Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2017.05.15 14:55

Rada: zmieniaj login i PIN tak często, jak się da. Nie otwieraj załączników do podejrzanych maili

Operacje bankowe w sieci najlepiej przeprowadzać z jednego komputera, trzeba zmieniać co jakiś czas loginy i PIN-y.
Rada: zmieniaj login i PIN tak często, jak się da. Nie otwieraj załączników do podejrzanych maili
Rada: zmieniaj login i PIN tak często, jak się da. Nie otwieraj załączników do podejrzanych mailiFot. Fotolia

Warto o tym przypominać, ponieważ w ostatnich latach odsetek posiadaczy konta bankowego wzrósł w największym stopniu wśród najstarszych Polaków, korzystających z Internetu z mniejszą swobodą niż ich wnukowie.

Jak wynika z badania postaw Polaków wobec obrotu bezgotówkowego przeprowadzonego w 2016 roku na zlecenie NBP, największy stopień wykluczenia finansowego wciąż widać w grupie osób najstarszych, z wykształceniem podstawowym, bezrobotnych i mieszkańców wsi.

Jeśli chodzi o opinie na temat kont bankowych, widać wzrost przekonania o tym, że konto jest dobrym sposobem na oszczędzanie pieniędzy - napisano w raporcie. Jak podaje NBP, obecnie konto bankowe posiada 83 proc. Polaków.

Fachowcy zgodnie podkreślają, że pojawiające się w mediach informacje o cyberprzestępcach czyhających w sieci na nasze oszczędności wywołują ? właśnie u osób najstarszych ? poczucie braku bezpieczeństwa. Wciąż wielu z nich deklaruje brak zaufania wobec bankowości internetowej. Tymczasem prawda jest taka, że oszustwa, kradzieże i nadużycia dokonywane w cyberprzestrzeni dotyczą zaledwie 0,006 proc. ogółu depozytów w Polsce.

 

W sferze bezpieczeństwa banki cały czas pracują, udoskonalając technologię i procedury. Np. obserwują, ile czasu klient przechodzi przez stronę ostrzegającą o zagrożeniach. Jak widzą, że użytkownik tylko mechanicznie klika przycisk potwierdzający, że przeczytał ostrzeżenia, to zamiast zamieszczać 15 zasad bezpieczeństwa małym drukiem, wpisują przemiennie, dwie czy trzy, które klient ma większą szansę zobaczyć i przyswoić. Banki instalują też często za klientów oprogramowanie antywirusowe, bo wielu klientów nie aktualizuje u siebie tych programów na czas.

Ostatnio policja rozbiła przestępcza grupę rozsyłającą maile z zainfekowaną w załączonych w plikach treścią, co pozwalało na zainstalowanie oprogramowania, które przekierowywało wszystkie próby logowania się na koncie w banku na fałszywą stronę zarządzaną przez hakerów.

Loginy i hasła do konta za pośrednictwem internetu trafiały w ręce przestępców. Dzięki temu mogli oni dokonywać operacji na kontach osób pokrzywdzonych i przelewać pieniądze na rachunki założone przez tzw. słupy. Osoby te, na polecenie sprawców, podejmowały gotówkę i przekazywały członkom grupy przestępczej - podano w komunikacie prokuratury.

Brzmi to bardzo poważnie, ale przeciwdziałanie jest dość proste: nie należy otwierać załączników z maili o nieznanym pochodzeniu i trzeba zmieniać często loginy i hasła.

PAP
REKLAMA
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 337

Waszym zdaniem (0)

Podaj login/e-mail i hasło:
Login/e-mail:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
w niedzielę, godzina 12:29 Biłgoraj
Tak Biłgoraj świętuje rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja [NOWE ZDJĘCIA]
W 235. rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji w Biłgoraju zorganizowano uroczystości upamiętniające jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.
we wtorek, godzina 16:32 Kozaki
Ogromny pożar lasu w powiecie. Droga wojewódzka nr 849 nieprzejezdna
dzisiaj, 10:20 Józefów
DW 853 ponownie przejezdna
30 kwietnia 2026 Biłgoraj
Co dalej z basenem w Biłgoraju? Plan napraw i opóźnienie po uszkodzeniu konstrukcji
Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu w Biłgoraju radni poruszyli tematu uszkodzenia konstrukcji na budowie krytej pływalni. Władze powiatu przedstawiły szczegóły zdarzenia, aktualny stan prac oraz wstępne założenia naprawy.
w czwartek, godzina 18:47 Gmina Józefów, gmina Łukowa
Ponad 50 godzin walki z pożarem. Wreszcie spadł deszcz
w środę, godzina 20:45 Gmina Józefów
Sytuacja opanowana, ale nadal bardzo ciężka - przekazał minister
28 kwietnia 2026 Biłgoraj
Historyczna chwila dla RCEZ w Biłgoraju. Nowoczesna hala sportowa już otwarta
To historyczna chwila dla Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju. We wtorek, 28 kwietnia, oficjalnie otwarto nowoczesną halę sportową, której budowa pochłonęła ponad 8,2 mln zł środków zewnętrznych.
dzisiaj, 08:14 Radzięcin, Wola Radzięcka
Lepszy dojazd do pól
dzisiaj, 09:43 Biłgoraj
Portfel z gotówką czeka na właściciela
w niedzielę, godzina 11:38 Biłgoraj
Dopłaty do czynszów dla mieszkańców TBS w Biłgoraju. Jest umowa z BGK
Mieszkańcy nowych bloków TBS przy ul. ks. Stanisława Matrasia w Biłgoraju będą mogli liczyć na dopłaty do czynszów. To efekt podpisania umowy pomiędzy miastem a Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Wsparcie będzie uzależnione od spełnienia określonych kryteriów dochodowych.
w czwartek, godzina 09:01 Jóżerfów
Trzeci dzień walki z pożarem Puszczy Solskiej
w środę, godzina 13:32 Józefów
Trwa dramatyczna walka z żywiołem. Konieczna była ewakuacja gminnego przytuliska
1 maja 2026 Frampol
Frampol wśród liderów zielonych finansów
Gmina Frampol znalazła się w czołówce samorządów dbających o zrównoważony rozwój, zajmując 5. miejsce w Rankingu Zielonych Finansów Samorządowych w kategorii gmin miejsko-wiejskich.
w poniedziałek, godzina 11:00 Biłgoraj
Dramatyczne zdarzenie w Biłgoraju. Nie żyje mężczyzna
w czwartek, godzina 15:49 Region
Spłonęły bezcenne tereny przyrodnicze. Ogień objął torfowiska i tereny Natura 2000
26 kwietnia 2026 Biłgoraj
20-lecie biłgorajskiej parafii prawosławnej
Parafia prawosławna pw. św. Jerzego w Biłgoraju świętowała 20-lecie swojego istnienia. Uroczystości jubileuszowe, z udziałem arcybiskupa Abla, odbyły się w sobotę, 25 kwietnia. Wydarzeniu towarzyszyło historyczne wprowadzenie relikwii św. Marii Magdaleny i św. Pantelejmona.
w środę, godzina 06:05 Gmina Łukowa
Nowe informacje ws. pożaru lasu
w środę, godzina 07:49 Gmina Łukowa
Pożar na Roztoczu nie odpuszcza. Black Hawk już na miejscu
dzisiaj, 09:07 Gmina Józefów, gmina Łukowa
Aktualna sytuacja w Puszczy Solskiej. Na miejscu nadal pracują setki strażaków
Służby nadal prowadzą intensywne działania na terenie pożaru Puszczy Solskiej. Strażacy dogaszają ukryte zarzewia ognia i monitorują teren przy użyciu dronów. Najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się w rejonie torfowisk od strony Osuch.
we wtorek, godzina 23:53 Gmina Łukowa
Pożar przekroczył drogę wojewódzką. Trudna akcja gaśnicza w powiecie biłgorajskim
w środę, godzina 18:18 Powiat
Mieszkańcy ruszyli z pomocą strażakom. Trwają zbiórki wody i żywności w całym regionie
we wtorek, godzina 21:50 Gmina Łukowa
Tragedia podczas gaszenia pożaru. Rozbił się samolot gaśniczy
Do tragicznego zdarzenia doszło podczas gaszenia pożaru w gminie Łukowa. Rozbił się jeden z samolotów gaśniczych. Jedna osoba nie żyje.
w czwartek, godzina 11:05 Biłgoraj
Trwa zbiórka dla strażaków. Starostwo wydało komunikat
w poniedziałek, godzina 15:02 Osuchy
Duży pożar w powiecie. 16 zastępów straży i śmigłowiec w akcji
w czwartek, godzina 11:42 Gmina Józefów
Informacje Państwowej Straży Pożarnej ws. pożaru kompleksu leśnego w powiecie biłgorajskim
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej przekazała aktualne informacje na temat sytuacji na miejscu pożaru kompleksu leśnego w powiecie biłgorajskim.
w środę, godzina 11:58 Osuchy
Policjanci pracują na miejscu pożaru i katastrofy lotniczej pod Biłgorajem
w czwartek, godzina 11:30 Powiat
Ostrzeżenie IMGW dla mieszkańców powiatu
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball