Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku polega na:
- przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego,
- wypełnieniu formularza, który zawiera podstawowe dane osobowe. Należy pamiętać o zabraniu dokumentu zawierającego nr PESEL
- pobraniu wymazu z błony śluzowej, z wewnętrznej strony policzka, który jest niezbędny do przeprowadzenia badania genetycznego, określenia antygenów HLA.
Szpik można pobrać na dwa sposoby: poprzez pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej lub pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Znacznie częściej, bo w 80% przypadków stosowana jest pierwsza metoda. Cały zabieg trwa około 4 godzin, a ilość pobranego płynu to mniej niż puszka Coca-Coli. Po kilku godzinach odpoczynku można już normalnie funkcjonować, nie odczuwając praktycznie żadnych skutków ubocznych. Druga z metod wymaga ok. 2 dniowego pobytu w szpitalu, ponieważ zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu. Szpik regeneruje się w ciągu dwóch tygodni.
By zostać potencjalnym dawcą najpierw należy zarejestrować się w bazie DKMS. Wszyscy chętni mogą to zrobić w czasie trwania akcji Dzień Dawcy Szpiku, która zorganizowana została na terenie biłgorajskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Akcja rozpoczęła się w piątek, 13 lutego, ale jest jeszcze szansa, by potencjalnie uratować komuś życie. Rejestracja dawców odbywać się też będzie w walentynkową sobotę, 14 lutego, w godz. 10 - 18.
O tym, że szanse na pomoc zupełnie obcej osobie są realne przekonał jeden z mieszkańców Biłgoraja - Adam Dariusz Leszczyński. O jego historii przeczytają Państwo w artykule pt. Dzień dawcy szpiku w Biłgoraju.