Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2015.02.18 14:48

73 lata temu powstała Armia Krajowa

Starosta biłgorajski, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej rejon Biłgoraj oraz Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju zaprosili na uroczyste obchody 73. rocznicy utworzenia Armii Krajowej. Obchody odbyły się w środę, 18 lutego, w kościele Wniebowzięcia NMP.
73 lata temu powstała Armia Krajowa
73 lata temu powstała Armia Krajowa

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w środowe przedpołudnie, 18 lutego, mszą św. w kościele WNMP w Biłgoraju. Udział w wydarzeniu wzięli przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci, młodzież szkolna i mieszkańcy miasta.

Nie tak odległą historię przypomniał dr Adam Balicki.

Powstanie AK było konsekwencją wydarzeń wojennych kampanii wrześniowej z 1939r. i wynikało z kontynuacji walki z najeźdźcą niemieckim i sowieckim o niepodległą Ojczyznę. Istniała więc ciągłość ideowo - kadrowa z przedwojennym Wojskiem Polskim. Armia Krajowa była jedyną realną i wojskową i moralną siłą zbrojną polskiego podziemia, która w latach okupacji przeciwstawiła się terrorowi i wynaradawianiu ludności polskiej oraz walczyła o biologiczny byt polskiego narodu. Głównym zadaniem Armii Krajowej było prowadzenie oporu zbrojnego przeciwko okupantowi hitlerowskiemu.

Przemówienie wygłosiła też prezes Światowego Związku Żołnierz Armii Krajowej rejonu Biłgoraj por. Irena Kulińska ps. "Rosa". Zaznaczyła, że idea powołania Armii Krajowej nie powstała na podstawie dekretu czy rozkazu. Droga do jej powstania była konsekwencją zdarzeń wojennych 1939 roku, była kontynuacją walki z najeźdźcą niemieckim, a także i sowieckim w walce o niepodległą Ojczyznę. W historii Europy, jedynie Polska w swojej walce o niepodległość zbudowała własne państwo podziemne.

- Armia Krajowa stała się jedyną, realną, wojskową i moralną siłą, która w latach okupacji przeciwstawiła się terrorowi i wynaradawianiu ludności polskiej. Pomimo, że pozbawiona była artylerii, lotnictwa i czołgów, walczyła z okupantem jak równy z równym. AK była największą podziemną armią okupowanej Europy - mówiła prezes Kulińska.

Prezes opowiadała też o działaniach prowadzonych na naszym terenie. Przypomniała, że położenie obwodu Biłgoraj w Puszczy Solskiej sprzyjało działalności partyzanckiej. To pod Osuchami w ramach niemieckiej akcji Sturmwind II rozegrała się największa, po stronie aliantów zachodnich, bitwa partyzancka z regularnymi oddziałami Wermachtu. Po zajęciu Zamojszczyzny przez Armię Czerwoną 3 Dywizja Piechoty AK na tym terenie została rozwiązana 30 lipca 1944 r.

Częścią środowych uroczystości był montaż słowno - muzyczny , przygotowany przez młodzież z ZSZiO w Biłgoraju. Na zakończenie wydarzenia uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym żołnierzom AK Obwodu Biłgorajskiego.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
73 lata temu powstała Armia Krajowa, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 4088
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (9)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
FR
a24-0e8
~ a   Ta Agatka to ma klawe życie.
Niby tylko 28 lat, a majątek warty już chyba kilka milionów.
Wczoraj wspólna fotka z zadymiarzami z Księżpola.
Dziś z rana skłądanie kwiatów, potem fotka za zadymiarzami z Huty Turobińskiej.
Tak się zarabia w Polsce.
http://www.umwl.bip.lubelskie.pl/upload/pliki/borowiec_agata.pdf
18 lutego 2015
+4
-1
PL
641-587
~ Wizja 3 Wojny Światowej   Kolejna wojna światowa jest pewna jak śmierć, ale jeszcze nie teraz. Wynika to z analizy biblijnej. Przypomnę tu fragment starożytnej wizji: "I powróci [król północy] do ziemi swej z dobrami ruchomymi wielkimi [1945. Ten szczegół wskazywał, że Hitler zaatakuje także ZSRR i będzie walczył aż do gorzkiego końca. Na początku nic nie wskazywało na takie zakończenie wojny], a serce jego przeciw przymierzu świętemu [wrogość wobec chrześcijan], i będzie działał [oznacza to aktywność na arenie międzynarodowej], i zawróci do ziemi swej [1991-1993. Rozpad ZSRR i Układu Warszawskiego, wojska rosyjskie powróciły do kraju]. W czasie wyznaczonym powróci z powrotem [powrót Rosji w tym kontekście oznacza kryzys, który przyćmi Wielką Depresję. Rozpadnie się nie tylko strefa euro, lecz także UE i NATO. Wtedy wiele krajów z dawnego bloku wschodniego opuści amerykańską strefę wpływów i powróci pod skrzydła Rosji]. I [król północy] wkroczy na południe [wiele wskazuje na Gruzję. Punktem zapalnym może stać się także Ukraina, jeśli Rosja odzyska wpływy tylko nad częścią tego kraju], ale nie będzie jak wcześniej [2008 - Gruzja], lub jak później [teraz - Ukraina. Tu także sukces i brak reakcji militarnej ze strony Zachodu], gdyż ruszą przeciw niemu mieszkańcy wybrzeży Kittim [Amerykanie, na początku bez Brytyjczyków. Oni dołączą do tej wojny później] i będzie utrapiony [to oznacza tu załamanie nerwowe] i zawróci" (Daniela 11:28-30a). Według tego scenariusza późniejsze, trzecie wejście na południe zakończy się konfrontacją militarną z USA i globalną wojną jądrową (Objawienie 6:4). Nie będzie to koniec świata, lecz jak stwierdził Jezus - "początek bólów porodowych" (Mateusza 24:7,8). Mam nadzieję, że nie stanie się to za prezydentury Obamy. Nieprzypadkowo to właśnie on (a nie McCain, lub Romney) jest obecnie prezydentem Stanów Zjednoczonych. Obama jest człowiekiem rozsądnym i nie ulega presji szaleńców. Bóg w ten sposób zabezpieczył nas przed przedwczesną wojną światową (por. Jeremiasza 1:12; Rzymian 13:1). Dzięki temu też Putin bez większych przeszkód odbuduje imperium. W roku 1882 Wielka Brytania rozciągnęła wpływy na Egipt i przejęła rolę "króla południa". Mniej więcej w tym samym czasie Rosja zajęła pozycję "króla północy", rozciągając wpływy na terytoria, które wcześniej należały do Seleukosa I (Daniela 11:27). Wszystkie szczegóły tej wizji wypełniają się od czasów starożytnej Persji w porządku chronologicznym. Wizja ta jest różnie komentowana. Jak widać, zawiera wiele szczegółów, dlatego osoba wnikliwa jest w stanie dostrzec każdy błąd, lub sofistykę (Daniela 12:10).
18 lutego 2015
+2
-0
PL
484-6f1
~ CIEKAWOSTKA   Najważniejsze jest to, że Bóg i Prawda zwycięży.
Najgorsze jest to że ci żyrandolowi uczestnicy,nie mają o tym
zielonego pojęcia.Pozdrawiam kroczących w ciemności.
18 lutego 2015
+3
-1
PL
f8b-b12
~ vc   Kto z tych naszych władz był kiedyś w wojsku?Czy tylko filmy 4 pancernych i pies oglądali ?Może płyta akowiec?
18 lutego 2015
+5
-1
PL
783-ebb
~ max   Z tą realną siłą to do końca bym się nie zgodził. Jak wcześniej było tylko AL i BCh tak teraz AK. Polacy są i byli jednym narodem. To politycy podzielili ich na białych i czerwonych nie widząc kolorów pośrednich. Dlaczego w innych państwach ludzie się szanują a u nas jedni na drugich szczują.
18 lutego 2015
+6
-1
PL
3a5-e99
~ Monika   Patrzcie ale Agatka Borowiec się postarzała. Nie służy jej te mieszkanie w Warszawie.
18 lutego 2015
+7
-2
PL
039-8f9
~ bhjgj   Były obozy za Lenina u ruskich i to miliony z głody zdychało ,niech pan dr Adam Balicki powie jak akowcy napadali na wiejskie furmanki bo nie mieli co jeść albo wieś ich wydawała po wojnie komuchom a i szawbom też na wojnie ,część wsi pomagała akowcom ale nie wszyscy, za cara wieś też wydawała powstańców ruskim .A czemu to
Wiesio i Marian do swoich braci co na nich głosowali na blokady nie pojechali?Wam już śmierdzą gumowce z których wyszliście ,odstawiacie inteligentów i już zapomnieliście ,że jesteście zwykłymi wieśniakami
18 lutego 2015
+4
-1
PL
9f4-f78
~ oczywięcie że jest się czym szczycić  do ~ Jasio   1 000 000 Polaków zabitych a 4 500 000 bierze odszkodowania to jak się nie ma czym szczycić to się nazywa przedsiębiorczość !!
18 lutego 2015
+4
-4
PL
d5f-2d7
~ Jasio   Wiele państw Europy w czasie II Wojny nie miało, podziemia. Niemcy to doceniły. I dobrze na tym, wyszły. A Polska nękała Niemców. A Niemcy się na Polakach, mściły. Nie ma drugiego takiego Państwa. By na jego terenie. Było tak wiele obozów, zagłady. Czy upór wobec Niemców nam się, opłacił? Oceńmy sami! Czym się szczycić ?
18 lutego 2015
+7
-5
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl