Podczas panelu dyskusyjnego Gerard Bourland podkreślił, że Grupa Veolia prowadzi rozległe inwestycje, czego dowodem są twarde liczby. ?W ciągu ostatnich pięciu lat zainwestowaliśmy w Polsce prawie 2,5 miliarda złotych? - podkreślił. Co roku inwestujemy aż 2/3 wygenerowanego w Polsce EBIDTA.
W odpowiedzi na pytanie o warunki inwestowania w zmieniającej się sytuacji geopolitycznej Gerard Bourland stwierdził, że bez względu na sytuację Grupa musi prowadzić działalność inwestycyjną, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw ciepła i wody. Jednak, jak podkreślił, ?takie jest życie i naszą rolą jako przedsiębiorcy jest umieć sobie z tym radzić?.
Gerard Bourland uważa, że zadaniem Grupy Veolia jest planowanie inwestycji w oparciu o to, ?co jest dzisiaj?. Veolia dysponuje prognozami cen paliwa, czy dwutlenku węgla na najbliższe pięć lat, które jednak ?pozostają tylko na papierze?, a w najbliższych dwóch-trzech latach okoliczności i warunki mogą się zmienić. Nie można jednak czekać, gdyż w procesach inwestycyjnych potrzeba roku lub dwóch lat na zdobycie licencji, a potem kilku lat na realizację inwestycji.
?Gdy mamy mocne podstawy fundamentalne oraz możemy korzystać z lokalnych surowców i rozwiązań nie czekamy z inwestycjami? ? powiedział.
Dla dyrektora generalnego Grupy Veolia w Polsce najważniejsze są ?techniczne i profesjonalne fundamenty projektu?, a gdy ich nie ma, to - jak zaznaczył - ?nawet, gdy ładnie to wygląda na papierze, nie angażujemy się w taki projekt?.
Oceniając współpracę z administracją i samorządami Gerard Bourland przypomniał, że Grupa Veolia jest obecna w Polsce od 20 lat, głównie w sektorze publicznym, a to oznacza, że współpraca z lokalnymi władzami jest dla firmy naturalna. ?Nie mogę sobie wyobrazić tego co robimy bez współpracy z miastem. Gdy istnieje różnica zdań, rozmawiamy i szukamy kompromisów. Nasz majątek jest w miastach, a właściwie pod miastami, nie da się go przenieść, zatem naszym celem zawsze jest kompromis? ? zauważył. Ważne jest według niego, aby planować współpracę długofalowo, do czego jego firma jest dobrze przygotowana.
?Prawdopodobnie myślimy bardziej długofalowo, niż samo miasto, ale wszystko musimy z gminą uzgadniać. Bo gdy kładziemy gdzieś rury (np. ciepłownicze), to musimy przewidywać, że tam będą kiedyś stawiane budynki? ? powiedział.
Zauważył, że sytuacja w Polsce zmieniła się w porównaniu do okresu, gdy przeprowadzane były procesy prywatyzacyjne. ?Dzisiaj jesteśmy bardziej na etapie dostrajania się w zakresie tzw. miękkich zagadnień. Musimy przy tym odnawiać majątek, rozszerzać sieć i dbać o środowisko naturalne. Te kwestie też planujemy wspólnie z samorządami? ? powiedział Gerard Bourland.
W porównaniu do ostatnich dziesięciu lat zmieniała się jego zdaniem ?prędkość inwestowania
w Polsce?, gdyż ? jak zauważył ?dzisiaj czas podejmowania decyzji (przez władze publiczne ? CP PAP) jest znacznie dłuższy?. Wyjaśniał to między innymi większym stopniem skomplikowania przedsięwzięć i odpowiedzialnością. Według dyrektora Grupy Veolia należy postarać się o przyspieszenie tego procesu.
?Bylibyśmy oczywiście bardziej zadowoleni, gdyby inwestycji w sektorze energetycznym i komunalnym nie ograniczała niestabilność przepisów. Przyjmowanie systemów wsparcia dla kogeneracji tylko na parę lat naprzód w praktyce uniemożliwia podejmowanie długoterminowych decyzji o przewidywalnych konsekwencjach? ? stwierdził Gerard Bourland. Jego zdaniem należałoby poprawić formułę partnerstwa publiczno-prywatnego, która ?wymaga zdecydowanego wsparcia politycznego i dobrze funkcjonującej platformy wymiany dobrych praktyk?.
Grupa Veolia została laureatem wyróżnienia EKG w ramach nowego projektu ?Inwestor bez granic?. Rada Konsultacyjna, złożona z wybitnych przedstawicieli instytucji państwowych, form doradczych i stowarzyszeń, działających w obszarze inwestycji doceniła Grupę za realizowanie przedsięwzięć, które dają impuls rozwojowy dla całej polskiej gospodarki, w tym między innymi za dbałość o jakość tworzonych miejsc pracy w naszym kraju, nienaganną współpracę z lokalnymi samorządami i respektowanie kulturowej specyfiki i zasad społecznej odpowiedzialności biznesu.
Pierwszego dnia Kongresu wyróżnienie otrzymali inwestorzy zagraniczni, działający w Polsce oraz polskie firmy inwestujące za granicą, które realizują odważne projekty o dużym znaczeniu gospodarczym.
Grupa Veolia prowadzi działalność w 75 miastach, a w 41 zarządza sieciami ciepłowniczymi. Firma zatrudnia 4500 osób. Jej inwestycje skupiają się na rozbudowie i unowocześnianiu infrastruktury i służą zaspokajaniu zmieniających się potrzeb w zakresie zarządzania energią, w gospodarce wodno-ściekowej i w zagospodarowaniu odpadów.
Inwestując Veolia wdraża rozwiązania technologiczne stosowane przez Grupę na całym świecie. Nowe modele biznesowe leżące u podstaw tych inwestycji odpowiadają najnowszym trendom ? m.in. założeniom gospodarki o obiegu zamkniętym i umożliwiają zrównoważony rozwój polskich miast.
Materiał wideo dostępny TUTAJ
Materiał powstał we współpracy z Grupą Veolia
Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP