Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2014.02.22 11:06

Kamienie upamiętniające obecność Żydów w Biłgoraju

W mieście powstaną dwa postumenty upamiętniające osoby wyznania mojżeszowego, niegdyś zamieszkujące Biłgoraj. Na ten cel z budżetu miasta przeznaczonych zostanie 10 tys. zł. Pamiątkowe kamienie zostaną ustawione w miejscach, w których kiedyś znajdowały się synagoga oraz cmentarz żydowski. W planach jest też ustawienie muru przy cmentarzu na ul. Konopnickiej.
Kamienie upamiętniające obecność Żydów w Biłgoraju
Kamienie upamiętniające obecność Żydów w Biłgoraju

Biłgorajskie Stowarzyszenie Kulturalne im. I. B. Singera wystąpiło z wnioskiem do władz Biłgoraja o upamiętnienie istniejących od czasu II wojny światowej miejsc historycznych biłgorajskich Żydów. Ze strony miasta na ten cel zabezpieczono 10 tys. zł.

Na razie pewne jest ustawienie dwóch kamieni pamiątkowych.

Jak informuje burmistrz Janusz Rosłan lokalizacja pierwszego kamienia planowana jest w miejscu zburzonej Synagogi, przy ul. Lubelskiej na skarpie (obok budynku nr 13). Na kamieniu zamieszczona będzie tablica z napisem: "W tym miejscu znajdowała się synagoga, cheder, mykwa i pierwszy z trzech biłgorajskich kirkutów. W czasie wojny zostały zbezczeszczone i spalone przez niemieckich okupantów".

Lokalizacja drugiego kamienia planowana jest na terenie dawnego cmentarza żydowskiego, koło Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. ONZ w Biłgoraju (u zbiegu ul. Józefa Piłsudskiego i ul. 3 Maja). Na kamieniu prawdopodobnie zamieszczona zostanie tablica z napisem: "W tym miejscu od 1728 do 1941 roku znajdował się cmentarz żydowski. Wiosną 1941 roku Niemcy zniszczyli kirkut, a macewy wykorzystano do budowy dróg i chodników. W powstałych w tym miejscu stajniach, w listopadzie 1942 roku przetrzymywano biłgorajskich Żydów pod ich deportacją do obozu zagłady w Bełżcu".

Treść napisów zostanie umieszczona na tablicach w trzech językach: polskim, angielskim oraz hebrajskim lub jidysz.

Nad uchwałami w sprawie upamiętnienia miejsc kultu religijnego radni będą głosować podczas sesji, która odbędzie się w środę, 26 lutego br.

Jak powiedział w rozmowie z portalem bilgorajska.pl Artur Bara z Biłgorajskiego Stowarzyszenia Kulturalnego I.B. Singera w planach jest także ustanienie trzeciego obelisku - przy byłym getto. - Planujemy także budowę muru przy cmentarzu na ul. Konopnickiej, który upamiętni wszystkich urodzonych w Biłgoraju Żydów. Planujemy zbiórkę wśród mieszkańców taką, jaką przeprowadzono przy okazji budowy ławeczki Singera. Wierzę, że mieszkańcy wesprą tą inicjatywę - mówi Artur Bara.

Pomysł zaaprobowała przebywajaca w Biłgoraju latem ub.r. rodzina Singera. O wizycie gości informowaliśmy w artykule pt. Syn I. B. Singera odwiedził Biłgoraj.

Przypomnijmy, że historia Biłgoraja nierozerwalnie związana jest z osobami wyznania mojżeszowego. Jak można przeczytać w " Dziejach Biłgoraja" w XIX wieku miasto zamieszkiwane było przez ludność polską i żydowską. W roku 1827 Żydzi biłgorajscy stanowili 33% ogółu mieszkańców miasta. W roku 1899 na 8953 mieszkańców Żydzi stanowili już 42,5%. W 1921 roku obszar miasta wynosił 1656 ha. Mieszkańców natomiast było 5603, w tym 3715 ludności żydowskiej. W kolejnych latach liczba mieszkańców miasta stale się powiększała. W sierpniu 1939 roku wynosiła już 8270 mieszkańców, w tym 3175 Polaków, 5010 Żydów i 85 Ukraińców. Podczas II wojny światowej wymordowano ok. 80% ludności żydowskiej.

red.
REKLAMA
Oceń:
6 głosów
Kamienie upamiętniające obecność Żydów w Biłgoraju, 3.6667 out of 5 based on 6 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 7642
Dodaj zdjęcie
tagi: ,

Waszym zdaniem (45)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PL
b6b-b64
~ na NIE  Panie Bara czy pan sie czasem szaleju nie objadl,pomniki,mury????Pana wybrala garstka ludzi,przestan pan robic tu Izrael z Polski , reprezentuje pan wole swoja i paru innych mieszkancow miasta!
22 lutego 2014
+50
-8
PL
d46-cd1
~ xxx  Niech sobie robią co chcą, ale nie za miejskie pieniądze. Chcą mieć żydzi pomniki to niech sobie zapłacą.
22 lutego 2014
+43
-6
PL
892-8f8
~ Czuchra  Pieniądzw wyrzucone w bloto co za debil przeznacza pieniądze w tym celu????????????????
22 lutego 2014
+42
-8
Ostatnio dodane komentarze
PL
05c-a3c
~ strzeżony  do ~ ja   powtórka z Palestyny w drodze dla łysej pały satysfakcji
28 marca 2015
brak ocen
PL
d94-104
~ iza   a moze upamietnijmy zydow ze zbiorki publicznej?skoro na uczczenie żołnierzy wykletych musi byc zbiorka z udzialem wolontariuszy to dlaczego na zydow mialoby byc inaczej?????
27 lutego 2014
+3
-0
PL
7c3-622
~ Szalom   Żydzi mieszkali w Biłgoraju od stuleci. Zostali wymordowani przez Niemców. To jest nasza historia, a historii nie wolno zakłamywać. Co byście powiedzieli, gdyby cmentarz na Łyczakowie lub na Rossie został zniszczony, a nasze pomniki zburzone? Jak ocenilibyśmy wtedy Ukraińców czy Litwinów?
Żydom należy się pamięć.
Ławeczka Singera została postawiona z pieniędzy społecznych. Urząd Miasta NIC ZA NIĄ NIE ZAPŁACIŁ. Jest ona atrakcją turystyczną miasta. Graffiti na OSiR wykonał wybitny artysta, który zrobił to ZA DARMO. Mur pamięci przy cmentarzu na Konopnickiej też jest wykonywany BEZ UDZIAŁU PIENIĘDZY z Urzędu Miasta. Jedyny koszt jaki poniesie miasto to 10.000 zł na kamienie upamiętniające.
Nie patrzę na to pod kątem kosztów. Biłgoraj od zawsze był znany z tolerancji i gościnności. Żyliśmy wspólnie katolicy, prawosławni, żydzi, a nawet muzułmanie. Oczywiście różniliśmy się pod wieloma względami, ale dzięki temu wnosiliśmy do naszego życia wiele ciekawych elementów. Dogadywaliśmy się, czasami kłócili. Dbaliśmy o nasze miasto. Trudno mi zrozumieć zaciekłość niektórych komentatorów. Nie oceniam jednak, ale współczuję. Szalom.
27 lutego 2014
+3
-3
PL
0fc-715
~ t   1o tys. z budżetu miasta po to aby były esbek Bara mógł strzelić sobie sweetfocię przy postumentach
25 lutego 2014
+6
-2
US
f72-9eb
~ vicvic   I CALE SZCZESCIE ZE TAM STOJA.
25 lutego 2014
+1
-4
PL
74a-8e2
~ pc   A kto na tych terenach pożydowskich terenach najbardziej skorzystał? A chyba SM Łada gdzie po synagodze stoją bloki.
A po cmentarzu na 3 go Maja stoi LO-to Starostwo zarządza. Niech oni becelują. Korzystali , zarabiali na terenie.Przyzwoitośc nakazuje aby to oni upamiętnili te miejsca.
25 lutego 2014
+2
-2
US
f72-9eb
~ vicvic   A KTO BEDZIE NASZYM MOHEROM STAWIAL KAMIENIE ZA STO LAT,ICH TEZ JEST TERAZ 70% JAK ZYDOW PRZED WOJNA.
25 lutego 2014
+1
-3
PL
bfa-3cb
~ mieszkaniec   Bara(47 głosów w wyborach) i burmistrz za pieniądze podatników popisują się przed Żydami z Izraela i USA.
Wstyd!
24 lutego 2014
+11
-4
PL
70a-cd3
~ i   do hmmmmm: o Łyczaków i Rosę dbają Polacy zamieszkali tam ale i nasze fundacje,placówki dyplomatyczne, inne organy naszego Państwa. Co do cmentarzy Żydowskich w Biłgoraju to zniszczyli je faszyści,a dzieła dokończyli miejscowi w imieniu zresztą prawa uchwałami samorządowych organów. Co do resztek cmentarza przy Konopnickiej mam wątpliwości czy potomkowie pochowanych tam interesują się jego losem i czy łożą na jego utrzymanie.
23 lutego 2014
+6
-2
PL
6be-e83
~ Hmmm.   Co byście powiedzieli, gdyby zniszczono Lyczakow, albo Rosse? Nie oburza was zachowanie Litwinów czy Ukraińców, którzy nie szanują drogich Polakom miejsc? Trudno zrozumieć przeciętnemu człowiekowi co kieruje ludźmi piszacymi takie pełne wrogości i pogardy komentarze. Nie oceniam - współczuje.
23 lutego 2014
+6
-9
PL
72b-83d
~ dt   Jak można stawiać pomniki komuś kto kazał mordować Jezusa prześladował i mordował chrześcijan?Ale cóż Lenin tez miał pomniki
23 lutego 2014
+7
-7
PL
c46-303
~ Ewka   A JESIEN BYLA PIEKNA TEGO ROKU...... szkoda ze nie pamietamy o naszych(co z ta wladza w naszym miescie???)
23 lutego 2014
+9
-0
Drakkar   Komentarze poniżej to dowód na to że społeczeństwo coraz cześciej jest zainteresowane tym co dzieje sie z ich pieniędzmi zabieranymi w róznych podatkach,opłatach,koncesjach i akcyzach.Treść uwag internautów dobitnie pokazuje że takie wydawanie pieniedzy podatników nie jest niczym uzasadnione i zawsze powinno być solidnie przedyskutowane.Całkiem zrozumiałe jest że można upamietnić jakieś wydarzenie historyczne ale to stawianie tablic na każdej ulicy to zakrawa na jakąś paranoje.Nie mam pojęcia co tych radnych opętało ale podobnymi działaniami wyróżnia sie radny płyta gdzie imieniem Armi Krajowej chce nazwac każdy zakątek w mieście.Pamieć historyczna,patryjotyzm,Ojczyzna,rozliczenie komunizmu tak jak najbardziej ale priorytetem powinna być przyszłość oraz czasy obecne bo ciągłe życie przeszłościa zatrzymuje nas w miejscu.
Nie chce być złym prorokiem ale taka polityka nie liczenia sie z wyborcami tudzież nic nie robienia może w końcu zaowocować czerwonymi kartkami dla tego samorządu.
23 lutego 2014
+13
-0
PL
72b-83d
~ j   Na czyj koszt jest utrzymywany cmentarz Żydowski?to płaci placowe za niego i w jakiej wysokości ?
23 lutego 2014
+9
-0
PL
72b-83d
~ ki   Na żołnierzy wyklętych to każą z puszkami zbierać wolontariuszom ale na Żydowskie mury i pomniki to już jest gotowa kasa, niech Bara z puszką po mieście się przejdzie i po żebra od razu zbierze opinię co do jego pomysłów
23 lutego 2014
+14
-2
PL
eff-104
~ abc   Co do upamiętnienia tych miejsc to oczywiście należy je upamiętnić.Należy jednak zachować proporcje.Jak np. upamiętniono obóz przejściowy z czasów II wojny światowej przy BCK.Czy inne związane z martyrologią miejsca. Wystarczy gablota-efekt ten sam.A wydawanie 10 tys, z pieniędzy podatników to popisywanie się przed Żydami z Biłgoraja za granicą.Wazeliniarstwo w czystej postaci. Zamiłowanie do "marmurów' wyniósł Bara zapewne z czasów gdy był podporucznikiem w SB. A jeszcze jedno ta "ściana płaczu" przy cmentarzu na Konopnickiej miała być współfinansowana przez
potomków biłgorajskich Żydów z zagranicy. Ale pomysł nie chwycił jak słyszałem. Czyli znów lepi się od wazeliny i uszczęśliwiania na siłę.
23 lutego 2014
+14
-2
PL
1d2-032
~ Ewka   Szkoda ze nie ma chetnych do upamietniania naszych partyzantow dzieki ktorym dzisiejsza wladza moze zyc w wolnym kraju.szkoda ze W Dniu Niepodleglosci jest tylko w pospiechu skladanie wiencow(ok godzinki i do domu)ot cale obchody.szkoda ze nie ma nic o zolnierzach wykletych.SZKODA ZE NIE MA CHETNYCH ABY UPAMIETNIC NASZA HISTORIE-a tyle energii i kosztow poswiecamy zydom(cmentarz zydowski,kamienie zydowskie,miasteczko kresowe,laweczka singera,dni singera,konkursy recytatorskie singera.....)chyba mam troche tego dosc!!
23 lutego 2014
+14
-2
PL
e24-e65
~ KNP   Ludzie nie chcecie takich cyrków więcej to głosujcie na KNP! Czyli na partię, która jest za wolnością gospodarczą i obniżeniem podatków! Skoro dotychczasowi radni takie rzeczy robią, to pora dać szansę komu innemu.
23 lutego 2014
+9
-5
PL
da2-a54
~ MM   Zamiast wykorzystać wszelkie pieniądze na dobro mieszkańców to wolą przeznaczyć kasę na bezużyteczne pomniki dla Żydów.
23 lutego 2014
+14
-2
PL
da2-a54
~ Młody Mieszkaniec   Oszczędzają pieniądze wyłączając latarnie nocą narażając na niebezpieczeństwo, nie organizują żadnych imprez (np. Sylwester, Dni Biłgoraja), młodzież domagała się przez długi czas Skate Parku, złe drogi i chodniki... dużo by wymieniać ale kasę na żydowskie pomniki które nic nie zmienią znaleźli. Nie dziwne, że ludzie wyjeżdżają.
23 lutego 2014
+20
-1
PL
d5a-049
~ czepialski   A gdzie jest ulica Konopnicka Panie redaktorze? Bo wydaje mi się, że jednak jest to przy (nie 'na') ul. M.Konopnickiej, a tu już wiadomo gdzie jest ulica Marii Konopnickiej :-)
22 lutego 2014
+2
-0
PL
745-5a4
~ d   Niech Bara stawia u siebie pomniki i mury ale w swoim domu i za swoje
22 lutego 2014
+18
-0
PL
745-5a4
~ f   A czemu nie ma pomnika ofiar wydawanych przez policję żydowską Niemcom ?A i za czerwonych wszystkie stołki wysokie mieli i nadal mają
22 lutego 2014
+15
-2
PL
e74-a41
~ eme   zbyteczny wydatek -powiem krótko
22 lutego 2014
+20
-2
PL
892-8f8
~ xix   Przez 17 lat mieszkam w Biłgoraju i na mojej ulicy świateł ulicznych niema a o drodze już niewspomne twierdzą że niema funduszy a na jakieś badziewie znajdują co nikomu to nie bedzie potrzebne Śmiechu warte !!!!!!!!!!
22 lutego 2014
+27
-1
PL
93a-656
~ cfg   Na żydów kasa jest ale na Sylwestra i 200zł się nie znalazło
22 lutego 2014
+20
-3
PL
93a-656
~ mh   - "Żyd może obrabować i zamordować goja. Za zamordowanie goja nie może być kary śmierci" (Sanhedrin 57a)
22 lutego 2014
+11
-1
US
f72-9eb
~ vicvic   HEHEHEHEH.
ALE POMYSL.
ZOBACZYMY KTO GLOSOWAL ZA
22 lutego 2014
+10
-0
PL
a9a-b48
~ antykrystek   na każdym rondzie powinien być pomnik
22 lutego 2014
+3
-1
PL
1f4-1aa
~ uczenzelektryka   Kpiną jest, że buduje się pomniki, które notabene nikomu w niczym nie pomogą a oszczędza się na zajęciach pracownianych w szkołach średnich i to w klasach maturalnych! Z tego co wiem, we wszystkich szkołach w których są technika usunięto z planu kilka godzin pracowni, bo można zaoszczędzić ok 20 tys. rocznie. A potem płacz że słabe wyniki, że nie ma komu robić. Nie pozdajemy egzaminów i co mamy robić? Po zasiłek i pod sklep? HAŃBA!
22 lutego 2014
+17
-1
PL
78d-4a8
~ ZSO im. ONZ - oj sznowna pani, brak wiedzy!!!   Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. ONZ - nie ma czegoś takiego, jest ZSO albo LO im. ONZ.
22 lutego 2014
+3
-0
Drakkar   1."Biłgorajskie Stowarzyszenie Kulturalne im. I. B. Singera wystąpiło z wnioskiem do władz Biłgoraja o upamiętnienie istniejących od czasu II wojny światowej miejsc historycznych biłgorajskich Żydów." Ze strony miasta na ten cel zabezpieczono 10 tys. zł.
Powinno być:Biłgorajskiemu podatnikowi odebrano na ten cel 10 tys.zł.
2.Podczas wojny Niemcy narobili bałaganu,a teraz współcześni Polacy mają wydawać swoje pieniądze na upamiętnianie zbrodni na Żydach dokonanych przez Niemców.Kosztem tych pomników powinni być obciążeni Niemcy albo Żydzi.Ewentualnie panowie Rosłan i Bara oraz zainteresowani tym pomysłem ale tylko z własnych pieniędzy.Jak tak dalej pójdzie to niedługo będą na świecie mówić że to Polacy mordowali Żydów skoro u nas tyle pomników stoi.Dlaczego w Biłgoraju nie ma pomnika który by upamiętniał Polaków ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej?
3.Ciekawe uwagi na ten temat napisał Biłgorajczyk z Nowej Biłgorajskiej.Czytając to trudno odmówić mu racji.
http://www.gazetabilgoraj.pl/ps-26590-wielcy-polacy-zapomniani-a-singer-blyszczy/
Kilka innych spostrzeżeń.Czytajcie i dowiedzcie sie.
http://niepoprawni.pl/blog/716/co-ci-zydzie-ta-polska-zawinila
http://niepoprawni.pl/blog/217/6-milionow-na-uczczenie-polakow-skandalem-a-320-milionow-na-uczczenie-zydow-obowiazkiem
Oby jesień była piękna tego roku.
22 lutego 2014
+14
-0
PL
52b-6af
~ ŁADA 1945 BIŁGORAJ  do ~ jude   Czy w ten sposób chcesz obrazić mieszkańców Biłgoraja, którzy właśnie tam spędzają swój wolny czas? Masz zamiar oceniać kto i jak go spędza? Dla kogo te obiekty na Targowej? Zamiast prowokować i zaczepiać wyjdź z domu, przejdź się po Biłgoraju i zapytaj się dlaczego tylu młodych ludzi wyjechało z Biłgoraja? Wyjechali za pracą bo burmistrz, radni miejscy i powiatowi nie mają na uwadze dobro mieszkańców tylko swoje. Więc nieraz mogą bardzo dziwić pomysły które chce się realizować w naszym mieście. I zapewne to nie koniec dziwnych pomysłów.
22 lutego 2014
+16
-1
PL
49e-f96
~ stan   Może najpierw zajmiemy sie wyjaśnieniem działalnosci biłgorajskich żydów we wrześniu 1939r jak armia sowiecka wchodziła . Może trzeba by tablice postawić upamiętniającą mieszkańców Biłgoraja wydanych przez żydów sowietom?
22 lutego 2014
+30
-1
PL
d46-cd1
~ xxx   Niech sobie robią co chcą, ale nie za miejskie pieniądze. Chcą mieć żydzi pomniki to niech sobie zapłacą.
22 lutego 2014
+43
-6
PL
53f-7b9
~ cba   ludzie nie mają na chleb a panowie podwyższają podatki i inne opłaty i trwania te pieniądze.
22 lutego 2014
+21
-1
PL
b6b-b64
~ na NIE   Panie Bara czy pan sie czasem szaleju nie objadl,pomniki,mury????Pana wybrala garstka ludzi,przestan pan robic tu Izrael z Polski , reprezentuje pan wole swoja i paru innych mieszkancow miasta!
22 lutego 2014
+50
-8
PL
b6b-b64
~ lidka  do ~ ...   po części popieram twoją frustracje,bjestem za tym aby byly to tablice pamiątkowe a nie jakies pomniki.Tablice są o wiele tańsze a tam samo symboliczne jak jakies koromysła z kamienia
22 lutego 2014
+3
-2
PL
b6b-b64
~ grana   Okolice kirkuta wartałoby wyzbierac z kosci ludzi tam pochowanych.Przechodze tam czesto i przykro patrzec jak resztki kosci z cmentarza walają się z butelkami i smieciami, motocykliscie zrobili tam sobie miejsce do wyczynów akrobatycznych.Nikt tego terenu nie nadzoruje i nie sprząta a szkoda bo tam pochowani są czyichś przodkowie i nalezny jest im szacunek. Pisalam kiedys do stowarzyszenia żydowskiego aby tym sie zajęli ale bez odzewu.Dużo gadania a mało efektu
22 lutego 2014
+4
-5
PL
315-3c2
~ ...   Nie rozumiem, skąd miasto ma pieniądze na to, gdy przewiduje budżet z deficytem.... Trzeba pogonić tą bandę, a na ich miejsce ludzi, którzy chcą obniżki podatków i ograniczenia takich bezcelowych wydatków. Bo jeśli dla Fundacji, te pomniki są tak ważne, to niech członkowie się zrzucą, a nie z naszych podatków je będą stawiać, może referendum w tej sprawie ?
22 lutego 2014
+16
-3
PL
445-c89
~ eeennnn   jeszcze niech by miasto z drugiej strony laweczke dla nas i smietnik na butelki zrobiło było by pieknie :] bo od murku zimno w d... a z butelkami trzeba zasuwac zeby wyrzucic:\
22 lutego 2014
+5
-1
PL
81a-a19
~ ja  do ~ Czuchra   Dokładnie po co ?
22 lutego 2014
+15
-2
PL
892-8f8
~ Czuchra   Pieniądzw wyrzucone w bloto co za debil przeznacza pieniądze w tym celu????????????????
22 lutego 2014
+42
-8
PL
2a3-87b
~ jude   Czekam z niecierpliwoscia na hejt "inteligentow", ktorzy niedzielne popoludnia spedzaja na ulicy Targowej :D
22 lutego 2014
+6
-10
PL
2a1-2b1
~ ja   nie wiem po co...
22 lutego 2014
+10
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 15:56 Obsza
Ślubne inspiracje w Obszy
W niedzielne popołudnie 26 marca w powiecie biłgorajskim odbyły się targi ślubne. Wydarzenie zorganizowano w Pensjonacie Roztocze w Obszy. Można było obejrzeć piękne stroje, poznać muzyków, czy zapoznać się z ofertą cukierników, czy firm florystycznych.
dzisiaj, 12:48 Biłgoraj
Koniec akcji poszukiwawczej
dzisiaj, 10:02 Biłgoraj
Wpłacił zaliczkę, przejechał 300 km i stracił pieniądze
w sobotę, godzina 16:04 Frampol
Tancerze z całej Polski zjechali do Frampola
W sobotni poranek 25 marca w hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego we Frampolu rozpoczął się Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego TOP-ART 2023. W tanecznej rywalizacji wzięli udział tancerze z 43 szkół i klubów zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Tanecznym.
dzisiaj, 09:33 Korytków Mały
Pocisk artyleryjski znaleziony w lesie
w sobotę, godzina 09:04 Biłgoraj
Policja zakończyła poszukiwania nastolatka
15 marca 2023 Biłgoraj
Powiat ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów RCEZ i ZSBiO
Zarząd Powiatu podjął uchwały w sprawie ogłoszenia konkursów na stanowiska dyrektorów dwóch szkół ponadpodstawowych. Kandydaci mogą składać dokumenty do 29 marca, do godz. 9.
dzisiaj, 08:49 Biłgoraj
Marsz w obronie dobrego imienia Św. Jana Pawła II
dzisiaj, 12:24 Biłgoraj
Najpierw ulewa, potem przymrozki
14 marca 2023 Osuchy
Podpisano umowę na budowę Muzeum Partyzantów Polskich
Wkrótce rozpoczną się prace przy przebudowie budynku dawnej szkoły w Osuchach, gdzie ma powstać muzeum poświęcone partyzantom i żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego. Inwestycja kosztować będzie ponad 12 mln zł. Umowa z wykonawcą została podpisana we wtorek 14 marca.
w piątek, godzina 07:29 Biłgoraj
Nowa prezes UTW w Biłgoraju
w sobotę, godzina 14:08 Biłgoraj
Policja prosi o pomoc. Zaginął 42-latek
w czwartek, godzina 19:30 Biłgoraj
Dyskutowali o przebudowie trasy nr 858
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w konsultacjach dotyczących planowanej przebudowy trasy wojewódzkiej nr 858, od granicy województwa do al. Jana Pawła II w Biłgoraju. Spotkanie odbyło się w czwartkowe popołudnie 23 marca, w siedzibie Starostwa Powiatowego.
w środę, godzina 12:09 Biłgoraj
Policja poszukuje zaginionego 14-latka
w piątek, godzina 16:51 Biłgoraj
Apel o zamknięcie czworonogów
13 marca 2023 Biłgoraj
Radni przyjęli uchwałę w obronie św. Jana Pawła II
W poniedziałkowe popołudnie 13 marca odbyła się sesja Rady Powiatu. Podczas obrad radni przez aklamację przyjęli uchwałę, w której wyrazili swoje stanowisko w sprawie ataków na św. Jana Pawła II.
w niedzielę, godzina 15:58 Korytków Duży
Koncert wielkopostny
dzisiaj, 09:03 Biłgoraj
Sukces w ogólnopolskim konkursie
w piątek, godzina 21:04 Biłgoraj
Całonocna wędrówka w poszukiwaniu nadziei
W piątkowy wieczór 24 marca, po raz kolejny wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa. Tym razem wydarzenie zorganizowano pod hasłem "Idę, bo szukam nadziei". EDK wystartowała także z biłgorajskiego sanktuarium pw. św. Marii Magdaleny
dzisiaj, 07:17 Biłgoraj
Uczennica I LO im. ONZ laureatką Olimpiady Statystycznej
w czwartek, godzina 10:04 Ciosmy
Śmiertelny wypadek podczas wycinki drzew
17 marca 2023 Potok Górny
Tragiczny finał poszukiwań
W czwartek 16 marca policja otrzymała zgłoszenie dotyczące zaginięcia 68-letniego mężczyzny. Zdarzenie miało miejsce na terenie gminy Potok Górny. Poszukiwania zakończyły się po godzinie, odnaleziono ciało mężczyzny.
w środę, godzina 10:38 Wola Obszańska
Włamanie i kradzież w gminie Obsza
we wtorek, godzina 12:18 Biłgoraj
Zawodowy strzał w 10!
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl