Obydwie grupy wystartowały razem 1 maja z Józefowa, a punktem docelowym był Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu.
Zgodnie z wieloletnią tradycją wypraw, organizowanych przez Józefowską Kawalerię Rowerową, w rajdzie uczestniczyli amatorzy aktywnego wypoczynku i zwiedzania z różnych zakątków, nie tylko regionu, ale całego kraju. - Jak zwykle największą, bo ponad 30-osobową grupę, stanowili mieszkańcy Lublina oraz innych części województwa, na przykład Zamościa, Biłgoraja czy Świdnika, ale byli również rowerzyści z Częstochowy, Krakowa, Połańca, Warszawy i Narola. Część z nich to już nasi stali goście, ale byli też tacy, którzy w tym roku wystartowali w naszych rajdach po raz pierwszy - relacjonuje prezes Stowarzyszenia Józefowska Kawaleria Rowerowa Robert Rabiega.
Na pogodę, szczególnie pierwszego dnia, uczestnicy majówki nie mogli narzekać. Było słonecznie, temperatura około 17 - 19 stopni, a lekki deszcz zaczął padać dopiero, gdy rowerzyści byli na mecie. - Potem aura nie była naszym sprzymierzeńcem, co odbiło się na frekwencji, ponieważ część z uczestników w ostatniej chwili zrezygnowała z rajdu. Ci, którzy nie zmienili zdania nie zawiedli się, bo przejazd odbywał się w przyzwoitych warunkach, a to co zobaczyli po drodze zrekompensowało niedogodności pogodowe - uważa Robert Rabiega.
Uczestnicy rajdu rodzinnego mieli do pokonania łącznie trasę o długości 40 kilometrów, która w większości przebiegała Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza i Trasą Rowerową do Florianki. Po drodze zobaczyli m.in.: Floriankę znaną z hodowli konika polskiego oraz polskiej owcy nizinnej odmiany uhruskiej, ścieżkę dendrologiczną oraz Izbę Leśną.
Rowerzyści, którzy zdecydowali się na przejazd trudniejszą trasą, odwiedzili Górecko Kościelne z modrzewiowym kościołem z 1768 roku, aleją pomnikowych dębów i kapliczką na wodzie oraz skansen ze stadniną koni i karczmą w Obszy, gdzie zjedli miejscowy przysmak, czyli kaszaka w sosie kurkowym.
prócz zwiedzania, uczestnicy eskapady wzięli udział w konkursach wiedzy o Roztoczu, które poprowadził zastępca dyrektora RPN Tadeusz Grabowski. W nagrodę laureaci otrzymali niezwykle atrakcyjne albumy i inne wydawnictwa, ufundowane przez RPN oraz Urząd Miejski i Nadleśnictwo Józefów.
Organizatorzy majówki chwalą cyklistów za dyscyplinę, miłą atmosferę oraz dobre przygotowanie zarówno kondycyjne, jak też sprzętowe i już teraz zapraszają do udziału w kolejnych rajdach organizowanych przez JKR.
(fot. JKR)