Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Uroczystości patriotyczne
2013.02.08 13:56 | aktualizacja: 2013.02.08 17:56

71.rocznica powstania Armii Krajowej

W piątek, 8 lutego, odbyły się uroczystości 71. rocznicy utworzenia Armii Krajowej. - Pamiętajcie o tych którzy nie bali się, nie lękali się by swoje życie, często młode składać na ołtarzu Ojczyzny - mówił podczas homilii ks. prałat Józef Flis.
71.rocznica powstania Armii Krajowej
71.rocznica powstania Armii Krajowej

Obecnie dzień 14 lutego powszechnie kojarzony jest tylko z jednym - Świętem Zakochanych. Jednak ten dzień w historii Polski ma inne znaczenie. 14 lutego 1942 roku Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych przemianował Związek Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Obchody tej rocznicy zoorganizowano dziś tj. 8 lutego. Uroczystości rozpoczęły się od wspólnej modlitwy w kościele pw. WNMP w Biłgoraju. Mszę odprawił oraz kazanie wygłosił ks. prałat Józef Flis - Chcemy pamiętać o naszej historii, o naszej przeszłości. Nie zbuduje się dobrze przyszłości bez odniesienia, odwołania, znajomości naszej historii. Pamiętajcie o tych którzy nie bali się, nie lękali się by swoje życie, często młode, składać na ołtarzu Ojczyzny - mówił ks. prałat Józef Flis. W wygłoszonej homilii Ksiądz prałat przypomniał postać Witolda Pileckiego, który przebywając w Oświęcimu stworzył tam komórkę wojskową i został skazany wyrokiem NKWD na karę śmierci.
Prałat odniósł się także do hasła widniejącego na sztandarach - Bóg, Honor, Ojczyzna - Dziś kiedy żyjemy w wolnej Polsce, kiedy tak wielu zachwyca się Europą. Dzisiaj usuwa się początek tego hasła - Boga i zostaje tylko Honor i Ojczyzna. Dzisiaj to hasło przeszkadza. Dzisiaj polskość to nienormalność. Widzimy przedziwne zapatrzenie się świata i obserwujemy jak to wszystko rozpada się bez wartości - podkreślał ks.Józef Flis.

Rys historyczny powstania Armii Krajowej przedstawił Marian Tokarski, Starosta Biłgorajski. Starosta przypomniał genezę powstania Armii Krajowej w Polsce oraz na terenie powiatu biłgorajskiego. - Najważniejszym czynem zbrojnym AK było przygotowanie i przeprowadzenie Akcji "Burza", która mimo iż nie osiągnęła zamierzonych celów, świadczyła o olbrzymiej determinacji - zaznaczył Marian Tokarski.
Starosta Tokarski przypomniał także działania i postać por. Józefa Steglińskiego, związanego z biłgorajskim obwodem AK - Stawiając dziś za wzorzec dla młodzieży- żołnierza AK możemy być pewni, że młodym pokoleniom zaszczepiamy właściwe postawy - podkreślał Starosta.
Okolicznościową akademię przygotowała Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Po wystąpieniach złożono wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową w kościele oraz pod pomnikiem AK w Parku Solidarności w Biłgoraju.

Światowy Zwiazek Żołnierzy Armii Krajowej zaprasza na obchody w niedzielę 10 lutego br. Msza Sw. w intencji Ojczyzny i żołnierzy AK sprawowana będzie o godz. 9.30 w kościele pw. WNMP w Biłgoraju

Red
REKLAMA
Oceń:
1 głos
71.rocznica powstania Armii Krajowej, 1.0000 out of 5 based on 1 ratings
Red dodany
 
Odsłon: 5896
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (11)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
ba6-3c5
~ jeden z 22 wspaniałych -3-ech   A my w 22 działaczy Solidarności z biłgorajskiego.Komunę pokonaliśmy bez jednego, wystrzału.I na koniec władze w okolicach przekazaliśmy osobom,kompetentnym.Teraz nie możemy,narzekać.I masz babko,placek.
13 lutego 2013
brak ocen
PL
022-d3d
~ Woldemord   Najpierw Schodzinski ze starosta na imprezę przyszedł a potem z Plytkarzem druga zorganizował. Robią cię Marjanie w konia, a ty nic
11 lutego 2013
brak ocen
Drakkar  do ~ krzysiekk   Tak sobie pomieszkuje
9 lutego 2013
brak ocen
PL
cdc-e7b
~ olk   Zawsze było pełno bydlaków w tym narodzie ,wtedy małe dzieci na śmierć wysyłali z karabinami na czolgi a dzisiaj kobietę wywalą z roboty bo ma małe dziecko i czasem chce wyskoczyc z roboty je nakarmić albo do przdszkola nie przyjmą dziecka bo nie ma miasto pieniędzy na to .Czy ktoś pamięta żeby pleban ują się w kościele za matkami samotnymi albo za bezrobotnymi i zwrócił uwagę przedsiębiorcom żeby więcej placili,ja nie słyszałem
9 lutego 2013
+5
-1
PL
c99-881
~ krzysiekk   Brat Michnika jest w Szwecji a nie Szwajcarii, coś się dzieje że nie mogę dodać posta, przepraszam jak się zdubluje
8 lutego 2013
brak ocen
PL
e2c-98b
~ rfb   Co to za bzdury że Pileckiego NKWD skazało na karę śmierci?Niech się prałat historii nauczy.Pileckiego zabito na mokotowie w więzieniu po wyroku sądu polskiego brata Michnika sędziego który siedzi w Szwajcarii i nie jest ścigany tak jak wielu sędziów stalinowskich którym się dobrze żyje i mają dobre emerytury
8 lutego 2013
+3
-1
PL
b79-e0f
~ cdn.   Żadna organizacja, a mam na myśli Armię Krajową, nie ma prawa wysyłać do walki dzieci tak, jak to się działo w Powstaniu Warszawskim. Ojczyzna, jakakolwiek ojczyzna, ma obowiązek chronić swoje dzieci, nawet w czasach pogardy. Mam nadzieję, że panowie Starostowie pierwsi staną do walki, gdy zajdzie taka potrzeba. Ględzić to każdy potrafi.
8 lutego 2013
+6
-0
PL
695-4a2
~ seba   do Ewa a słyszałaś o stanowisku w wojsku szef sztabu? W innych kwestiach masz rację? Pozdrawiam.
8 lutego 2013
+1
-0
PL
751-523
~ Ewa   <Starosta Tokarski przypomniał także działania i postać związaną z biłgorajskim obwodem AK, którego szefem był Jerzy Stegliński.> - Nauczcie się proszę poprawnie i rzeczowo formułować zdania. Po pierwsze, jaką postać przypomniał starosta, bo z tego zdanie nic nie wynika. Po drugie nie Jerzy a Józef, po trzecie szefem można być kuchni a komendantem obwodu, po czwarte Józef Stegliński miał stopień porucznika, i po piąte jego pseudonim to "Cord" oraz "Żbik". Należy sprawdzić 5 razy nim się coś napisze.
8 lutego 2013
+5
-0
PL
267-78c
~ wnuczek   Prawdziwi żołnierze AK a jest ich już garstka żyją w zapomnieniu .Dla Nich Bóg, Honor, Ojczyzna są najważniejsze a nie szopki na pokaz.
8 lutego 2013
+7
-0
PL
9fb-bbd
~ lop   Już myślałem ,że proboszcz zrobi apel do przedsiębiorców żeby więcej płacili swoim niewolnikom i nie wykorzystywali ich sytuacji materialnej do swoich cynicznych celów,ludzie po 1000 zł na mie, mają albo wcale a tu tylko sztandary i wieńce, tym dziecku matki kanapki nie posmarują,niech pleban zejdzie na ziemię i zobaczy jak owieczki jego żyją i spyta się zdzierców których w kościele pełno czy za 1000 zł przeżyją z 3 dzieci
8 lutego 2013
+3
-4
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl