponadto zwiększyła się częstotliwość korzystania z kart płatniczych (z 36 proc. w 2009 r., przez 51 proc. w 2013 r., do 61 proc. w 2016 r.), przy czym w porównaniu z pomiarem w 2013 r. aż dwukrotnie zwiększyła się grupa, która deklaruje, że ?zdecydowanie częściej płaci kartą?.
Trzeci zaobserwowany przez ekspertów NBP trend, to wzrost częstotliwość wykorzystywania karty do płatności (z 54 proc. w 2009 r., 64 proc. w 2013 r., do 74 proc. w 2016 r.), przy jednoczesnym spadku operowania gotówką wybieraną z bankomatu (z 73 proc. w 2009 i 2013 r. do 64 proc. w 2016 r.).
Nasz cykl rad adresujemy do wciąż nieprzekonanych do bankowości elektronicznej, ale także do przekonanych, ale niefrasobliwych, którzy zapominają, że nowoczesne technologie ułatwiając życie porządnym obywatelom, otwierają też nowe możliwości przed światem przestępczym. Wybraliśmy siedem zasad, których przestrzeganie zapewnia całkowite bezpieczeństwo naszym pieniądzom zgromadzonym na koncie bankowym i jednocześnie gwarantuje ogromną wygodę jaka towarzyszy operacjom finansowym prowadzonym bez używania gotówki.
Warto przy okazji przypomnieć, że banki cały czas pracują, udoskonalając technologię i procedury bezpieczeństwa. Np. obserwują, ile czasu klient przechodzi przez stronę ostrzegającą o zagrożeniach. Jak widzą, że użytkownik tylko mechanicznie klika przycisk potwierdzający, że przeczytał ostrzeżenia, to zamiast zamieszczać 15 zasad bezpieczeństwa małym drukiem, wpisują przemiennie, dwie czy trzy, które klient ma większą szansę zobaczyć i przyswoić.
W naszym cyklu rad spróbujemy pójść tym tropem, przy okazji informując o możliwych skutkach nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa i zwracając uwagę na największe ? teoretycznie ? zagrożenia.
Zapraszamy do lektury naszych E-rad, które opublikujemy i wyślemy niebawem.