W ocenie skarbniczki Starostwa Powiatowego w Łosicach pilotażowy program upowszechniania płatności bezgotówkowych w urzędach zasługuje na ocenę bardzo dobrą, dlatego po jego zakończeniu łosickie starostwo przystąpiło do programu właściwego.
?Zaletą programu prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju jest przede wszystkim to, że urząd nie musi dokładać do niego nawet złotówki? ? podkreśliła.
Jak przyznała Walczyńska, dotychczas starostwu udało się uzyskać jedynie niewielki procent opłat bezgotówkowych.
"Płatności bezgotówkowe stanowią u nas sporadyczne przypadki. Z moich obserwacji wynika, że jedynie ok. 1 proc. petentów płaci w ten sposób. Jednak istotne jest dla nas, że zapewniamy wszystkim taką możliwość? ? powiedziała.
Według Walczyńskiej potrzeba czasu, by petenci przyzwyczaili się do możliwości płacenia pieniądzem plastikowym.
?Nie wiem, dlaczego petenci są niechętni opłatom bezgotówkowym. Być może jeszcze się do nich nie przyzwyczaili. Tak jak w sklepach coraz więcej osób płaci kartą, bo stopniowo nabierali do tego przekonania, tak samo w urzędzie potrzeba czasu? ? stwierdziła.
Skarbniczka dodała, że urząd poinformował petentów o możliwości płacenia kartą. ?Wywiesiliśmy informację przy kasie, ale nie mamy wpływu na wybór metody płatności. To od klienta zależy, czy woli płacić bezgotówkowo czy tradycyjnie? ? zaznaczyła.
Jej zdaniem sposobem na zwiększenie liczby transakcji bezgotówkowych w ratuszu może być kampania informacyjna w lokalnych mediach.
?Petenci nie załatwiają spraw urzędowych codziennie, dlatego nie wszyscy wiedzą, że zapewniamy możliwość płatności kartą. Sądzę, że umieszczenie takiej informacji w prasie lokalnej, która ma szerokie grono odbiorców, zachęciłoby ich do takich opłat? ? powiedziała.
W ramach rządowego programu pt. ?Od papierowej do cyfrowej Polski" instytucje państwowe zachęcają samorządy do wdrażania płatności bezgotówkowych. Projekt upowszechniania płatności bezgotówkowych w urzędach, prowadzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową S.A. oraz Ministerstwo Rozwoju, rozpoczął się na początku kwietnia. Poprzedził go pilotaż trwający od sierpnia 2016 r. do marca 2017 r.