Rozmawialiśmy m.in. o systemie płatności natychmiastowych. ?Innowacyjne zmiany czekają nas też w przelewach natychmiastowych w walucie euro w związku z uruchomieniem w listopadzie br. dedykowanego schematu dla płatności natychmiastowych SEPA (SCT Inst)? ? zapowiada wiceprezes KIR.
Serwis Samorządowy PAP: Pod koniec ubiegłego roku liczba klientów indywidualnych posiadających umowy umożliwiające dostęp do usług bankowości internetowej przekroczyła 33 mln ? wynika z danych banku centralnego. Natomiast badania ACR Rynek i Opinia na zlecenie KIR mówią, że z aktywnie korzystających z bankowości on-line 80 proc. słyszało o płatnościach natychmiastowych, a 38 proc. ocenia tę usługę jako bardzo przydatną. Czym dokładnie są płatności natychmiastowe?
Michał Szymański, wiceprezes Zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej: W odróżnieniu od tradycyjnych przelewów bankowych, które rozliczane są każdego dnia roboczego w ramach 3 sesji rozliczeniowych systemu Elixir, przelewy natychmiastowe gwarantują transfer pieniędzy pomiędzy rachunkami prowadzonymi w dwóch rożnych bankach w czasie zbliżonym do rzeczywistego. W Polsce przelewy natychmiastowe pojawiły się w 2012 r. wraz z uruchomieniem przez KIR systemu rozliczeniowego Express Elixir. Jedną z najistotniejszych cech systemu Express Elixir jest tzw. bezpośredniość zleceń - do realizacji przelewów nie są wykorzystywane rachunki pośredniczące czy też podmioty pozabankowe. System funkcjonuje w trybie 24 godzin na dobę, 7 dni w tygodniu - także w dni ustawowo wolne od pracy.
Jakie są korzyści dla klientów korzystających z tej formy przelewów?
- Oczywistą korzyścią jest możliwość przesyłania pieniędzy na rachunek odbiorcy w czasie liczonym
w sekundach, całkowicie niezależnie od harmonogramu standardowych sesji rozliczeniowych. Klienci banków zlecając przelewy natychmiastowe, przede wszystkim cenią sobie pełną kontrolę nad momentem realizacji transakcji i pewność, że przekazywane środki znajdą się na koncie odbiorcy od razu po wysłaniu przelewu.
Z przelewów ekspresowych korzystają nie tylko klienci indywidualni, ale także przedsiębiorstwa. Dzięki Express Elixir zarządzanie płynnością finansową firmy jest łatwiejsze. Natychmiastowa zapłata za zamówione towary lub usługi pozwala na przyspieszenie procesu realizacji zamówienia po stronie dostawcy.
Co istotne ? w przypadku firmy, znaczącą zaletą usługi, przydatną właśnie w relacjach biznesowych, jest wysoki limit pojedynczego przelewu, który wynosi 100 tys. zł. Tego typu przelewów z punktu widzenia systemu możemy wykonać dowolną liczbę w ciągu doby.
W ciągu ostatniego roku, tj. w okresie od maja 2016 do maja 2017 r. liczba przelewów natychmiastowych wzrosła o 80 proc., a ich wartość zwiększyła się o 67 proc. To znaczy, że Polacy się do tego systemu przekonali?
- Zarówno dane regularnie publikowane przez NBP, jak i wewnętrzne statystyki KIR pokazują, że dynamicznie rośnie liczba i wartość transakcji realizowanych w systemie Express Elixir. Średnio w miesiącu klienci banków zlecają realizację płatności natychmiastowych o wartości przekraczającej miliard złotych.
Na rozwój systemu miało wpływ uruchomienie (dla klientów płatności mobilnych BLIK) płatności adresowanych na numer telefonu. Do wykonania przelewu wystarczy numer telefonu odbiorcy zamiast numeru rachunku bankowego, a pieniądze trafiają na jego konto praktycznie natychmiast.
System Express Elixir został wdrożony przez KIR w 2012 r. jako pierwsze takie rozwiązanie w Polsce i drugie w Europie. Jesteśmy innowacyjni w tej dziedzinie?
- Jesteśmy w prawdziwej, nie tylko europejskiej, ale i światowej czołówce, jeśli chodzi o wykorzystanie najbardziej nowoczesnych technologii w bankach. Z jednej strony jest to zasługa polskiego sektora bankowego, który nie boi się innowacji. Z drugiej, widzimy wyraźnie, że klienci w Polsce są również otwarci na nowości i bardzo chętnie, wręcz masowo korzystają z takich narzędzi, jak np. karty zbliżeniowe, co przecież wcale nie jest normą w innych krajach.
Dla wielu z nas fakt, że istnieje możliwość przelewania pieniędzy z banku do banku w dowolnym momencie i to nawet w kilka sekund, jest dziś oczywistością. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie, działające z dużym powodzeniem w naszym kraju, jest ciągle poza zasięgiem konsumentów wielu wysoko rozwiniętych gospodarek.
Uczestnikiem systemu Express Elixir jest też Narodowy Bank Polski. Jakie ułatwienia ze sobą to niesie dla zwykłego Kowalskiego?
- Zgodnie z przepisami, w przypadku rozliczeń obywateli z ZUS czy urzędem skarbowym, decydująca jest data zlecenia przelewu ? to, czy wykonamy przelew standardowy czy natychmiastowy jest wyłącznie kwestią indywidualnej preferencji. Jednak w przypadku opłat na rzecz organów administracji celno-podatkowej, wnoszonych np. przez importerów, gdzie liczy się moment zaksięgowania płatności na rachunku odbiorcy, możliwość uregulowania ich niemal natychmiast ma istotne znaczenie dla prowadzonego biznesu.
Jakie jeszcze innowacyjne usługi płatnicze są przez KIR tworzone?
- Skupiamy się przede wszystkim na wspieraniu rozwoju bezgotówkowych i cyfrowych procesów w gospodarce, a także dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych dotyczących elektronicznej identyfikacji. Innowacyjne zmiany czekają nas też w przelewach natychmiastowych w walucie euro w związku z uruchomieniem w listopadzie br. dedykowanego schematu dla płatności natychmiastowych SEPA (SCT Inst).
Z wyprzedzeniem rozpoczęliśmy prace nad wdrożeniem rozwiązania o roboczej nazwie Euro Express Elixir, które będzie zintegrowane z budowanymi w Europie transgranicznymi rozwiązaniami w tym zakresie, tak aby umożliwić bankom działającym na polskim rynku oferowanie płatności natychmiastowych w euro.
Dziękuję za rozmowę.