Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2014.02.14 15:55 | aktualizacja: 2014.02.14 16:31

W rocznicę powstania Armii Krajowej

Starosta biłgorajski, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju zaprosili na 72. rocznicę utworzenia Armii Krajowej. Uroczystość rozpoczęła się w piątkowe przedpołudnie, 14 lutego br., w kościele pw. WNMP w Biłgoraju.
W rocznicę powstania Armii Krajowej
W rocznicę powstania Armii Krajowej

14 lutego najczęściej kojarzony jest ze Świętem Zakochanych. Jednak ten dzień w historii Polski ma inne znaczenie. 14 lutego 1942 roku Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych przemianował Związek Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Uroczystość z okazji 72. rocznicy utworzenia tej organizacji rozpoczęła się mszą św. odprawioną w intencji Ojczyzny, w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. W obchodach uczestniczyli m.in.: poseł Sławomir Zawiślak, starosta powiatu biłgorajskiego Marian Tokarski, wicestarosta Stanisław Schodziński, przewodniczący Rady Powiatu Mirosław Późniak, wiceprezes Światowego Związku Żołnierz Armii Krajowej rejonu Biłgoraj Tomasz Książek, sekretarz Biłgoraja Bogdan Kowalik, członkowie organizacji kombatanckich, dyrektorzy placówek, przedstawiciele służb mundurowych, jak również młodzież szkolna.

Historię powstania Armii Krajowej przypomniała prezes Światowego Związku Żołnierz Armii Krajowej rejonu Biłgoraj por. Irena Kulińska ps. "Rosa". Mówiła, że idea powołania Armii Krajowej nie powstała na podstawie dekretu czy rozkazu. Droga do jej powstania była konsekwencją zdarzeń wojennych 1939 roku, była kontynuacją walki z najeźdźcą niemieckim, a także i sowieckim w walce o niepodległą Ojczyznę. W historii Europy, jedynie Polska w swojej walce o niepodległość zbudowała własne państwo podziemne.

- Armia Krajowa stała się jedyną, realną, wojskową i moralną siłą, która w latach okupacji przeciwstawiła się terrorowi i wynaradawianiu ludności polskiej. Pomimo, że pozbawiona była artylerii, lotnictwa i czołgów, walczyła z okupantem jak równy z równym. AK była największą podziemną armią okupowanej Europy - zaznaczyła prezes Kulińska.

Częścią piątkowych uroczystości był także montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.

- Dziękuję uczestnikom uroczystości za patriotyczną postawę.W sposób szczególny chciałbym podziękować żołnierzom Armii Krajowej. Drodzy państwo chylę przed wami czoła, przed waszymi dokonaniami, dziękuję za wierność Polsce i jej ideałom, które zawarte są w słowach "BÓG - HONOR - OJCZYZNA". Życzę wam zdrowia i należnego szacunku - mówił starosta Marian Tokarski. Podziękował także wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości, słowa uznania za przygotowanie inscenizacji starosta skierował w stronę młodzieży z ZSZiO.

Na zakończenie wydarzenia uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów przy tablicy i pomniku poświęconym żołnierzom Armii Krajowej, zapalili również symboliczne znicze.


red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
W rocznicę powstania Armii Krajowej, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 5458
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (17)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
13b-57d
~ aaaaaaaaa   Z patriotyzmu do gara nic nie włożysz...
18 lutego 2014
brak ocen
PL
13b-57d
~ aaaaaa  do ~ Asmo   To fajnie
18 lutego 2014
brak ocen
PL
460-e91
~ cdn.  do ~ b   Po ich śmierci... .
16 lutego 2014
+4
-0
PL
f76-c46
~ Kola   Pewna Pani ze wsi. Zapragnęła dawno temu wstąpić do ZBOWiD-u. Podczas rozmowy weryfikacyjnej. Zadano jej, pytanie. Co robiła podczas II Wojny. A narażałam życie. Nosząc partyzantom do lasu, jedzenie. A co na to partyzanci. A dziękowali mówiąc, danke. Na to rozmówca. To byli wrogowie, Niemcy.Na to Pani. Ale to byli Niemcy z NRD.
15 lutego 2014
+5
-0
PL
e92-2d4
~ b   Kiedy msza za bezrobotnych?
15 lutego 2014
+6
-0
PL
e92-2d4
~ b   Ja dziwię się Mazurowi czemu razem z płytą fotki sobie robi , powinien się odciąć od niego jemu to AK jest tylko potrzebne tylko po to żeby zagłosowali na niego przy wyborach na radnego,za komuny wyśpiewywał sowieckie piosenki a teraz z niego akowiec
15 lutego 2014
+4
-0
PL
267-78c
~ ziom   Szkoda że na świeczniku jest wielu przebierańców ,prawdziwi Patryjoci w żyją cieniu historii lub już ich niema w śród nas i prawdy nie-dowiemy się już nigdy.
Komunistyczna propaganda przez dziesiątki lat narobiła bagna w głowach ludzi i to będzie ciężko naprawić.
15 lutego 2014
+4
-1
PL
d2a-c12
~ v   8 mego marca dzień kobiet , już widzę jak starosty robią sobie fotki jak babkom wręczają kwiatki i znowu opłatek na koszt podatnika a i msza może będzie w tej intencji
15 lutego 2014
+2
-0
PL
d2a-c12
~ b   Łk.21.1-4 Gdy cały lud się przysłuchiwał, rzekł do swoich uczniów: "Strzeżcie się uczonych w Piśmie, którzy z upodobaniem chodzą w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. Objadają oni domy wdów i dla pozoru długo się modlą. Ci tym surowszy dostaną wyrok".
15 lutego 2014
+7
-0
PL
5f4-e6f
~ v   Jago już oddal te krowy co za komuny ludziom zabierał jako poborca? A w jakich on oddziałach walczył niech ktoś napisze
14 lutego 2014
+4
-0
PL
5f4-e6f
~ m   Czemu Bara , Białoń i inni nie obchodzą uroczystości SB czy MO? Albo PZPR
14 lutego 2014
+4
-2
PL
5f4-e6f
~ v   W tym starostwie to się powodzi co tydzień impreza i opłatek, a te dzieci też zagnali żeby ich podziwiali bez pozwolenia rodziców. Czy może być jakaś impreza bez tych starostów , burmistrzów itd..?Czy wszędzie się wepchają?
14 lutego 2014
+1
-0
US
f72-9eb
~ vicvic   MAM PYTANIE
CZO ONI WALCZYLI TYLKO DLA POLSKI, CZY DLA PANOW HRABIOW ,KARDYNALOW, ARCYBISKOPOW,SZLACHTY.
KTO POPARCELOWAL MAJATKI PANOW-------AK?
14 lutego 2014
+5
-4
PL
15a-e8c
~ Lol   A prezes płyta to był w AK? Nie. Teraz się mianował.
14 lutego 2014
+5
-1
PL
ce1-8cb
~ patriota   On tak samo był w AK jak i ty.Wstyd i hańba.
14 lutego 2014
+4
-0
PL
52b-6af
~ franek   A czemu to Pana Szeligi nie było? Pewnie ma dzisiaj jakieś ważne sprawy związane ze swoją partyjką ha,ha,ha! Polityczny trup.
14 lutego 2014
+7
-1
PL
835-316
~ Asmo   Akurat dzisiaj idąc do szkoły z kolegą miałem okazję minąć Pana w mundurze AK, ukłoniliśmy się z szacunku i aż żałuje że nie zaczepiliśmy go żeby porozmawiać.
Cześć i Chwałą Bohaterom!
14 lutego 2014
+7
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w sobotę, godzina 08:40 Gorajec
Wkrótce ciężarówki ominą Biłgoraj
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Gorajca w ciągu drogi krajowej nr 74. Droga powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Dzięki realizacji tej inwestycji ciężarówki ominą Biłgoraj.
w piątek, godzina 08:53 Biłgoraj
Dodatek na ogrzanie domu. Kto nie dostanie pieniędzy?
w niedzielę, godzina 16:56 Biłgoraj
Spektakl w Parku Solidarności
w piątek, godzina 13:01 Korczów
Ćwiczenia pod kryptonimem "Korczów 2022"
W piątek 23 września na terenie gminy Biłgoraj rozpoczęły się ćwiczenia pod kryptonimem "Korczów 2022", podczas których swoje umiejętności doskonalili strażacy, policjanci i terytorialsi.
w sobotę, godzina 16:54 Biłgoraj
Piknik rowerowy "Tropem łosia i wilka"
dzisiaj, 12:27 Majdan Nowy
Upamiętnią mieszkańców Majdanu Nowego
we wtorek, godzina 08:05 Biłgoraj
Mieszkanka Biłgoraja skończyła 100 lat
Takie uroczystości nie zdarzają się często. Pani Wera Paluch, mieszkanka Biłgoraja skończyła 100 lat. Z tej okazji burmistrz Janusz Rosłan i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Mariola Kupryjaniuk złożyli Jubilatce najserdeczniejsze życzenia.
dzisiaj, 11:32 Biłgoraj
O ekonomii społecznej w Starostwie Powiatowym
dzisiaj, 10:22 Powiat
PGE ostrzega. Oszuści znów aktywni
w środę, godzina 11:46 Biłgoraj
Biłgoraj z drona
Bols Air Shoot zaprezentował film, na którym można obejrzeć Biłgoraj z lotu ptaka. Są Państwo ciekawi jak stolica powiatu wygląda z góry? Zachęcamy do obejrzenia.
w czwartek, godzina 09:52 Biłgoraj
Pożar samochodu osobowego w Biłgoraju
dzisiaj, 09:17 Pływanie
Udane rozpoczęcie sezonu biłgorajskich pływaków
we wtorek, godzina 15:45 Biłgoraj
Kamień węgielny pod budowę Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego wmurowany
Na placu przy Szkole Podstawowej nr 1 w Biłgoraju powstaje nowy obiekt - Centrum Rehabilitacyjno-Sportowe. Dziś, we wtorek 20 września, przy udziale władz samorządowych wmurowany został kamień węgielny pod inwestycję, która pochłonie ponad 15 mln zł.
w czwartek, godzina 09:04 Biłgoraj
Biłgoraj będzie oszczędzać energię?
w niedzielę, godzina 15:44 Aleksandrów
W rocznicę walk wrześniowych pod Aleksandrowem
16 września 2022 Biłgoraj
Rocznica agresji sowieckiej na Polskę
W piątek 16 września w Biłgoraju odbyły się uroczystości związane z 83. rocznicą wkroczenia Armii Czerwonej na teren Polski, na które złożyła się msza święta, montaż słowno - muzyczny przygotowany przez młodzież z ZSBiO, wystąpienie starosty biłgorajskiego oraz złożenie wiązanek przy Krzyżu Katyńskim.
dzisiaj, 09:04 Biłgoraj
W galerii Drugie Piętro można oglądać wystawę zatytułowaną "Nasi pupile"
19 września 2022 Księżpol
Czołówka w Księżpolu. Dziecko trafiło do szpitala [AKTUALIZACJA]
15 września 2022 Frampol
Pamiętają o tragicznych wydarzeniach sprzed 83 lat
We wtorek 13 września, przypadła 83. rocznica bombardowania Frampola. O tej tragicznej dacie nie zapomniała miejscowa społeczność. W hołdzie ofiarom przygotowano montaż słowno-muzyczny oraz złożono wiązanki kwiatów.
w niedzielę, godzina 13:39 Tarnogród
"Myśląc o przyszłości pamiętajmy o przeszłości"
19 września 2022 Korczów
1,5 promila o 7 rano
w sobotę, godzina 09:06 Biłgoraj
Spotkanie z Sumlińskim i Rolą. "Pandemię wymyślili żydowscy globaliści"
W piątkowy wieczór 23 września, w Biłgoraju gościli Wojciech Sumliński i Marcin Rola, dziennikarze znani z poruszania kontrowersyjnych tematów. Spotkanie odbyło się w jednej z biłgorajskich restauracji i przyciągnęło prawdziwe tłumy. Sala pękała w szwach. Rozmawiano o pandemii, wojnie na Ukrainie, czy planach globalistów.
w niedzielę, godzina 21:00 Biłgoraj
Biłgorajskie Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską za nami
18 września 2022 Biłgoraj
Do Biłgoraja przyjadą Wojciech Sumliński i Marcin Rola
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl