Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
DŁUGI KĄT
2015.05.13 13:54

Pierwsza farma fotowoltaiczna

W Długim Kącie, w gminie Józefów, powstaje pierwsza w powiecie biłgorajskim farma z baterii fotowoltaicznych. Jeszcze w maju ruszy produkcja energii elektrycznej. Na razie nie trafi ona jednak do mieszkańców gminy.
Pierwsza farma fotowoltaiczna
Pierwsza farma fotowoltaiczna

Od ubiegłego roku trwa budowa farmy fotowoltaicznej w Długim Kącie w gminie Józefów. Inwestycja zbliża się do końca. Jeszcze w maju ma popłynąć prąd.

Farmę buduje firma Drotex z Warszawy. By móc rozpocząć inwestycję spółka wydzierżawiła od samorządu ponad 2 ha teren, znajdujący się w okolicy dotychczasowego zakładu Prefabet. Władze gminy z tytułu czynszu i podatku od nieruchomości otrzymują ok. 30 tys. zł rocznie.

Na to zadanie inwestor otrzymał dotację w wysokości 2,4 mln zł, środki przyznano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. lubelskiego, działanie 1.4 Schemat B Dotacje inwestycyjne w zakresie dostosowania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska oraz w zakresie odnawialnych źródeł energii.

Obecnie kończy się montaż paneli słonecznych. Łącznie ma być ich 4 tys. Instalacja, która ma mieć moc 1 MW, będzie przetwarzała światło słoneczne bezpośrednio na energię elektryczną, proces następuje w ogniwach fotowoltaicznych.

Jednak wyprodukowany w ten sposób prąd na razie nie trafi do mieszkańców gminy. Jak informuje w rozmowie z naszym portalem Ireneusz Wilczyński z UM w Józefowie inwestor podpisał już umowę na sprzedaż prądu do sieci z firmą Tauron. Jednak nie wykluczone, że władze gminy powalczą o możliwość korzystania z energii. - Obecnie nie wiadomo na jakich zasadach moglibyśmy to robić. Na pewno byłoby to dla nas korzystne, gdyż nie musielibyśmy ponosić kosztów za przesył - dodaje Wilczyński.

red.
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Pierwsza farma fotowoltaiczna, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 5530
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (2)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
SE
d80-225
~ mieszkaniec powiatu   a tydzień temu na spotkaniu jednej z firm montujących panele słoneczne z mieszkańcami mojej wsi przedstawiciel firmy powiedział że na takich elektrowniach nie da się zarobić bo zysk to 18groszy za 1kw.
13 maja 2015
brak ocen
PL
fda-ef0
~ jk   Zawsze zapłacicie za przesył chyba, że zakupicie lub wybudujecie sobie linie. Na razie takie ma PGE Dystrybucja. Daliśmy im i mają.
13 maja 2015
+1
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
6 stycznia 2020 Biłgoraj
"Cuda, cuda ogłaszają"
Pod takim hasłem odbył się tegoroczny Orszak Trzech Króli. W Biłgoraju wydarzenie zorganizowano już po raz 6. Ulicami miasta przeszły tysiące mieszkańców.
12 stycznia 2020 Biłgoraj
Zderzenie karetki z terenówką [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 10:16 Biłgoraj
Będzie przebudowa ulic: Parkowej, Sokołowskiego i Korczaka
6 stycznia 2020 Biłgoraj
Nowe nazwy ulic w Biłgoraju
Podczas grudniowej sesji Rady Miasta Biłgoraja radni podjęli uchwałę dotyczącą nadania nazw ulicom położonym w osiedlu Różnówka. Jakie będą to nazwy?
9 stycznia 2020 Biłgoraj
Znaleziono zwłoki mężczyzny [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 09:15 Załawcze
Strażacy z Turobina mają nowy wóz
10 stycznia 2020 Biłgoraj
Ubywa mieszkańców
Mniej urodzeń, więcej ślubów, rozwodów i zgonów - tak w skrócie wypada 2019 rok w statystykach Urzędu Stanu Cywilnego w Biłgoraju. Z danych wynika również, że mieszkańców miasta z roku na rok ubywa.
w sobotę, godzina 16:30 Biłgoraj
Biuro poselskie Krzysztofa Grabczuka otwarte
w sobotę, godzina 11:17 Biłgoraj
Biłgoraj przystankiem na trasie Girls on tour
8 stycznia 2020 Turobin
Turobin będzie miastem?
Rada Gminy Turobin podjęła decyzję o rozpoczęciu procedury związanej z przywróceniem miejscowości praw miejskich. Turobin to kolejna po Goraju miejscowość w naszym powiecie, w której podjęto inicjatywę przywrócenia statusu miasta.
w piątek, godzina 12:47 Biłgoraj
Biłgorajskie licea i technika w Rankingu Perspektyw 2020
w piątek, godzina 12:51 Lubelszczyzna
Piraci drogowi na celowniku policyjnej grupy Speed
12 stycznia 2020 Biłgoraj
Studniówka Zespołu Szkół Leśnych
W sobotę, 11 stycznia, rozpoczął się sezon studniówkowy w biłgorajskich szkołach. Jako pierwsi na swoim balu maturalnym bawili się uczniowie ostatnich klas Zespołu Szkół Leśnych. Studniówka odbyła się w sali balowej w Modliborzycach.
w środę, godzina 17:47 Księżpol
Drzewo przygniotło starszego mężczyznę
dzisiaj, 08:18 Józefów
Bezpłatne porady prawne i obywatelskie
10 stycznia 2020 Biłgoraj
Komunikat starosty dotyczący Wydziału Komunikacji i Drogownictwa
Starosta biłgorajski Andrzej Szarlip komentuje sytuację dotyczącą pracy Wydziału Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Poniżej prezentujemy pełną treść komunikatu wydanego przez starostę.
w sobotę, godzina 09:17 Obsza
Małżeński jubileusz w Obszy
w sobotę, godzina 10:08 Księżpol
Nowe strefy dla aktywnych
we wtorek, godzina 12:07 Biłgoraj
Miasto sprzedaje mieszkania
Burmistrz Biłgoraja właśnie ogłosił przetarg na sprzedaż lokali mieszkalnych, znajdujących się na Placu Wolności. Do nabycia jest 6 mieszkań o powierzchni od 22 do 51 m2. Ceny wywoławcze wahają się od 100 do 200 tys. zł.
11 stycznia 2020 Biłgoraj
Działacze PiS zaprosili na spotkanie opłatkowe
w sobotę, godzina 08:16 Biłgoraj
Ponad 12 tys. wniosków o nowe świadczenie
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl