Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2014.02.14 15:55 | aktualizacja: 2014.02.14 16:31

W rocznicę powstania Armii Krajowej

Starosta biłgorajski, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju zaprosili na 72. rocznicę utworzenia Armii Krajowej. Uroczystość rozpoczęła się w piątkowe przedpołudnie, 14 lutego br., w kościele pw. WNMP w Biłgoraju.
W rocznicę powstania Armii Krajowej
W rocznicę powstania Armii Krajowej

14 lutego najczęściej kojarzony jest ze Świętem Zakochanych. Jednak ten dzień w historii Polski ma inne znaczenie. 14 lutego 1942 roku Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych przemianował Związek Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Uroczystość z okazji 72. rocznicy utworzenia tej organizacji rozpoczęła się mszą św. odprawioną w intencji Ojczyzny, w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. W obchodach uczestniczyli m.in.: poseł Sławomir Zawiślak, starosta powiatu biłgorajskiego Marian Tokarski, wicestarosta Stanisław Schodziński, przewodniczący Rady Powiatu Mirosław Późniak, wiceprezes Światowego Związku Żołnierz Armii Krajowej rejonu Biłgoraj Tomasz Książek, sekretarz Biłgoraja Bogdan Kowalik, członkowie organizacji kombatanckich, dyrektorzy placówek, przedstawiciele służb mundurowych, jak również młodzież szkolna.

Historię powstania Armii Krajowej przypomniała prezes Światowego Związku Żołnierz Armii Krajowej rejonu Biłgoraj por. Irena Kulińska ps. "Rosa". Mówiła, że idea powołania Armii Krajowej nie powstała na podstawie dekretu czy rozkazu. Droga do jej powstania była konsekwencją zdarzeń wojennych 1939 roku, była kontynuacją walki z najeźdźcą niemieckim, a także i sowieckim w walce o niepodległą Ojczyznę. W historii Europy, jedynie Polska w swojej walce o niepodległość zbudowała własne państwo podziemne.

- Armia Krajowa stała się jedyną, realną, wojskową i moralną siłą, która w latach okupacji przeciwstawiła się terrorowi i wynaradawianiu ludności polskiej. Pomimo, że pozbawiona była artylerii, lotnictwa i czołgów, walczyła z okupantem jak równy z równym. AK była największą podziemną armią okupowanej Europy - zaznaczyła prezes Kulińska.

Częścią piątkowych uroczystości był także montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.

- Dziękuję uczestnikom uroczystości za patriotyczną postawę.W sposób szczególny chciałbym podziękować żołnierzom Armii Krajowej. Drodzy państwo chylę przed wami czoła, przed waszymi dokonaniami, dziękuję za wierność Polsce i jej ideałom, które zawarte są w słowach "BÓG - HONOR - OJCZYZNA". Życzę wam zdrowia i należnego szacunku - mówił starosta Marian Tokarski. Podziękował także wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości, słowa uznania za przygotowanie inscenizacji starosta skierował w stronę młodzieży z ZSZiO.

Na zakończenie wydarzenia uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów przy tablicy i pomniku poświęconym żołnierzom Armii Krajowej, zapalili również symboliczne znicze.


red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
W rocznicę powstania Armii Krajowej, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 5106
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (17)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
13b-57d
~ aaaaaaaaa   Z patriotyzmu do gara nic nie włożysz...
18 lutego 2014
brak ocen
PL
13b-57d
~ aaaaaa  do ~ Asmo   To fajnie
18 lutego 2014
brak ocen
PL
460-e91
~ cdn.  do ~ b   Po ich śmierci... .
16 lutego 2014
+4
-0
PL
f76-c46
~ Kola   Pewna Pani ze wsi. Zapragnęła dawno temu wstąpić do ZBOWiD-u. Podczas rozmowy weryfikacyjnej. Zadano jej, pytanie. Co robiła podczas II Wojny. A narażałam życie. Nosząc partyzantom do lasu, jedzenie. A co na to partyzanci. A dziękowali mówiąc, danke. Na to rozmówca. To byli wrogowie, Niemcy.Na to Pani. Ale to byli Niemcy z NRD.
15 lutego 2014
+5
-0
PL
e92-2d4
~ b   Kiedy msza za bezrobotnych?
15 lutego 2014
+6
-0
PL
e92-2d4
~ b   Ja dziwię się Mazurowi czemu razem z płytą fotki sobie robi , powinien się odciąć od niego jemu to AK jest tylko potrzebne tylko po to żeby zagłosowali na niego przy wyborach na radnego,za komuny wyśpiewywał sowieckie piosenki a teraz z niego akowiec
15 lutego 2014
+4
-0
PL
267-78c
~ ziom   Szkoda że na świeczniku jest wielu przebierańców ,prawdziwi Patryjoci w żyją cieniu historii lub już ich niema w śród nas i prawdy nie-dowiemy się już nigdy.
Komunistyczna propaganda przez dziesiątki lat narobiła bagna w głowach ludzi i to będzie ciężko naprawić.
15 lutego 2014
+4
-1
PL
d2a-c12
~ v   8 mego marca dzień kobiet , już widzę jak starosty robią sobie fotki jak babkom wręczają kwiatki i znowu opłatek na koszt podatnika a i msza może będzie w tej intencji
15 lutego 2014
+2
-0
PL
d2a-c12
~ b   Łk.21.1-4 Gdy cały lud się przysłuchiwał, rzekł do swoich uczniów: "Strzeżcie się uczonych w Piśmie, którzy z upodobaniem chodzą w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. Objadają oni domy wdów i dla pozoru długo się modlą. Ci tym surowszy dostaną wyrok".
15 lutego 2014
+7
-0
PL
5f4-e6f
~ v   Jago już oddal te krowy co za komuny ludziom zabierał jako poborca? A w jakich on oddziałach walczył niech ktoś napisze
14 lutego 2014
+4
-0
PL
5f4-e6f
~ m   Czemu Bara , Białoń i inni nie obchodzą uroczystości SB czy MO? Albo PZPR
14 lutego 2014
+4
-2
PL
5f4-e6f
~ v   W tym starostwie to się powodzi co tydzień impreza i opłatek, a te dzieci też zagnali żeby ich podziwiali bez pozwolenia rodziców. Czy może być jakaś impreza bez tych starostów , burmistrzów itd..?Czy wszędzie się wepchają?
14 lutego 2014
+1
-0
US
f72-9eb
~ vicvic   MAM PYTANIE
CZO ONI WALCZYLI TYLKO DLA POLSKI, CZY DLA PANOW HRABIOW ,KARDYNALOW, ARCYBISKOPOW,SZLACHTY.
KTO POPARCELOWAL MAJATKI PANOW-------AK?
14 lutego 2014
+5
-4
PL
15a-e8c
~ Lol   A prezes płyta to był w AK? Nie. Teraz się mianował.
14 lutego 2014
+5
-1
PL
ce1-8cb
~ patriota   On tak samo był w AK jak i ty.Wstyd i hańba.
14 lutego 2014
+4
-0
PL
52b-6af
~ franek   A czemu to Pana Szeligi nie było? Pewnie ma dzisiaj jakieś ważne sprawy związane ze swoją partyjką ha,ha,ha! Polityczny trup.
14 lutego 2014
+7
-1
PL
835-316
~ Asmo   Akurat dzisiaj idąc do szkoły z kolegą miałem okazję minąć Pana w mundurze AK, ukłoniliśmy się z szacunku i aż żałuje że nie zaczepiliśmy go żeby porozmawiać.
Cześć i Chwałą Bohaterom!
14 lutego 2014
+7
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
w piątek, godzina 10:53 Biłgoraj
Jest dofinansowanie na budowę hali sportowej przy biłgorajskiej "Jedynce"
W czwartek 22 lipca ogłoszono wyniki głównego naboru do programu "Sportowa Polska" w trzech kategoriach: inwestycje lokalne w szkołach, klubach sportowych oraz te ogólnodostępne. Dofinansowanie w łącznej kwocie ponad 374 mln zł otrzyma 260 inwestycji sportowych. Wśród dofinansowanych wniosków znalazła się m.in. budowa Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju.
w piątek, godzina 14:40 Biłgoraj
Szarpali się z policjantami. Dwóch mieszkańców Biłgoraja usłyszało zarzuty
w czwartek, godzina 10:04 Biłgoraj
Zaginiony odnaleziony
11 lipca 2021 Biłgoraj
Siedemnasta biłgorajska garażówka
W niedzielę 11 lipca na miejskim targowisku przy ulicy Jagiełły zorganizowano wyprzedaż garażową. To już siedemnasta edycja wydarzenia, które z miesiąca na miesiąc cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno sprzedających, jak i kupujących.
w piątek, godzina 07:15 Lubelszczyzna
1400 żołnierzy 2 LBOT na ćwiczeniach bojowych i kryzysowych
w czwartek, godzina 13:18 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
w piątek, godzina 19:25 Biłgoraj
Zaprezentowano koncepcję przebudowy szpitala
W piątkowe popołudnie 23 lipca odbyła się sesja Rady Powiatu w Biłgoraju. Podczas obrad przedstawiona została koncepcja rozbudowy szpitali w Biłgoraju oraz budynku w Tarnogrodzie. W Biłgoraju ma powstać SOR oraz lądowisko dla helikopterów. Co jeszcze się zmieni?
w piątek, godzina 11:48 Lubelszczyzna
3 nowe zakażenia na Lubelszczyźnie, 2 zgony
w piątek, godzina 08:45 Aleksandrów
Próbna ewakuacja obozowiska
12 lipca 2021 Szarajówka
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Szarajówce
W Szarajówce, w gminie Łukowa zorganizowane zostały wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Wydarzenie odbyło się w poniedziałek 12 lipca. W ten sposób uczczono pamięć mieszkańców wsi, którzy zapłacili najwyższą cenę za swoją patriotyczną postawę. W Szarajówce żywcem spalono 58 osób.
w środę, godzina 21:52 Biłgoraj
Chillout Festiwal już w najbliższy weekend
w czwartek, godzina 09:33 Biłgoraj
Historia Kuby dotarła do Dzień Dobry TVN, o pomoc apeluje też Karolina Gorczyca
9 lipca 2021 Biłgoraj
Ustalono opłaty za żłobek. Są zmiany
Jednym z punktów środowej sesji Rady Miasta (30 czerwca) było pojęcie uchwały w sprawie uchwalenia opłaty za pobyt dziecka w Samorządowym Żłobku. Taka konieczność zaistniała ze względu na wprowadzenie zmian statutowych dotyczących możliwości przyjmowania dzieci spoza miasta. Ile teraz trzeba będzie zapłacić?
w czwartek, godzina 10:30 Biłgoraj
Pijani kierowcy wpadli w ręce policjantów z biłgorajskiej drogówki
w poniedziałek, godzina 12:53 Biłgoraj
To już prawdziwa plaga. Kolejne osoby oszukane przez internet
15 lipca 2021 Biłgoraj
Święto honorowych dawców krwi
W czwartkowe przedpołudnie 15 lipca rozpoczęły się obchody święta krwiodawców. Uroczystość zorganizowano w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju. Odznaczenia otrzymało kilkanaście osób.
w środę, godzina 11:12 Powiat
Exodus Młodych w Górecku Kościelnym - ruszyły zapisy
16 lipca 2021 Biłgoraj
"Dzień i noc" - premiera filmu o kobietach Roztocza
we wtorek, godzina 10:54 Biłgoraj
Co z ul. Graniczą? Wraca temat obwodnicy Biłgoraja
Ul. Graniczna w Biłgoraju jest jedną z najgorszych dróg na terenie miasta. Jakość nawierzchni pozostawia wiele do życzenia. Czy jest szansa na remont ulicy? O tym dyskutowano podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, która odbyła się na początku lipca.
w poniedziałek, godzina 11:25 Powiat
Szczepieniobus w powiecie biłgorajskim
17 lipca 2021 Józefów
Nielegalni zbieracze mchu wpadli na gorącym uczynku
w środę, godzina 08:41 Biłgoraj
Rozmawiali o przyszłości autodromu. Samorząd chce pozyskać 40 mln zł na przebudowę
We wtorek 20 lipca, w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie dotyczące koncepcji zagospodarowania autodromu. Udział w nim wzięli przedstawiciele władz samorządowych, ale też mieszkańcy ul. Motorowej i miłośnicy motoryzacji, zainteresowani możliwością korzystania z toru. Padły zapowiedzi, że jeszcze w tym tygodniu złożony zostanie wniosek o dofinansowanie działań w kwicie 40 mln zł.
w środę, godzina 07:18 Księżpol
Piknik Rodzinny połączony z akcją promującą szczepienia
w niedzielę, godzina 19:29 Aleksandrów
Festyn "Pokochaj Lubelskie"
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl