Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Rozmowa z Ireną Dudką, Naczelnik Wydziału Przyznawania Emerytur i Rent Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Biłgoraju.
2010.05.26 14:33 | aktualizacja: 2010.06.05 10:30

Dla kogo renta rodzinna?

W tym numerze przedstawiamy zasady uzyskania renty rodzinnej, która przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała określone przez ZUS warunki.
Dla kogo renta rodzinna?
Dla kogo renta rodzinna?

Gazeta Biłgorajska: - Kto uprawniony jest do pobierania renty rodzinnej?

Irena Dudka: - Do renty rodzinnej uprawnieni są następujący członkowie rodziny, spełniający określone ustawą warunki: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej, małżonek ( wdowa i wdowiec ), rodzice.

- Jakie warunki muszą spełnić dzieci, aby uzyskać prawo do renty rodzinnej?

- Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej do ukończenia 16 roku życia lub 25 roku życia, jeżeli się uczą oraz bez względu na wiek, jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed 16 rokiem życia lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25 roku życia. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności mają prawo do renty rodzinnej, jeżeli spełniają takie warunki jak dzieci własne i zostały przyjęte na wychowanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego ( emeryta lub rencisty ), chyba że śmierć była następstwem wypadku, a ponadto nie mają prawa do renty po zmarłych rodzicach, a gdy rodzice żyją - jeżeli nie mogą zapewnić im utrzymania albo ubezpieczony ( emeryt lub rencista ) lub jego małżonek był ich opiekunem ustanowionym przez sąd.

- Kiedy do renty rodzinnej uprawniona jest wdowa?

- Prawo do renty rodzinnej przysługuje wdowie, jeśli w chwili śmierci męża ukończyła 50 lat lub była niezdolna do pracy, albo wychowuje przynajmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie ukończyły 16 roku życia, a jeżeli uczą się - 18 roku życia lub są całkowicie niezdolne do pracy. Uprawnienie do renty rodzinnej przysługuje również wdowie, jeśli spełni warunek dotyczący wieku lub niezdolności do pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania wyżej wymienionych dzieci.

Małżonka rozwiedziona oraz wdowa, która przed śmiercią męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia wyżej wymienionych warunków wymaganych od wdowy, w dniu śmierci męża miała prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem sądowym lub ugodą sądową.

Wdowa, która nie spełnia żadnego z wymienionych warunków wymaganych do przyznania renty rodzinnej i nie posiada niezbędnych źródeł utrzymania ma prawo do okresowej renty rodzinnej przez okres jednego roku od dnia śmierci męża albo przez okres uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, nie dłużej jednak niż przez 2 lata od śmierci męża. Te same zasady stosuje się wobec wdowca.

- Czy rodzice mają prawo do renty rodzinnej?

- Rodzice mają prawo do renty rodzinnej, jeżeli ubezpieczony ( emeryt lub rencista ) bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania, a ponadto spełniają warunki takie jak dla wdowy, wdowca (dotyczące wieku, niezdolności do pracy lub wychowywania małoletnich osób)

- Kiedy powstaje prawo do renty rodzinnej?

- Prawo do renty rodzinnej powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa od członka rodziny ubiegającego się o przyznania renty rodzinnej, albo od dnia zgonu ubezpieczonego bądź emeryta lub rencisty.

Świadczenia wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do świadczenia, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.

Od tej zasady uczyniony został jeden wyjątek, dotyczący renty rodzinnej. W razie zgłoszenia wniosku o rentę rodzinną w miesiącu przypadającym bezpośrednio po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć ubezpieczonego bądź emeryta lub rencisty, rentę rodzinną wypłaca się od dnia śmierci, nie wcześniej jednak niż od dnia spełnienia warunków do renty przez uprawnionych członków rodziny.

- Jaka jest wysokość renty rodzinnej?

- Renta rodzinna wynosi: dla jednej osoby uprawnionej - 85 % świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu; dla dwóch osób uprawnionych - 90 % świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu; dla trzech i więcej osób uprawnionych - 95 % świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

Należy podkreślić, że wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta, która w razie konieczności dzielona jest w równych częściach między uprawnionych.

Jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest sierota zupełna, przysługuje jej dodatek dla sierot zupełnych.

- Jaka jest obecnie najniższa wysokość renty rodzinnej?

- Od 1.03.2010 r. najniższa renta rodzinna wynosi 706,29 zł, a dodatek dla sieroty zupełnej 340,39zł.

- Dziękuję za rozmowę.

- Dziękuję.

En
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Dla kogo renta rodzinna?, 0 out of 5 based on 0 ratings
En dodany
 
Odsłon: 24941
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (3)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
d34-5c0
~ pracująca wdowa   dlaczego nie mówi się ,że renta rodzinna po zmarłym/łej małżonku/małżonce przysługuje również osobie pracującej. Oczywiście spełniającej określone warunki/ Czyli wiek 50 lat i nie można przekroczyć 130% przeciętnego wynagrodzenia pracując zawodowo.
Zastanawiam się dlaczego nie można otrzymać obligatoryjnie renty po swoim mężu/żonie, tak jest w innych europejskich krajach.Dlaczego nasza władza ( rząd, sejm, senat )wybrana demokratycznie nie pomyśli o tych, którzy zostają sami, rachunki, opłaty zostają nadal do zapłacenia.
4 sierpnia 2012
+1
-0
PL
567-111
~ Barbara   Sprawa: renta rodzinna
W październiku 2011 minie ok dwóch lat jak nie pracuje, ok 4 i pół lat od śmierci męża i skończę 50 lat.
Kiedy powinnam złożyć wniosek o rentę rodzinną i czy jest zagrożenie, że mogłabym jej nie otrzymać.
Wspomnę, że pracowałam 14 lat i nie mogę liczyć na żadne inne świadczenia.
Rentę rodzinną pobierała ucząca się córka od 2007 do 2010 roku
serdecznie pozdrawiam/ basia
9 marca 2011
+2
-0
PL
219-c9c
~ mimk.pl   zobacz też tutaj: http://zasilek-pogrzebowy.blogspot.com
18 listopada 2010
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
20 listopada 2021 Biłgoraj
Kontrole straży miejskiej w Biłgoraju. Wykryto nieprawidłowości
W ostatnim czasie na terenie Biłgoraja prowadzone były kontrole dotyczące odprowadzania wód opadowych do kanalizacji sanitarnej. Okazało się, że nie wszyscy przestrzegają zasad. Właścicieli nieruchomości zobowiązano do usunięcia nieprawidłowości.
dzisiaj, 15:19 Biłgoraj
Przy parafii św. Marii Magdaleny powstaje Zakon Rycerzy Kolumba
dzisiaj, 08:12 Gmina Biłgoraj
Strażacy z gminy Biłgoraj wybrali nowe władze
24 listopada 2021 Biłgoraj
Pół wieku razem
W środowe popołudnie 24 listopada w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość Złotych Godów, czyli 50-lecia pożycia małżeńskiego. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie i kwiaty wręczył małżeństwom burmistrz Janusz Rosłan.
dzisiaj, 11:23 Lubelszczyzna
Prawie 30 tys. mieszkańców województwa lubelskiego na kwarantannie
dzisiaj, 11:17 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
21 listopada 2021 Biszcza
47-latek usłyszał zarzut nieudzielenia pomocy
Zarzut nieudzielenia pomocy poszkodowanemu pieszemu usłyszał 47-latek z powiatu pruszkowskiego, który w minioną środę w Biszczy oddalił się z miejsca wypadku. Pieszy, który dostał się pod koła kierowanego przez niego volkswagena, z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Zatrzymany mężczyzna posiadał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych ponieważ był w przeszłości kilkukrotnie zatrzymywany za prowadzenie pod wpływem alkoholu.
we wtorek, godzina 10:54 Biłgoraj
Zwłoki znalezione w biłgorajskim parku
dzisiaj, 09:16 Biłgoraj
Biłgoraj w czołówce Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021
w sobotę, godzina 10:07 Tarnogród
"Skarby Tarnogrodu - grodu u bram Roztocza" - wystawa w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury
Grupa EKSPLORATORZY to pasjonaci odkrywcy: Janusz Szabat, Piotr Magoch i Grzegorz Szymanik, którzy w wolnym czasie wnikliwie przeszukują miejsca odsłonięte podczas przebudowy drogi nr 835.
w czwartek, godzina 09:13 Powiat
Kolejne alarmy bombowe w szkołach na terenie powiatu
w środę, godzina 07:22 Aleksandrów
Gospodynie w telewizji śniadaniowej
w środę, godzina 17:43 Biłgoraj
Rada Miasta Biłgoraja uchwaliła nowe podatki od nieruchomości?
Kwestią zmiany wysokości stawek podatkowych, obowiązujących na terenie Biłgoraja zajęli się radni Rady Miasta podczas sesji, która odbyła się w środowe popołudnie 1 grudnia. Skutkiem finansowym na być większy wpływ do budżetu miasta o 1,5 mln zł w skali roku. Nie obeszło się bez dyskusji na ten temat. Przeciwni podwyżce byli radni PiS.
w środę, godzina 11:16 Krasne
Stracił panowanie nad ciągnikiem i wjechał do rowu
dzisiaj, 08:48 Powiat
Ostrzeżenie IMGW. Na drogach może być bardzo ślisko
w czwartek, godzina 09:02 Biłgoraj
Utworzenie strefy płatnego pakowania już pewne
W Biłgoraju powstanie strefa płatnego parkowania niestrzeżonego, która obejmie obszar kilku miejskich ulic charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych. Za parkowanie, w którym miejscu będziemy płacić?
w czwartek, godzina 10:26 Biłgoraj
Rowerzysta z 3 promilami wjechał pod samochód
w poniedziałek, godzina 09:06 Łukowa
Wypadek w gminie Łukowa. 4 osoby trafiły do szpitali
w poniedziałek, godzina 17:59 Biłgoraj
Wykład ministra Czarnka w Biłgoraju
W poniedziałkowe popołudnie 29 listopada, w sali katechetycznej przy kościele pw. Św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbyło się spotkanie z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem. Tematem rozmowy była suwerenność kraju. - Warunkiem suwerenności narodu jest niepodległość państwa - mówił minister.
we wtorek, godzina 14:39 Biłgoraj
Przedszkole Samorządowe nr 2 apeluje o zwrot puszki z pieniędzmi
dzisiaj, 09:05 Biłgoraj
Charytatywny pokaz baniek mydlanych
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl