W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, Działania 6.2 Energia przyjazna środowisku Biłgoraj otrzymał dofinansowanie na montaż zestawów solarnych na budynkach mieszkalnych oraz budynkach użyteczności publicznej. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Biłgoraj otrzymał 15 mln zł na solary.
W grudniu władze miasta ogłosiły przetarg na wyłonienie wykonawcy zadania. Przedmiotem zamówienia było zaprojektowanie, zakup i instalacja solarnych systemów grzewczych centralnej wody użytkowej. Instalacje solarne w liczbie 1830 miały być zamontowane na obiektach prywatnych i 1 obiekcie użyteczności publicznej (OSiR) oraz na budynku Wspólnoty Mieszkaniowej Krzeszowska w Biłgoraju. Z nowego systemu miało korzystać 7339 osób.
Niestety zaistaniała konieczność unieważnienia przetargu. Po otwrciu i sprawdzeniu ofert okazało się, że wśród dostępnych na rynku kolektoró słonecznych, tylko jeden spełniał założóne parametry.
- Zamawiający na etapie oceny ofert stwierdził, iż postawione wymagania techniczne dotyczące zamówienia, zawarte w SIWZ (specyfikacja indywidualnych warunków zamówienia) spowodowały naruszenie zasady uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców. Ta wada postępowania nie może zostać usunięta na tym etapie i stwierdzić należy, że błąd Zamawiającego narusza obowiązujące przepisy i ma wpływ na wynik postępowania, gdyby nie zostało ono unieważnione - wyjaśnił burmistrz Janusz Rosłan.
Stąd decyzja o unieważnieniu postępowania. Jak tłumaczy w rozmowie z portalem bilgorajska.pl wiceburmistrz Biłoraja Michał Dec sytuacja mogła skutkować cofnięciem dofinansowania, dlatego złożony został wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie o zmiany zapisów w programie funkcjonalno- użytkowym, po to, by do przetargu mogła przystąpić większa ilość oferentów. Jak tylko zmiany zostaną zaakceptowane ponowanie zostanie ogłoszony przetarg.
- Termin zakończenia inwestycji pozostaje bez zmian - dodaje burmistrz Dec.