Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2021.03.16 10:34 | aktualizacja: 2021.03.16 11:17

Zmiana w zasadach rekrutacji dzieci do szkół i przedszkoli. Nie wszyscy będą przyjęci

W zbliżającym się roku szkolnym 2021/2022 zmienią się zasady przyjmowania dzieci do miejskich placówek w Biłgoraju. Zostaną przyjęte najpierw dzieci z rejonu, potem dzieci z miasta. Maluchy spoza terenu miasta znajdą dla siebie miejsce tylko w jednym przypadku. Taka decyzja została podjęta przez organ prowadzący.
Zmiana w zasadach rekrutacji dzieci do szkół i przedszkoli. Nie wszyscy będą przyjęci
Zmiana w zasadach rekrutacji dzieci do szkół i przedszkoli. Nie wszyscy będą przyjęci

Zmieniają się zasady, na jakich będą funkcjonować miejskie szkoły, przedszkola oraz żłobek. Zmiany obejmą rekrutację nowych dzieci do placówek. O co chodzi?

- Po wykonanym audycie zewnętrznym w biłgorajskich przedszkolach i szkołach burmistrz Janusz Rosłan polecił dyrektorom, żeby w pierwszej kolejności do samorządowych szkół i oddziałów przedszkolnych, dla których organem prowadzącym jest Burmistrz Miasta Biłgoraja, przyjmowane były dzieci z danego obwodu, następnie dzieci z obwodu innej szkoły na terenie miasta Biłgoraja. To oczywiście wynika z obowiązujących przepisów. Dopiero w następnej kolejności przyjmowane są dzieci z innych gmin - wyjaśnia w rozmowie z portalem bilgorajska.pl Paweł Jednacz, rzecznik Urzędu Miasta w Biłgoraju.

Co istotne kolejne dzieci (spoza terenu miast) będą mogły zostać przyjęte do placówki jedynie wtedy, gdy nie spowoduje to konieczności utworzenia nowego oddziału szkolnego lub przedszkolnego, czyli w przypadku posiadania wolnych miejsc w już utworzonych oddziałach (klasach).

Takie działanie nie będzie generować dodatkowych kosztów po stronie miasta. Każdy kolejny oddział to kilkaset tys. zł w skali roku.

- Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym oraz ustawą o finansach publicznych gmina nie może finansować zadań należących do innych gmin. Gdyby subwencja oświatowa w pełni pokrywała koszty kształcenia, wówczas nie byłoby problemu z przyjmowaniem do szkól miejskich dzieci spoza Biłgoraja. Tak niestety nie jest i różnicę wynikającą z faktycznie ponoszonych kosztów i wysokości subwencji musi pokryć budżet miasta - dodaje Paweł Jednacz.

Władze miasta nie wykluczają jednak możliwości przyjęcia dzieci z terenu innych gmin. - Jeżeli przyjęcie dziecka nie wiąże się z koniecznością utworzenia kolejnego oddziału, a zatem nie generuje dodatkowych kosztów, to bardzo chętnie dyrektorzy przyjmą dziecko spoza Biłgoraja do szkoły lub przedszkola. Oczywiście możliwe jest zawarcie porozumienia między samorządami, które określiłoby zasady współpracy w tym zakresie - mówi dalej rzecznik UM.

Przypomnijmy:

Subwencja oświatowa pokrywa jedynie około 75 proc. wszystkich kosztów ucznia. Pozostałą część pokrywa miasto z własnego budżetu. Wg stanu na wrzesień 2020 roku kwota subwencji wynosiła 20,5 mln zł, a z budżetu miasta "dopłacono" prawie 13 mln zł. Utworzenie nowego oddziału w szkole podstawowej to koszt około 300 tys. rocznie.

W ubiegłym tygodniu odbyło się w tej sprawie spotkanie z dyrektorami szkół, kolejne jest już zaplanowane. O dalszych decyzjach będziemy informować na bieżąco.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Zmiana w zasadach rekrutacji dzieci do szkół i przedszkoli. Nie wszyscy będą przyjęci, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 6577
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (2)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Ojciecpolakikatolik   Proszę pana Burmistrza to jest jawna dyskryminacja dzieci wiejskich ze względu na pochodzenie. Dlaczego dzieci z biednych wsi nie mogą się kształcić na równi z innymi uczniami w dobrej miejskiej szkole? To należy zgłosić do Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Ucznia, bo jak dalej tak pójdzie to Jeszcze szkoły średnie nie będą przyjmować uczniów poza powiatem.
17 marca 2021
+7
-5
69   Janusz, to ma być polityka prorodzinna? Brakuje przedszkoli od lat, ile lat jesteś burmistrzem? Rok? Jak ktoś ma się zdecydować na dziecko jak potem musi z nim siedzieć w domi, bo nie ma gdzis go oddać pod opiekę w godzinach pracy.
Skarżysz się, że musisz dopłacać z budżetu miasta. To nie Twoje pieniądze tylko nasze, podobnie jak te w budżecie państwa. Ty jesteś tu na miejscu i masz zorganizować to tak, żeby przedszkola były. Tyle i tylko tyle. Jak subwencja jest za mała to zrób protest, poprowadź ludzi na Warszawe i rozwiąż ten problem, a Ty tylko ileś lat siedzisz i marudzisz zam8ast coś zrobić. Apele o dobre powietrze pomogły? Nie, dalej śmierdzi. Można śmiać się z ludzi, którzy modlą się o coś licząc, że to się wydarzy, ale tak na prawdę to skutek tego jest taki sam z tą różnicą, że modlitwa nic nie kosztuje, a Twój stołek tak.
17 marca 2021
+10
-7
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 15:13 Biłgoraj
Uroczystość w 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego
W niedzielne południe 23 stycznia, w parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Biłgoraju rozpoczęły się uroczystości z okazji 159. rocznicy powstania styczniowego. Była msza św. w intencji poległych, złożono też wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą powstańców. - To dzięki tym ludziom dziś możemy mówić i modlić się po polsku - mówi posłanka Beata Strzałka.
w poniedziałek, godzina 11:40 Powiat
22 placówki oświatowe z powiatu z edukacją zdalną
w czwartek, godzina 08:21 Lubelszczyzna
Inspekcja Transportu Drogowego zdalnie odczyta tachografy
15 stycznia 2022 Biłgoraj
TBS wybuduje ekologiczne osiedle
Bloki ogrzewane pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych powstaną w Biłgoraju. Inwestycję zrealizuje miejscowe Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. a budowa ma ruszyć w tym roku.
w poniedziałek, godzina 09:58 Kolonia Sól
Zmusiła kierowcę do zjechania z drogi i odjechała. Miała ponad 2,5 promila
we wtorek, godzina 10:56 Lubelszczyzna
Znów rośnie liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2
14 stycznia 2022 Biłgoraj
Biłgorajskie szkoły w rankingu "Perspektywy 2022"
Poznaliśmy wyniki tegorocznego, XXIV Rankingu Liceów i Techników Perspektywy. Jak tym razem wypadły szkoły średnie z Biłgoraja?
w poniedziałek, godzina 08:06 Biłgoraj
W uroczysku Knieja upamiętnili powstańców
w poniedziałek, godzina 09:10 Biłgoraj
Burmistrz namawia do szczepień: "Nawet jeśli szczepionka miałaby mieć skutki uboczne, to i tak powinienem się zaszczepić"
we wtorek, godzina 14:27 Biłgoraj
Burmistrz z pozytywnym wynikiem na COVID-19. W swoim liście pisze o "zacofanych durniach"
Burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan przyznał, że otrzymał pozytywy wynik testu na COVID-19. - Jeśli sobie pomyślę, że mógłbym leżeć w szpitalu, modlić się o cud, albo pozbawiony świadomości leżeć pod respiratorem i to tylko z tego powodu, że dałem się przekonać jakiemuś zacofanemu durniowi do nieszczepienia się, to cieszę się, że podjąłem jedyną rozsądną decyzję - napisał do swoich odbiorców na portalu społecznościowym. Jak teraz czuje się włodarz?
we wtorek, godzina 09:41 Powiat
Będą nowe wozy dla strażaków ochotników
we wtorek, godzina 07:52 Kraj
Niedziele handlowe w 2022 roku
11 stycznia 2022 Biłgoraj
Dotacja na wymianę starego źródła ogrzewania. Można dostać 50% wartości inwestycji
Mieszkańcy Biłgoraja mogą pozyskać nawet 50% kosztów inwestycji związanych ze zmianą źródła ciepła. Najwięcej, bo aż 6.5 tys. zł brutto można dostać na pompę ciepła, ale są też inne możliwości. Warto sprawdzić jakie.
w czwartek, godzina 09:09 Obsza
50-lecie pożycia małżeńskiego
we wtorek, godzina 11:51 Zamojszczyzna
Poseł Zawiślak o ustawie Hoca: "Nie wolno dzielić społeczeństwa"
19 stycznia 2022 Biłgoraj
Od dziś miejskie lodowisko będzie otwarte
Były zapowiedzi o tym, że lodowisko w Biłgoraju w tym roku nie zostanie uruchomione. Zainterweniowali mieszkańcy, a władze miasta wspólnie z dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 5 zdecydowali, by jednak obiekt otworzyć. Od dziś z miejskiego lodowiska mogą korzystać wszyscy chętni.
w czwartek, godzina 10:58 Gmina Biłgoraj
Wpadła w poślizg i uderzyła w drzewo
18 stycznia 2022 Podlesie
Droga będzie zamknięta
w sobotę, godzina 08:18 Biłgoraj
Radny o lex Czarnek: "Szkoła musi być wolna"
W połowie stycznia br. przyjęta została nowelizacja prawa oświatowego tzw. lex Czarnek. Wcześniej jednak radny Rady Miasta Biłgoraja Tomasz Bednarz złożył interpelację w tej sprawie. Uznał, że reforma ta "jest de facto zmianą ustroju szkolnictwa".
w poniedziałek, godzina 14:20 Biłgoraj
Ostrzeżenie o marznących opadach [AKTUALIZACJA]
w czwartek, godzina 11:06 Lubelszczyzna
Sytuacja na drogach Lubelszczyzny po opadach śniegu
17 stycznia 2022 Biłgoraj
Szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 w biłgorajskim szpitalu
Od połowy grudnia ub.r. w biłgorajskim szpitalu można zaszczepić przeciwko COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Ilu maluchów dotychczas zaszczepiono?
we wtorek, godzina 07:17 Biłgoraj
Świętujemy trzydziestkę WOŚP w Biłgoraju!
w piątek, godzina 10:17 Gródki
Nie ustąpił pierwszeństwa, dostał mandat w wysokości 1800 zł
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl