W odpowiedzi przypomnijmy, że jedyną obowiązującą w Polsce walutą jest złoty, i że tylko w tej walucie można ? zgodnie z prawem ? regulować wszelkie należności. Wartość czegokolwiek zapisana na terenie naszego kraju np. w dolarach, euro czy rublach może mieć wyłącznie charakter pomocniczy i nieoficjalny.
Drugą część odpowiedzi na pytanie znajdzie czytelnik w ?Albumie walut obcych?, publikacji zawierającej wizerunki oraz opisy banknotów i monet Unii Gospodarczej i Walutowej oraz następujących państw: Australii, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Danii, Japonii, Kanady, Norwegii, Republiki Czeskiej, Rosji, Rumunii, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii.
Jak informuje NBP na swojej stronie internetowej w dziele ?Publikacje?, ?Album walut obcych? składa się z części multimedialnej pozwalającej na łatwe i szybkie poruszanie się po Albumie oraz z części w formacie PDF, przeznaczonej do wydruku.
Prezentowane w Albumie wizerunki banknotów i monet dotyczą znaków pieniężnych powszechnego obiegu, będących prawnym środkiem płatniczym oraz znaków pieniężnych wycofanych lub wycofywanych z obiegu i podlegających nadal wymianie.
Zaprezentowane w Albumie wizerunki banknotów i monet zamieszczone zostały po uzyskaniu zgody właściwych instytucji emisyjnych i są prezentowane zgodne z zasadami określonymi przez te instytucje.
W Albumie zamieszczone są wizerunki wzorów banknotów, na których znajdują się napisy, znaki lub perforowania oznaczające w różnych językach: WZÓR. Oznaczenia te występują pojedynczo lub w formie wielokrotnie powtórzonej. Banknoty będące w obiegu nie posiadają ww. oznaczeń.
Dodajmy, że Album zawiera m.in. strony z opisami zabezpieczeń banknotów, tabele z opisami banknotów będących prawnym środkiem płatniczym, których wizerunków nie zamieszczono w Albumie, oraz tabele z opisami banknotów wycofanych lub wycofywanych z obiegu, podlegających wymianie.