Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2021.03.16 10:34 | aktualizacja: 2021.03.16 11:17

Zmiana w zasadach rekrutacji dzieci do szkół i przedszkoli. Nie wszyscy będą przyjęci

W zbliżającym się roku szkolnym 2021/2022 zmienią się zasady przyjmowania dzieci do miejskich placówek w Biłgoraju. Zostaną przyjęte najpierw dzieci z rejonu, potem dzieci z miasta. Maluchy spoza terenu miasta znajdą dla siebie miejsce tylko w jednym przypadku. Taka decyzja została podjęta przez organ prowadzący.
Zmiana w zasadach rekrutacji dzieci do szkół i przedszkoli. Nie wszyscy będą przyjęci
Zmiana w zasadach rekrutacji dzieci do szkół i przedszkoli. Nie wszyscy będą przyjęci

Zmieniają się zasady, na jakich będą funkcjonować miejskie szkoły, przedszkola oraz żłobek. Zmiany obejmą rekrutację nowych dzieci do placówek. O co chodzi?

- Po wykonanym audycie zewnętrznym w biłgorajskich przedszkolach i szkołach burmistrz Janusz Rosłan polecił dyrektorom, żeby w pierwszej kolejności do samorządowych szkół i oddziałów przedszkolnych, dla których organem prowadzącym jest Burmistrz Miasta Biłgoraja, przyjmowane były dzieci z danego obwodu, następnie dzieci z obwodu innej szkoły na terenie miasta Biłgoraja. To oczywiście wynika z obowiązujących przepisów. Dopiero w następnej kolejności przyjmowane są dzieci z innych gmin - wyjaśnia w rozmowie z portalem bilgorajska.pl Paweł Jednacz, rzecznik Urzędu Miasta w Biłgoraju.

Co istotne kolejne dzieci (spoza terenu miast) będą mogły zostać przyjęte do placówki jedynie wtedy, gdy nie spowoduje to konieczności utworzenia nowego oddziału szkolnego lub przedszkolnego, czyli w przypadku posiadania wolnych miejsc w już utworzonych oddziałach (klasach).

Takie działanie nie będzie generować dodatkowych kosztów po stronie miasta. Każdy kolejny oddział to kilkaset tys. zł w skali roku.

- Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym oraz ustawą o finansach publicznych gmina nie może finansować zadań należących do innych gmin. Gdyby subwencja oświatowa w pełni pokrywała koszty kształcenia, wówczas nie byłoby problemu z przyjmowaniem do szkól miejskich dzieci spoza Biłgoraja. Tak niestety nie jest i różnicę wynikającą z faktycznie ponoszonych kosztów i wysokości subwencji musi pokryć budżet miasta - dodaje Paweł Jednacz.

Władze miasta nie wykluczają jednak możliwości przyjęcia dzieci z terenu innych gmin. - Jeżeli przyjęcie dziecka nie wiąże się z koniecznością utworzenia kolejnego oddziału, a zatem nie generuje dodatkowych kosztów, to bardzo chętnie dyrektorzy przyjmą dziecko spoza Biłgoraja do szkoły lub przedszkola. Oczywiście możliwe jest zawarcie porozumienia między samorządami, które określiłoby zasady współpracy w tym zakresie - mówi dalej rzecznik UM.

Przypomnijmy:

Subwencja oświatowa pokrywa jedynie około 75 proc. wszystkich kosztów ucznia. Pozostałą część pokrywa miasto z własnego budżetu. Wg stanu na wrzesień 2020 roku kwota subwencji wynosiła 20,5 mln zł, a z budżetu miasta "dopłacono" prawie 13 mln zł. Utworzenie nowego oddziału w szkole podstawowej to koszt około 300 tys. rocznie.

W ubiegłym tygodniu odbyło się w tej sprawie spotkanie z dyrektorami szkół, kolejne jest już zaplanowane. O dalszych decyzjach będziemy informować na bieżąco.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 7893
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (2)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Ojciecpolakikatolik   Proszę pana Burmistrza to jest jawna dyskryminacja dzieci wiejskich ze względu na pochodzenie. Dlaczego dzieci z biednych wsi nie mogą się kształcić na równi z innymi uczniami w dobrej miejskiej szkole? To należy zgłosić do Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Ucznia, bo jak dalej tak pójdzie to Jeszcze szkoły średnie nie będą przyjmować uczniów poza powiatem.
17 marca 2021
+7
-5
69   Janusz, to ma być polityka prorodzinna? Brakuje przedszkoli od lat, ile lat jesteś burmistrzem? Rok? Jak ktoś ma się zdecydować na dziecko jak potem musi z nim siedzieć w domi, bo nie ma gdzis go oddać pod opiekę w godzinach pracy.
Skarżysz się, że musisz dopłacać z budżetu miasta. To nie Twoje pieniądze tylko nasze, podobnie jak te w budżecie państwa. Ty jesteś tu na miejscu i masz zorganizować to tak, żeby przedszkola były. Tyle i tylko tyle. Jak subwencja jest za mała to zrób protest, poprowadź ludzi na Warszawe i rozwiąż ten problem, a Ty tylko ileś lat siedzisz i marudzisz zam8ast coś zrobić. Apele o dobre powietrze pomogły? Nie, dalej śmierdzi. Można śmiać się z ludzi, którzy modlą się o coś licząc, że to się wydarzy, ale tak na prawdę to skutek tego jest taki sam z tą różnicą, że modlitwa nic nie kosztuje, a Twój stołek tak.
17 marca 2021
+10
-7
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
dzisiaj, 08:17 Biłgoraj
Od poniedziałku objazdy związane z zamknieciem mostu
W związku z remontem zabytkowego mostu przy ulicy Lubelskiej w Biłgoraju konieczne jest wyłączenie obiektu z użytkowania. Od poniedziałku 27 maja most będzie nieprzejezdny. Jak długo potrwają utrudnienia?
dzisiaj, 09:07 Biłgoraj
Mieszkaniec powiatu odzyskał oszczędności
w środę, godzina 16:45 Biłgoraj
Najlepsi matematycy w powiecie [WYNIKI]
dzisiaj, 15:52 Tarnogród
Pożegnanie wieloletniej dyrektor biblioteki
Po ponad pięćdziesięciu latach pracy w zawodzie bibliotekarza, na zasłużoną emeryturę przechodzi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie - Joanna Puchacz.
w czwartek, godzina 13:40 Stara Wieś
Tragiczne zdarzenie w powiecie. Nie żyje mężczyzna [AKTUALIZACJA]
11 maja 2024 Biłgoraj
Zarząd Powiatu podzielił się władzą
w czwartek, godzina 18:46 Gmina Biłgoraj
Ustalono wysokość diet i pensję wójta
Podczas III sesji Rady Gminy Biłgoraj, która odbyła się w czwartek 23 maja, radni podjęli kluczowe uchwały dotyczące wynagrodzenia wójta oraz diet dla członków rady.
w czwartek, godzina 19:10 Bukowina
Zdarzenie drogowe w Bukowinie
w czwartek, godzina 17:07 Biłgoraj
W regionie powstanie ponad 131 km ścieżek rowerowych
w poniedziałek, godzina 14:05 Frampol
Gradobicie i ulewa [AKTUALIZACJA]
Zgodnie z przewidywaniami synoptyków w poniedziałkowe popołudnie nad powiatem biłgorajskim przeszła burza, której towarzyszyły silne opady deszczu. W gminie Frampol spadł grad.
w czwartek, godzina 13:58 Biłgoraj
Majówka w Biłgoraju
w czwartek, godzina 09:02 Biłgoraj
Pożar w Biłgoraju
w środę, godzina 15:41 Biłgoraj
Biblioteka ma patrona. To zasłużony dla miasta prawnik, historyk i publicysta
W środę 22 maja Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju oficjalnie otrzymała imię prof. Jerzego Markiewicza. Decyzja ta była wynikiem wniosku złożonego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, który wpłynął do burmistrza Biłgoraja 7 marca 2023 roku. Uhonorowanie prof. Markiewicza jest wyrazem uznania dla jego zasług i wkładu w rozwój nauki, historii oraz społeczności lokalnej.
we wtorek, godzina 11:25 Gmina Biłgoraj
Ile zarobią radni i wójt?
we wtorek, godzina 13:07 Korczów
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej. Jedna osoba trafiła do szpitala [AKTUALIZACJA]
w środę, godzina 18:44 Biłgoraj
Ile zarobi nowy burmistrz?
W związku z objęciem z dniem 6 maja stanowiska burmistrza przez Wojciecha Glenia, podczas środowych obrad Rada Miasta zajęła się ustaleniem wysokości pensji włodarza.
w czwartek, godzina 09:42 Frampol
Strażacy ponad 6 godzin walczyli z podtopieniami
16 maja 2024 Biłgoraj
Jest program Dni Biłgoraja
10 maja 2024 Potok Górny
Sensacyjne znalezisko z połowy 3 tysiąclecia przed naszą erą
Mieszkaniec Potoka Górnego znalazł na swoim polu, podczas plewienia plantacji malin, duży fragment siekiery krzemiennej. Z analizy wynika, że narzędzie może być datowane na pierwszą połowę 3 tysiąclecia przed naszą erą. To kolejne sensacyjne znalezisko na terenie powiatu biłgorajskiego.
w środę, godzina 11:15 Zwierzyniec
Mieszkanka powiatu potrąciła rowerzystkę
dzisiaj, 09:22 Biłgoraj
Młodzi radni w Sejmie
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl