Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
OSUCHY Uroczystości patriotyczne
2013.06.24 09:20 | aktualizacja: 2013.06.25 09:57

Najkrwawsza partyzancka bitwa

253 krzyże ustawione na cmentarzu w Osuchach powinny zawsze przypominać o bitwie, do której doszło pod Osuchami - największej bitwie partyzanckiej II wojny światowej. Lasy pod Osuchami stały się piekłem na ziemi dla żołnierzy polskiej armii podziemnej. Stali się celem niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej.
Najkrwawsza partyzancka bitwa
Najkrwawsza partyzancka bitwa

Dziś, tj. 23 czerwca 2013 r., pamięć tamtych żołnierzy, bohaterów bitwy uhonorowano w uroczystościach, które odbyły się na Osuchach w obecności licznie zgromadzonych mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej, Zamojskiej, Pocztów Sztandarowych, Środowisk, Okręgów, Obwodów, Rejonów Kół AK i BCh, a także licznych delegacji władz rządowych i samorządowych różnych szczebli. Zgromadzonych gości powitał gospodarz uroczystości wójt gminy Łukowa, Stanisław Kozyra. - Spotykamy się dziś w Osuchach, aby uczcić pamięć żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, którzy poległli 69 lat temu w bitwie pod Osuchami. Musimy jednak także dać świadectwo żyjącym, którzy są dziś z nami, że pamiętamy i będziemy nadal pamiętać o poświęceniu tamtych żołnierzy - mówił wójt Stanisław Kozyra. Wśród uczestników walk w Puszczy Solskiej w 1944 rok, których Wójt powitał w sposób szczególny, znaleźli się: Henryk Nowicki ps. "Orzeł", Jan Buczek ps. "Dąbek", Józef Kukułowicz ps. "Sybirak", Roman Kiciński ps. Orkisz", Andrzej Wiśniewski ps. "Szyszka" oraz Bronisław Łukasik i Stanisław Osuch.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. sprawowaną przez ks. Tadeusza Guza w intencji tych którzy zginęli pod Osuchami oraz wszystkich poległych za Ojczyznę. Rocznicowe uroczystości, poprowadził ppłk Marek Kwiecień, znawca weksylologii.
Głos w imieniu zgromadzonych gości zabrał por. Andrzej Jaroszyński, wiceprezes ŚZŻAK Okręg Zamość, który przypomniał tragiczne wydarzenia z lata 1944 roku odnosząc się do współczesnej historii -Świętując takie uroczystości umacniajmy w sobie postawy patriotyczne, gdyż sytuacje, które obecnie dzieją się w naszym kraju mogą doprowadzić do tego, że nie będziemy mieć Polski. Nie musimy obawiać się napaści zbrojenej, ale obecna sytuacja na scenie politycznej także budzi obawy czy inne narody będa się z nami liczyć - mówił por. Andrzej Jaroszyński.

Uroczystości rocznicowe bitwy pod Osuchami stały się także okazją do wręczenia nagród młodzieży ze szkół powiatu biłgorajskiego, finalistów XIV Powiatowego Konkursu wiedzy o AK i BCh na Ziemi Biłgorajskiej. Odbyła się także ceremonia dekoracji medalami. Wręczono Odznaki Zasługi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, które otrzymali:

Andrzej Wojtyło -Prezes Koła Rejonowego AK w Józefowie, dr inż. Leszek Dmitroca-Nadleśniczy Nadleśnictwa Józefów, por. Józef Łaba- z Zamościa, Zygmunt Rusztyn- ze Starego Zamościa, Jan Ignaciuk- ze Starego Zamościa

W czasie uroczystości przedstawiciel Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych ppłk Marcin Frączek dokonał wręczenia Medalu Pro Patria następującym osobom: Wiceprezesowi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Panu Andrzejowi Jaroszyńskiemu, Wójtowi Gminy Skierbieszów Mieczysławowi Bartoniowi.

Medal ten został przyznany przez UDSKiOR również Prezesowi Związku posłowi Sławomirowi Zawiślakowi.

Na uroczystości przybyły liczne poczty sztandarowe, w tym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość m.in. Poczet ŚZŻAK Okręg Zamość, Kół Rejonowych ŚZŻ AK z Trzeszczan, Suśca, Krasnobrodu, Komarowa, Skierbieszowa, Mircza.

Wojsko Polskie reprezentował gen. bryg. Krzysztof Szymański oraz dowódca 3 batalionu Zmechanizowanego w Zamościu ppłk Tadeusz Nastarowicz (batalion zapewnił również pełny ceremoniał wojskowy na uroczystości).

Ostatnim elementem oficjalnych uroczystości rocznicowych był Apel Poległych, złożenie kwiatów i wieńców przez delegacje na cmentarzu partyzanckim. Jak co roku, dużym zainteresowaniem cieszyła się inscenizacja fragmentu bitwy oddziałów partyzanckich z Niemcami. Uroczystości zakończył koncert patriotyczny z udziałem m.in. Orkiestry Wojskowej z Lublina połączony ze spotkaniem z żyjącymi uczestnikami bitwy.

Red.
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
Najkrwawsza partyzancka bitwa, 5.0000 out of 5 based on 2 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 11518
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (2)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PL
4a2-4a2
~ Kopiuj/Wklej info z coma do oceny...  Jednak okazuje sie że dalej tak jest, że przy złobach są jeszcze ci którzy są skażeni tamtą epoką i przekazuja tą zarazę młodym ludziom którzy też tak zaczynają sie zachowywać i koło sie zamyka i syf dalej zostaje.Kiedyś Cejrowski powiedział krótko wszystkich którzy reprezentuja stary system nalezy odsunąc od piastowania jakichkolwiek funkcji publicznych bo nie moze być tak żeby w nowym państwie ludzie z tamtego systemu mieli coś do powiedzenia Tokarski postawił ludzi PSL przy władzach i Króla z Emeryturą przytrzyma ślepo przy korycie dyr szkoły/ Maj już świadczenia Emerytalne ale trzyma dalej przy stanowiskach/ Co z młodymi, ambitnymi nauczycielami, pedagogami apolitycznymi? Kiedy młodzi się obudzą i rozgonią towarzystwo sitwy Wzajemnej adoracji matłochu władzy/ Nie może byc tak żeby coś załatwić w urzedzie czy jakiejkolwiek instytucji państwowej trzeba mieć znajomości takie coś nie istnieje w cywilizowanych krajach takie postepowanie to plama na honorze ale co tam honor grunt żeby kasa sie zgadzała.I żeby nie być gołosłownym takie przypadki można dalej odnotować w kilku miejscach w Biłgoraju gdzie urzednik zamiast słuzyć pomocą i informacją zachowuje sie delikatnie mówiąc niegrzecznie w stosunku do petenta.Jeżeli juz o policji mowa to dostanie sie do tej formacji na zachodzie jest znacznie łatwiejsze niz w Polsce wystarcza checi pracy,zdrowie i kondycja fizyczna i nic nie trzeba załatwiać pod stołem albo przez znajomosci.Zdarzyło mi sie pracowac w jednej zachodniej firmie podczas rozmowy kwalifikacyjnej zapytana mnie czy mam kogos z rodziny w ich firmie co oczywiscie wzbudziło moje zdziwnie ale teraz rozumiem dlaczego zapytano mnie o to,ale w kraju gdzie prezydent i premier byli braćmi takie rzeczy jak korupcja są na porzadku dziennym.Wszyscy płaczą i wylewają żale jak to źle w Polsce wiec czemu do diabła wybieracie wciąz tych samych ludzi którzy byli u władzy i nic dobrego z tego nie wynikło. A Tokarski rodzinę zatrudni, Schodzińsku córkę w urzędzie miasta a Rosłan swoich w szkole i w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa SITWA SIĘ TRZYMA W BIŁGORAJU DOBRZE OD LAT - MŁODY BEZPARTYJNY BEZ PRACY 3 ROK i kolejne studia robi zaocznie!!! Może najwyższy czas aby dać szanse ludziom młodym rozsądnie logicznie myślącym a nie wciąż trzymać dziadków u władz którzy wciąż kultywują tradycje betonowego PRL-u/ Tokarski Jaugusiewiczowi z Polecenia Schodzińskiego medal zasługi na 3 maja pod pomnikiem daje/ WSTYD! Ten co zabierał krowę, jedyną żywicielkę rodziny ludziom z gospodarstwa/ WSTYD NAD WSTYDY/
24 czerwca 2013
+14
-2
Ostatnio dodane komentarze
PL
562-667
~ jj   Dzisiaj zmieniono metody zabijania dzisiaj ludzie z głodu zdychają i w śmietnikach grzebią, a w urzędach bankiety,no z PO jeszcze może trochę szczawiu może kto da?
24 czerwca 2013
+3
-1
PL
4a2-4a2
~ Kopiuj/Wklej info z coma do oceny...   Jednak okazuje sie że dalej tak jest, że przy złobach są jeszcze ci którzy są skażeni tamtą epoką i przekazuja tą zarazę młodym ludziom którzy też tak zaczynają sie zachowywać i koło sie zamyka i syf dalej zostaje.Kiedyś Cejrowski powiedział krótko wszystkich którzy reprezentuja stary system nalezy odsunąc od piastowania jakichkolwiek funkcji publicznych bo nie moze być tak żeby w nowym państwie ludzie z tamtego systemu mieli coś do powiedzenia Tokarski postawił ludzi PSL przy władzach i Króla z Emeryturą przytrzyma ślepo przy korycie dyr szkoły/ Maj już świadczenia Emerytalne ale trzyma dalej przy stanowiskach/ Co z młodymi, ambitnymi nauczycielami, pedagogami apolitycznymi? Kiedy młodzi się obudzą i rozgonią towarzystwo sitwy Wzajemnej adoracji matłochu władzy/ Nie może byc tak żeby coś załatwić w urzedzie czy jakiejkolwiek instytucji państwowej trzeba mieć znajomości takie coś nie istnieje w cywilizowanych krajach takie postepowanie to plama na honorze ale co tam honor grunt żeby kasa sie zgadzała.I żeby nie być gołosłownym takie przypadki można dalej odnotować w kilku miejscach w Biłgoraju gdzie urzednik zamiast słuzyć pomocą i informacją zachowuje sie delikatnie mówiąc niegrzecznie w stosunku do petenta.Jeżeli juz o policji mowa to dostanie sie do tej formacji na zachodzie jest znacznie łatwiejsze niz w Polsce wystarcza checi pracy,zdrowie i kondycja fizyczna i nic nie trzeba załatwiać pod stołem albo przez znajomosci.Zdarzyło mi sie pracowac w jednej zachodniej firmie podczas rozmowy kwalifikacyjnej zapytana mnie czy mam kogos z rodziny w ich firmie co oczywiscie wzbudziło moje zdziwnie ale teraz rozumiem dlaczego zapytano mnie o to,ale w kraju gdzie prezydent i premier byli braćmi takie rzeczy jak korupcja są na porzadku dziennym.Wszyscy płaczą i wylewają żale jak to źle w Polsce wiec czemu do diabła wybieracie wciąz tych samych ludzi którzy byli u władzy i nic dobrego z tego nie wynikło. A Tokarski rodzinę zatrudni, Schodzińsku córkę w urzędzie miasta a Rosłan swoich w szkole i w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa SITWA SIĘ TRZYMA W BIŁGORAJU DOBRZE OD LAT - MŁODY BEZPARTYJNY BEZ PRACY 3 ROK i kolejne studia robi zaocznie!!! Może najwyższy czas aby dać szanse ludziom młodym rozsądnie logicznie myślącym a nie wciąż trzymać dziadków u władz którzy wciąż kultywują tradycje betonowego PRL-u/ Tokarski Jaugusiewiczowi z Polecenia Schodzińskiego medal zasługi na 3 maja pod pomnikiem daje/ WSTYD! Ten co zabierał krowę, jedyną żywicielkę rodziny ludziom z gospodarstwa/ WSTYD NAD WSTYDY/
24 czerwca 2013
+14
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

 • III Memoriał Piłkarski im. Adama Olszty
 • https://www.facebook.com/groups/218983672834912/ https://www.facebook.com/UFC-252-Miocic-vs-Cormier-3-Stream-Sun-Aug-16-2020-102568981565694/ https://www.facebook.com/Free-Live-UFC-252-Stream-Online-Miocic-vs-Cormier-III-133815354742509/ https://www.facebook.com/groups/305698797344170/ https://www.facebook.com/groups/380679382898241/ https://www.facebook.com/UFC-252-Stipe-Miocic-vs-Daniel-Cormier-3-Fight-car-122960036029450/ https://www.facebook.com/UFC-252-Live-Miocic-vs-Cormier-3-Stream-UFC-PPV-252-on-ESPN-105365581283050/
  kidogap957 godzinę temu
  czytaj forum
 • Zarząd Łady o stanie klubu. Nie uda się skompletować drużyny?
 • https://www.facebook.com/groups/218983672834912/ https://www.facebook.com/UFC-252-Miocic-vs-Cormier-3-Stream-Sun-Aug-16-2020-102568981565694/ https://www.facebook.com/Free-Live-UFC-252-Stream-Online-Miocic-vs-Cormier-III-133815354742509/ https://www.facebook.com/groups/305698797344170/ https://www.facebook.com/groups/380679382898241/ https://www.facebook.com/UFC-252-Stipe-Miocic-vs-Daniel-Cormier-3-Fight-car-122960036029450/ https://www.facebook.com/UFC-252-Live-Miocic-vs-Cormier-3-Stream-UFC-PPV-252-on-ESPN-105365581283050/
  xinavar 2 godziny temu
  czytaj forum
 • Karol Kręt w Orlen Team!
 • https://www.facebook.com/groups/218983672834912/ https://www.facebook.com/UFC-252-Miocic-vs-Cormier-3-Stream-Sun-Aug-16-2020-102568981565694/ https://www.facebook.com/Free-Live-UFC-252-Stream-Online-Miocic-vs-Cormier-III-133815354742509/ https://www.facebook.com/groups/305698797344170/ https://www.facebook.com/groups/380679382898241/ https://www.facebook.com/UFC-252-Stipe-Miocic-vs-Daniel-Cormier-3-Fight-car-122960036029450/ https://www.facebook.com/UFC-252-Live-Miocic-vs-Cormier-3-Stream-UFC-PPV-252-on-ESPN-105365581283050/
  xinavar 2 godziny temu
  czytaj forum
 • Marcin Mura nowym trenerem seniorskiej drużyny Łady
 • https://www.facebook.com/groups/218983672834912/ https://www.facebook.com/UFC-252-Miocic-vs-Cormier-3-Stream-Sun-Aug-16-2020-102568981565694/ https://www.facebook.com/Free-Live-UFC-252-Stream-Online-Miocic-vs-Cormier-III-133815354742509/ https://www.facebook.com/groups/305698797344170/ https://www.facebook.com/groups/380679382898241/ https://www.facebook.com/UFC-252-Stipe-Miocic-vs-Daniel-Cormier-3-Fight-car-122960036029450/ https://www.facebook.com/UFC-252-Live-Miocic-vs-Cormier-3-Stream-UFC-PPV-252-on-ESPN-105365581283050/
  xinavar 2 godziny temu
  czytaj forum
 • Rekordowy wzrost zachorowań na Lubelszczyźnie
 • Ach ta Lubelszczyzna. Same rekordy. Pewnie dostaniemy jakąś nagrodę. Prawda? Pseudo redakcjo
  Daro32 5 godzin temu
  czytaj forum
REKLAMA
REKLAMA
w czwartek, godzina 12:55 Powiat
W której szkole matura wypadła najlepiej?
W miniony wtorek, 11 sierpnia absolwenci szkół średnich poznali wyniki egzaminu dojrzałości. Tegoroczne matury wyglądały inaczej. Z powodu epidemii odbyły się z miesięcznym opóźnieniem, w reżimie sanitarnym i jedynie w formie pisemnej.
w czwartek, godzina 17:11 Lubelszczyzna
Rekordowy wzrost zachorowań na Lubelszczyźnie
w czwartek, godzina 09:31 Zynie
Zaginął Łukasz Paczos
w niedzielę, godzina 14:30 Biłgoraj
Pierwsza garażówka w tym roku
W niedzielę w samo południe na miejskim targowisku "Mój Rynek" przy ulicy Jagiełły rozpoczęła się trzynasta edycja biłgorajskiej wyprzedaży garażowej. To pierwsza garażówka po przerwie zimowej, którą wydłużyła sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
we wtorek, godzina 13:29 Powiat
32 proc. uczniów z powiatu nie zdało matury
w środę, godzina 10:06 Gmina Goraj
Nieszczęśliwy wypadek w lesie. Nie żyje mężczyzna
w poniedziałek, godzina 07:35 Biłgoraj
Oświadczenie PGK ws. awarii w oczyszczalni
W środę, 5 sierpnia doszło do drobnej awarii w oczyszczalni ścieków w Biłgoraju. Usterka została już usunięta, a Zarząd PGK Sp. z o.o. w wystosowanym oświadczeniu wyjaśnia zaistniałą sytuację i podkreśla, że awaria nie stanowiła zagrożenia dla zdrowia mieszkańców Biłgoraja.
w środę, godzina 09:05 Biłgoraj
Nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu
w czwartek, godzina 11:20 Biłgoraj
Właściciel psa poszukiwany [AKTUALIZACJA]
4 sierpnia 2020 Biłgoraj
Sekretny koncert w Biłgoraju
14 dni, 14 mieszkań, domów i ogrodów (no i jedna stodoła), ponad 2500 przejechanych kilometrów - tak Sekretną Trasę Koncertową podsumowują organizatorzy. Jednym z przystanków na trasie był Biłgoraj. Teraz, kiedy wydarzenie dobiegło końca możemy zdradzić kim był sekretny wykonawca.
w środę, godzina 10:57 Powiat
39 nowych zakażeń SARS-CoV-2, w tym 3 w powiecie biłgorajskim [DANE Z DNIA]
w środę, godzina 12:11 Biłgoraj
Henryk Wujec walczy z ciężką chorobą. Przyjaciele proszą o modlitwę
4 sierpnia 2020 Biłgoraj
Biłgorajscy pielgrzymi na szlaku
We wtorkowy poranek, 4 sierpnia w Sanktuarium Św. Marii Magdaleny odprawiona została msza św., po której biłgorajska grupa pielgrzymów wyruszyła na szlak 38. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej na Jasną Górę. W tym roku ze względu na stan epidemii nie ma możliwości noclegu na trasie, dlatego pielgrzymi dziś wieczorem wrócą do swoich domów, a jutro na szlak wyruszy grupa zamojska.
w niedzielę, godzina 19:50 Obsza
Koronawirus w Gminnym Ośrodku Kultury w Obszy
3 sierpnia 2020 Zagrody
Śmiertelny wypadek na DW 835 w Zagrodach [AKTUALIZACJA]
w sobotę, godzina 09:53 Kraj
Powrót obostrzeń w części kraju
Od dzisiaj, 8 sierpnia, w 19 powiatach obowiązują nowe obostrzenia. Dotyczy to tych terenów, w których zanotowano wzrost liczby zachorowań na COVID-19 w ostatnich dwóch tygodniach. Zmiany dotyczą m.in. zasad zasłaniania ust i nosa, a także zmniejszenia limitu osób w restauracjach, siłowniach czy na imprezach.
w czwartek, godzina 10:00 Czernięcin Główny
71 km/h za szybko
w czwartek, godzina 08:56 Biłgoraj
Władze apelują o prawidłowe postępowanie z odpadami
w niedzielę, godzina 08:38 Biłgoraj
Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych apeluje do sprzedawców
Według badań ankietowych przeprowadzonych wśród młodzieży uczęszczającej do szkół na terenie Biłgoraja ponad 50% badanych zdarzyło się upić. Byli tacy, którym zdarzyło się to już wiele razy. W związku z tym Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wystosowała apel do do osób sprzedających napoje alkoholowe.
w poniedziałek, godzina 11:08 Powiat
Potwierdzono COVID-19 u mężczyzny z powiatu [DANE Z DNIA]
w niedzielę, godzina 11:05 Powiat
Mieszkanka powiatu zakażona koronawirusem [DANE Z DNIA]
1 sierpnia 2020 Biłgoraj
76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Dziś przypada 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W całym kraju, ze względu na obostrzenia związane z epidemią, uroczystości rocznicowe miały symboliczny charakter. Hołd tym, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę oddali również mieszkańcy Ziemi Biłgorajskiej.
w środę, godzina 13:28 Płusy
Wpadł, bo przekroczył prędkość
w sobotę, godzina 18:19 Biłgoraj
Trwa Jarmark Sitarski
6 sierpnia 2020 Kraj
Po wakacjach uczniowie wracają do szkół
W środę, 5 sierpnia minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski przestawił działania ministerstwa podejmowane w zakresie organizacji roku szkolnego 2020/2021. Wytyczne GIS i przepisy MEN pozwalające na elastyczne formy nauczania - to najważniejsze z działań, które pozwolą na bezpieczną naukę w szkołach.
we wtorek, godzina 16:18 Lubelszczyzna
308 aktywnych zakażeń
we wtorek, godzina 09:34 Piłka nożna
Marcin Mura nowym trenerem seniorskiej drużyny Łady
4 sierpnia 2020 Biłgoraj
St. bryg. Mirosław Bury komendantem biłgorajskiej straży
Lubelski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie nadbrygadier Grzegorz Alinowski powołał st. bryg. mgr inż. Mirosława Burego z dniem 3 sierpnia na stanowisko komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju.
5 sierpnia 2020 Powiat
Ognisko koronawirusa w powiecie biłgorajskim
6 sierpnia 2020 Powiat
Potwierdzono kolejne przypadki COVID-19 w powiecie [DANE Z DNIA]
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl