Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2015.03.10 08:16

Ślub poza urzędem, zagraniczne imię dla dziecka i nowe dowody

To zmiany, które obowiązują od 1 marca 2015 roku: Ślub cywilny można wziąć w plenerze, niezależnie od meldunku dziecku będzie można nadać zagraniczne imię, w obiegu znajdą się także nowe dowody: bez adresu, koloru oczu i wzrostu.
Ślub poza urzędem, zagraniczne imię dla dziecka i nowe dowody
Ślub poza urzędem, zagraniczne imię dla dziecka i nowe dowody

Liberalizację przepisów dotyczących ślubów czy nadawania imion przewiduje nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego. Ustawodawca rozszerzył możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego. Dotyczyć to będzie nie tylko osób w stanie zagrożenia życia, zdrowia lub pozbawionych wolności, ale także narzeczonych, którzy wskażą miejsce zawarcia małżeństwa zapewniające zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwa osób obecnych na uroczystości. Za taki ślub zapłacimy jednak ekstra
1 tys.zł. Czy jest zainteresowanie takimi ślubami w Biłgoraju? - Do tej pory nie ma wielkiego zainteresowania, tzn. młodzi ludzie pytają czy mogą wziąć ślub np. w balonie, ale tylko w żartach. Faktycznie jednak jeszcze żadnego ślubu poza Urzędem nie udzielaliśmy - mówi Mariola Kupryjaniuk, kierownik USC Biłgoraj.

Nowy wzór dowodów miał obowiązywać od 1 stycznia br., ostatecznie termin przesunięto na marzec. Nowy dowód wyrobimy w najbliższym urzędzie gminy, a nie tylko tam, gdzie jesteśmy zameldowani. Ustawa przewiduje możliwość elektronicznego przesłania wniosku o wydanie dowodu. Wszystkie to rozwiązania mają ułatwić życie petentom. O nowych dowodach szczegółowo pisaliśmy tutaj: Nowe dowody: bez adresu, koloru oczu i wzrostu. Przypomnijmy: dotychczasowe dowody osobiste zachowują ważność do upływu terminów w nich określonych. Nie będzie konieczności wymiany dokumentów.

Ponadto od 1 marca można nadawać dzieciom imiona obcego pochodzenia. To spore ułatwienie dla rodzin, w których jedno z rodziców nie jest Polakiem. Z tego rozwiązania mogą skorzystać także przybywający do Polski imigranci, uzyskujących obywatelstwo polskie. Rodzice przy wyborze imienia dla dziecka muszą oczywiście pamiętać, że nie może być ono zdrobniałe, uwłaczające, ani ośmieszające. Decyzja o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy, należy do kierownika urzędu stanu cywilnego.

Inne zmiany które wprowadza nowe prawo mają także uprościć obieg i dostęp do różnych dokumentów. Od 1 marca 2015 r. wszystkie Urzedy Stanu Cywilnego muszą prowadzić elektroniczną rejestrację aktów urodzeń, małżeństw i zgonów. Odpisy z tych dokumentów będą wydawane w dowolnym USC w kraju, a przy załatwieniu spraw w urzędzie nie będzie konieczności przedstawiania odpisów wcześniejszych aktów.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 4392

Wideo

Dodaj zdjęcie
tagi: ,

Waszym zdaniem (4)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
CH
76f-ba1
~ OLa  do ~ ANTY   Nikt nie wypiera się Polskości bo za to gineli nasi dziadkowei!!! Tylko jak młodzi ludzie mają żyć w kraju bez perspektyw gdzie liczą sie tylko ,,znajomości" i tylko za pieniądze można coś załatwić!!!!
10 marca 2015
+1
-3
PL
7aa-609
~ ANTY   Tak tak coraz bardziej niszczyć Polskość i tradycje ! Ludzie co z wami ? Pranie mózgu ciągle w tym TV ! Żyć TUTAJ na swoim to jest zdolność a nie uciekac gdzie lepiej jak sępy !!!
10 marca 2015
+3
-4
PL
856-77e
~ Jan   Było zdobywać wykształcenie, umiejętności a nie od podstawówki opitalasz się w szkole, idziesz na studia z ***** a potem płacz że nie ma pracy.
10 marca 2015
+2
-2
US
664-b3c
~ UK OK bo mam socjal 620 funtów na dziecko   Ślub w Anglii Imię Cezary Partnerka Monika Syn John Pochodzimy z Turobina Ja Ona Przemyśl i mamy rodzinę w Biłgoraju. Wolimy zarabiać kasę za granicą i szcześliwie żyć niż w tej bezsensownej Polsce: http://www.bogaty-typy.pl
10 marca 2015
+9
-5
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
17 listopada 2023 Gmina Biłgoraj
Beata Strzałka pełniącą obowiązki wójta gminy Biłgoraj
Z dniem 17 listopada Prezes Rady Ministrów wyznaczył Beatę Małgorzatę Strzałkę do pełnienia funkcji wójta gminy Biłgoraj do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta
dzisiaj, 17:14 Wola Duża
Zderzenie pojazdów na DW nr 858. Droga jest zablokowana [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 12:10 Sigła
Zderzenie osobówki i ciężarówki
w środę, godzina 12:37 Powiat
Maszt w centrum Biłgoraja. Nie było sprzeciwu?
W centrum Biłgoraja powstaje instalacja radiokomunikacyjna BT 12925 Biłgoraj Różnówka wraz z infrastrukturą towarzyszącą wieży typu BOT-H2/54 dla operatora Towerlink Poland Sp. z o.o. Pozwolenie na budowę wydało Starostwo Powiatowe. Nie było żadnych sprzeciwów wobec wykonania inwestycji?
dzisiaj, 08:18 Tarnogród
Osobówka w rowie. Kierująca trafiła do szpitala [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 10:47 Biłgoraj
Tak wygląda nowy biurowiec Modela
20 listopada 2023 Biłgoraj
Umowa na chodnik i ścieżkę rowerową podpisana... mimo protestów
Umowa na budowę chodnika i ścieżki w ciągu ul. Bagiennej w Biłgoraju została podpisana. Poinformował o tym samorząd powiatu biłgorajskiego. Inwestycja powstanie więc pomimo protestów ze strony części mieszkańców, który walczyli, by chodnik wybudować po drugiej stronie ulicy. Większość jednak popierała wykonanie inwestycji, tłumacząc to względami bezpieczeństwa.
dzisiaj, 13:06 Biłgoraj
Są już pierwsze dary dla podopiecznych ZOL
w poniedziałek, godzina 07:53 Józefów
Ponad 2 mln zł za 2 km chodnika
w czwartek, godzina 17:48 Józefów
Leśnicy będą mieć nowa siedzibę
W czwartek 23 listopada w Józefowie odbyły się uroczystości związane z rozpoczęciem budowy nowej siedziby miejscowego nadleśnictwa.
w poniedziałek, godzina 08:44 Różaniec Pierwszy
22-latka dachowała volkswagenem
dzisiaj, 12:48 Biłgoraj
Misie dotarły do dzieci
16 listopada 2023 Biłgoraj
Wygrana w Lotto w Biłgoraju
We wtorek 14 listopada w Biłgoraju padła wygrana w loterii liczbowej Totalizatora Sportowego. Która kolektura okazała się szczęśliwa?
w niedzielę, godzina 08:52 Biłgoraj
31 mln zł na wsparcie dla przedsiębiorców z Biłgoraja i okolic
w poniedziałek, godzina 11:49 Biłgoraj
W kilka godzin zebrali prawie 13 tys. zł
w sobotę, godzina 11:08 Frampol
Uwaga mieszkańcy gminy Frampol
Na terenie gminy Frampol planowana jest przebudowa sieci wodociągowej. W związku z tym władze gminy zachęcają mieszkańców Teodorówki do udziału w spotkaniu, podczas którego będą omówione najważniejsze kwestie. Na kiedy zaplanowano takie spotkanie?
dzisiaj, 08:05 Powiat
Śnieżyce w regionie
w poniedziałek, godzina 15:26 Biłgoraj
Pojedynek mistrzów [NOWE ZDJĘCIA]
dzisiaj, 10:36 Majdan Stary
Oddaj krew i zostań św. Mikołajem
W najbliższą niedzielę 3 grudnia, odbędzie się kolejna akcja krwiodawstwa na terenie powiatu biłgorajskiego. Tym razem krwiodawcy będą też mogli zostać darczyńcami.
19 listopada 2023 Biłgoraj
Wakaty w straży
w czwartek, godzina 08:17 Powiat
9 miejscowości bez prądu
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl