Redagowanie gazetki szkolnej jest jedną z form aktywizowania młodzieży oraz cennym narzędziem wychowawczym. Jest nie tylko ważnym nośnikiem informacji ale uczy młodzież trudnej sztuki wypowiedzi. W ZSPiG w Dereźni wydawane są dwie gazetki szkolne.
Jedna redagowana przez członków Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego "Eko - Wiadomości" wydawana od 1998 r. Druga to "Szkolne Nowinki" przygotowywana przez gimnazjalistów od roku 2004. Nad pracą młodych redaktorów czuwa opiekun Małgorzata Palikot. W gazetkach zamieszczane są aktualne wiadomości z życia szkoły oraz artykuły przygotowane przez uczniów z zespołu redakcyjnego. To oni zgłaszają propozycje tematów, weryfikują je i pracują nad ich redagowaniem. Redakcje gazetek w bieżącym roku szkolnym przystąpiły do Wojewódzkiego Konkursu Ekologiczno-Regionalnego "LUBELSZCZYZNA - MOJA MAŁA OJCZYZNA" pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Główne cele konkursu to: poszerzanie wiedzy przyrodniczej o regionie wykraczającej poza treści zawarte w szkolnych programach nauczania, promowanie walorów środowiska naturalnego Lubelszczyzny, integrowanie wiedzy humanistycznej i społecznej z wiedzą przyrodniczą, kształtowanie postaw poczucia tożsamości regionalnej, wykorzystanie umiejętności TI i pracy w zespole w poprawnym redagowaniu gazetki Dnia 4 czerwca 2014 r. w Zespole Szkół Publicznych w Suścu odbyła się uroczystość podsumowująca VI edycję konkursu przebiegającego w roku szkolnym 2013/ 2014 pod hasłem "Eko-instytucje Lubelszczyzny".
W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyło 28 zespołów, tj. 84 uczniów ze szkół województwa lubelskiego. Uczennice klasy V Szkoły Podstawowej w Dereźni Martyna Brodziak, Maria Duer, Sara Węgrzyn opracowały okolicznościowy numer "Eko - Wiadomości". Uczennice klasy III Gimnazjum w Dereźni Aleksandra Szczęśniak, Estera Stec i Dominika Palikot przygotowały specjalny numer wydania "Szkolne Nowinki Ekologicznie". Gazetki zawierały wiele informacji o instytucjach, organizacjach zajmujących się ekologią w województwie lubelskim. Ponadto o realizowanych zadaniach z zakresu ekologii w powiecie biłgorajskim, gminie Biłgoraj oraz w szkole. W opracowaniach znalazły się wywiady m.in. z kierownikiem Sekcji Higieny Komunalnej PSSE w Biłgoraju Lidią Łukasik, kierownikiem Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Gminie Biłgoraj Stanisławem Lewandowskim, sprawozdania, relacje z zajęć ekologiczno-przyrodniczych, akcji, projektów, programów, inscenizacji, konkursów, wycieczek przyrodniczych, rajdów pieszych i rowerowych oraz samodzielnie zredagowane notatki, artykuły zgodne z zakresem tematycznym konkursu.
Komisja konkursowa w składzie: Wiesław Lipiec-Rzecznik Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Aneta Ukalska-starszy specjalista ds. edukacji Roztoczańskiego Parku Narodowego, Maria Winiarska-konsultant Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Zamościu przyznała zespołom redakcyjnym I miejsce w kategorii szkoły podstawowej i kategorii gimnazjum. Przy ocenie brano pod uwagę: informacje merytoryczne, działania podjęte przez szkołę, samodzielność pracy uczniów, stronę graficzną gazetki, warsztat dziennikarski. Warto dodać, że w poprzedniej edycji konkursu uczniowie ZSPiG w Dereźni znaleźli się również w gronie najlepszych - zajmując II miejsce.