Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2017.05.29 11:40

NDAP: w coraz większym stopniu potrzebujemy informacji o przeszłości

Gdybyśmy ustawili obok siebie teczki z aktami, które obecnie przechowujemy, miałyby łącznie 300 km długości, tak jak trasa z Warszawy do Poznania - mówi dr Wojciech Woźniak, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych, partner konkursu ?Kroniki Rozwoju?.
NDAP: w coraz większym stopniu potrzebujemy informacji o przeszłości
NDAP: w coraz większym stopniu potrzebujemy informacji o przeszłości dr Wojciech Woźniak Fot. PAP /J. Kamiński

Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych jest partnerem konkursu ?Kroniki Rozwoju?. Publikujemy rozmowę z dr Wojciechem Woźniakiem na temat zasobów, potencjału i nowej roli archiwów.

Jakie wyzwania stoją przed archiwami, które nadzoruje Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych?

Dr Wojciech Woźniak: - W realiach współczesnego społeczeństwa informacyjnego w coraz większym stopniu potrzebujemy również informacji o przeszłości. Stąd rosnąca rola archiwów.

Wbrew potocznym poglądom z archiwów korzysta coraz więcej osób. Głównie dlatego, że dziś to nie tylko odwiedziny w czytelniach archiwów, ale także korzystanie z ich zasobów dostępnych online. Musimy sprostać tej nowej roli archiwów i to jest nasze główne zadanie. A wyzwania współczesności to nie tylko udostępnianie materiałów archiwalnych w internecie, ale również dbanie o dokumentację współczesną.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dziś powstająca w urzędach państwowych i samorządowych dokumentacja trafi prędzej czy później do archiwum państwowego. Dotyczy to zarówno tradycyjnej dokumentacji papierowej, jak i coraz częściej występującej w urzędach dokumentacji elektronicznej. Stąd zadania archiwów i NDAP w zakresie zarządzania dokumentacją, a także systemów teleinformatycznych stosowanych w urzędach.

Musimy zadbać o to, by powstające w nich dokumenty elektroniczne były właściwie opisywane i porządkowane, tak abyśmy mogli je za pewien czas przejąć do archiwów i bezpiecznie przechować przez kolejne dziesiątki lat.

O jak dużym zasobie dokumentów mówimy?

- Informatyzacja administracji jest dopiero w początkowej fazie rozwoju, tak więc większa część dokumentacji, która trafi w najbliższych trzydziestu latach do archiwów, to dokumenty papierowe. Proszę sobie wyobrazić, że gdybyśmy ustawili teczki z aktami, które obecnie przechowujemy w archiwach obok siebie, utworzyłyby drogę długości 300 km, czyli trasę z Warszawy do Poznania. Natomiast dokumentacja, którą będziemy przyjmować do archiwów w ciągu najbliższych lat to około 500 km, czyli trasa z Warszawy do Hamburga.

Jednak nie tylko przechowywanie papieru jest dla nas istotne, już dziś myślimy o gromadzeniu danych cyfrowych. Zarówno papier jak i bity danych to tylko nośniki tego, co naprawdę w archiwach ważne, czyli informacji.

Chciałbym, aby myśleniu o archiwach stale towarzyszyła świadomość, że archiwalia to gigantyczne zbiory danych, swoiste archiwalne big data, do których dostęp staje się coraz łatwiejszy dzięki technologiom cyfrowym.

Jak archiwa przygotowują się na przyjęcie i przechowywanie tak ogromnej liczby dokumentów? Bo domyślam się, że to wymaga odpowiednich warunków?

- Oczywiście, dla przechowywania tej dokumentacji musimy stwarzać odpowiednie warunki ? stąd potrzeba inwestycji w nowe budynki. I to jest kolejne wyzwanie dla archiwów. W tej chwili trwają inwestycje w Krakowie i Białymstoku, ale potrzeb jest znacznie więcej. Szybkiego rozwiązania wymaga przede wszystkim trudna sytuacja archiwów centralnych, które praktycznie nie mają już miejsca w magazynach archiwalnych.

A zbiory stale rosną?

- Dokładnie. Archiwaliów ciągle przybywa, a przed nami nowe wyzwania, którym musimy sprostać. Nie możemy chociażby zapomnieć o zadaniach związanych z przechowywaniem dokumentacji osobowej i płacowej. Nie stanowi ona wprawdzie materiałów archiwalnych, ale od ponad 10 lat archiwa państwowe mają tu pewne zadania.

Zobowiązani jesteśmy np. do przejmowania w określonych okolicznościach dokumentacji, która przechowywana była dotychczas przez komercyjnych przechowawców, a przestali oni funkcjonować np. z powodu upadłości.

To bardzo trudne pole działalności wymagające wiele wysiłku głównie ze względu na pewną nieprzewidywalność ? nie wiemy, czy nie zdarzy się tak, że upadnie duży przechowawca i niemal z dnia na dzień będziemy musieli zaopiekować się dodatkowymi kilometrami dokumentacji posiadającej bardzo duże znaczenie dla osób ubiegających się o świadczenia emerytalne.

Przykład tej dokumentacji oraz wspomnianej wcześniej dokumentacji elektronicznej dobitnie pokazuje, że archiwa to nie tylko przeszłość, ale również teraźniejszość i przyszłość.

Nad jakimi projektami obecnie pracuje NDAP?

- Główne projekty, nad którymi pracujemy obecnie to rozwój narzędzi informatycznych dla opisu i publikacji archiwaliów. Zadanie realizowane jest przez Narodowe Archiwum Cyfrowe, wyspecjalizowane w zadaniach z zakresu digitalizacji i informatyzacji.

Sama NDAP pracuje natomiast nad Archiwum Dokumentów Elektronicznych, czyli systemem, który pozwoli przechowywać i udostępniać dokumenty elektroniczne powstałe w jednostkach administracji publicznej.

Chcemy też uruchomić kolejny projekt digitalizacji - tym razem przy wsparciu środków europejskich ? ale tu jesteśmy na etapie przygotowawczym. Cel, który mi przyświeca to stworzenie jak najbardziej przystępnych i otwartych archiwów, oferujących spójną i jasną informację.

Ile miast obejmuje sieć archiwów państwowych?

- Sieć archiwów państwowych obejmuje cały kraj. Dziś archiwa państwowe to 30 archiwów o charakterze regionalnym i dodatkowo 40 oddziałów i pięć ekspozytur, co w sumie daje 75 podmiotów stanowiących sieć archiwów państwowych podległych Naczelnemu Dyrektorowi Archiwów Państwowych.

Wśród tych archiwów są zarówno duże jednostki, takie jak archiwum w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie czy Katowicach, jak i mniejsze, na przykład archiwum w Zamościu, Częstochowie czy Malborku. W samej Warszawie działają cztery archiwa państwowe: trzy o charakterze centralnym i jedno ? Archiwum Państwowe w Warszawie - obejmujące swoją właściwością znaczną część województwa mazowieckiego.

Czy sieć archiwów państwowych pokrywa się z podziałem administracyjnym kraju?

- Nie. W przeszłości były próby skorelowania sieci archiwów państwowych z podziałem administracyjnym kraju. Na przykład w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych próbowano utworzyć archiwum państwowe w każdym powiecie. Projekt ten zakończył się jednak niepowodzeniem, a zmiany podziału administracyjnego kraju w 1975 r. przekreśliły ostatecznie te plany.

Dlaczego istnieją aż trzy archiwa centralne?

- Ich specyfika sprowadza się do tego, że przechowują w swoich zasobach materiały archiwalne dotyczące działalności władz i instytucji o zasięgu ogólnokrajowym z różnych okresów historycznych. W Archiwum Głównym Akt Dawnych znajdziemy Metrykę Koronną, a więc dokumentację, która powstała w kancelarii królewskiej w okresie od początku panowania Kazimierza Jegiellończyka do trzeciego rozbioru, co oznacza, że obejmuje lata od 1447 do 1795. Całość dokumentacji AGAD obejmuje okres do 1918 r.

Dokumentacja z okresów późniejszych znajduje się w Archiwum Akt Nowych, gdzie przechowywane są m.in. akta władz państwowych z okresu II RP, w tym dokumentacja rządu, ministerstw czy Sejmu. Są też akta z okresu PRL, w tym dokumentacja partii politycznych, urzędów centralnych, ale również dokumentacja polskiego Państwa Podziemnego okresu II wojny światowej.

Natomiast w Narodowym Archiwum Cyfrowym przechowywana jest dokumentacja audiowizualna ? głównie zdjęcia, nagrania dźwiękowe i filmy. Zgormadzone w NAC zdjęcia obrazują niemal wszystkie aspekty życia ? od politycznych, takich jak przyjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania w 1918 r., przewrót majowy czy uroczystości Millenium chrztu Polski, po społeczne ? takie jak zdjęcia postaci życia kulturalnego z dwudziestolecia międzywojennego czy obrazy z życia codziennego w PRL. Najstarsze fotografie sięgają początków tej technologii, a więc połowy XIX w. Najnowsze to zbiór fotografii z 2010 r. obrazujących żałobę narodową po katastrofie smoleńskiej.

Czy w NAC przechowywane są również archiwalia TVP?

- I tak i nie. Archiwalia wytworzone przez radio i telewizję do 1993 r. są obecnie w większości przechowywane w archiwach spółek radia i telewizji. Mówię w większości, bo część archiwaliów polskiego radia z okresu do 1950 r. trafiła już do NAC, a niektóre regionalne rozgłośnie radiowe, np. w Szczecinie i Olsztynie, przekazały już swoje archiwalia do tamtejszych archiwów państwowych.

Pozostałe materiały znajdują się w magazynach archiwalnych telewizji i radia, ale formalnie są własnością archiwów państwowych, a ich status regulowany jest przez umowy użyczenia, na podstawie których radio i telewizja mogą czasowo z tych materiałów korzystać. Jednocześnie zobowiązane są do bieżącego dbania o nie poprzez zapewnienie im właściwych warunków przechowywania, ale też poprzez tworzenie ich ewidencji.

Jakich wydarzeń sięgają najdawniejsze zbiory archiwów?

- Najstarsze dokumenty przechowywane w polskich archiwach dotyczą okresu wczesnego średniowiecza. Na przykład w Archiwum Narodowym w Krakowie przechowywany jest dokument lokacyjny miasta Krakowa z 5 czerwca 1257 roku, a w archiwum w Poznaniu o około sto lat starszy i jednocześnie najstarszy akt prawny sporządzony w Polsce, pochodzący z 1153 r. tzw.

Dokument Zbiluta, czyli akt fundacyjny zakonu cystersów w Łeknie koło Wągrowca w Wielkopolsce. To tylko dwa przykłady, ale dość dobrze pokazują, że archiwa państwowe przechowują świadectwa dokumentacyjne niemal od początków historii państwa polskiego.

Dziękuję za rozmowę.

jma/

PAP
REKLAMA
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 351

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
6 czerwca 2024 Biłgoraj
Wyjątkowy jubileusz w Biłgoraju [NOWE ZDJĘCIA]
40 lat temu w Biłgoraju powstała pierwsza w Polsce Wioska Dziecięca SOS. Uroczyste obchody jubileuszu, z udziałem władz lokalnych, Zarządu SOS Wiosek Dziecięcych, a także obecnych i byłych pracowników i wychowanków, zorganizowano w czwartek 6 czerwca.
we wtorek, godzina 19:02 Lubelszczyzna
Ogrzewasz dom gazem? Sprawdź, jak otrzymać zwrot VAT
w piątek, godzina 08:26 Biłgoraj
Spektakularny sukces ucznia ONZ-etu
w czwartek, godzina 08:27 Biłgoraj
Sześciu chętnych na budowę nowoczesnego osiedla
W Biłgoraju wkrótce powstanie ekologiczne osiedle bloków ogrzewanych pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. właśnie zakończyło przyjmowanie ofert na realizację inwestycji.
w sobotę, godzina 13:16 Biłgoraj
Biłgoraj w drodze do św. Antoniego
w sobotę, godzina 10:33 Lubelszczyzna
Natychmiastowe stawiennictwo żołnierzy 2 LBOT
w sobotę, godzina 20:58 Biłgoraj
Jubileusz "Sparty" z Marcinem Dańcem
W sobotę 15 czerwca odbyła się uroczysta gala z okazji 20-lecia działalności klubu RWKS Sparta Biłgoraj, który od dwóch dekad aktywnie działa na rzecz rozwoju sportu w naszym mieście oraz okolicach. W wydarzeniu, które uświetnił występem znany satyryk Marcin Daniec, wzięli udział członkowie i sympatycy klubu, działacze, zawodnicy oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
w czwartek, godzina 11:16 Biszcza
Dwudniowe manewry w powiecie [NOWE ZDJĘCIA]
w piątek, godzina 14:31 Kraj
Ważne zmiany w programie "Czyste Powietrze"
w czwartek, godzina 21:13 Biłgoraj
Święto motoryzacji w Biłgoraju
Już w najbliższą niedzielę 16 czerwca w Biłgoraju będzie można podziwiać perełki motoryzacji. Wszystko za sprawą Biłgorajskiego Spotkania z Klasykiem, które odbędzie się na terenie OSiR.
w sobotę, godzina 21:59 Biłgoraj
Bieg Sitarski po raz 11.
w sobotę, godzina 09:32 Biłgoraj
Seniorzy aktywnie
w poniedziałek, godzina 06:06 Powiat
Oficjalne wyniki głosowania w powiecie biłgorajskim
W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego wzięło udział 29 636 mieszkańców powiatu biłgorajskiego, spośród 79 044 uprawnionych. Wyborcy oddali 29 462 ważne głosy. Największym poparciem wśród głosujących cieszyła się partia Jarosława Kaczyńskiego.
2 czerwca 2024 Okrągłe
Turniej Wsi 2024 [NOWE ZDJĘCIA, WYNIKI]
w piątek, godzina 11:55 Biłgoraj
Olimpiada w Biłgoraju [NOWE ZDJĘCIA]
w środę, godzina 15:40 Biłgoraj
To najlepsi sportowcy w powiecie [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
W środę 12 czerwca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju zorganizowano Podsumowanie Roku Sportowego 2023/2024. Podczas wydarzenia najlepsi w sporcie szkolnym odebrali dyplomy i puchary. Uhonorowano także nauczycieli i działaczy.
6 czerwca 2024 Goraj
Oficjalne powitanie nowej sekretarz
we wtorek, godzina 10:03 Obsza
Ostatni dzwonek na przekazanie stanu wodomierza
3 czerwca 2024 Region
20-latek z powiatu zginął w tragicznym wypadku
Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego w skutkach wypadku drogowego, do którego doszło wczoraj po południu na trasie Biłgoraj - Huta Krzeszowska. Kierujący osobowym oplem zjechał z jezdni i uderzył w drzewo. Pomimo podjętej przez ratowników reanimacji życia 20-latka nie zdołano uratować.
2 czerwca 2024 Obsza
Strażacy z 5 gmin rywalizują [WYNIKI]
w czwartek, godzina 09:08 Biłgoraj
I LO im. ONZ w czołówce w kraju
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl