Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Uroczystości w kościółku Św.Jerzego
2013.01.24 09:24 | aktualizacja: 2014.05.13 13:44

Gloria Victis, czyli Chwała Zwyciężonym

Pamiątkowy medalion z tym napisem odsłonięto 23 stycznia br. na figurze przy rogu ulic Kościuszki i Czerwonego Krzyża w Biłgoraju. Uroczystość poprzedziła msza św. sprawowana w parafii pw. Św. Jerzego.
Gloria Victis, czyli Chwała Zwyciężonym
Gloria Victis, czyli Chwała Zwyciężonym

Mszę święta sprawowana była w intencji powstańców i zakonników. Kazanie wygłosi ks. dr hab. Czesław Galek - kapelan sióstr z Łabuń.
Ksiądz przedstawił historyczny kontekst wybuchu Powstania Styczniowego w Polsce. Nawiązał do jego kart na Ziemi Zamojskiej i Biłgorajskiej. Przypomniał, że to Powstanie Listopadowe utorowało drogę do Powstania Styczniowego. Całe kazanie przeplatane było cytatami z poezji powstańczej, w tym związanego z naszymi terenami poety Mieczysława Romanowskiego, który zginął w Józefowie. W uroczystościach uczestniczyli członkowie Biłgorajskiego Stwarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej: Tomasz Bordzań i Jan Paluch. Przedstawiali postacie kosynierów. Jan Paluch ubrany był w czerwoną oryginalną sukmanę z epoki, Tomasz Bordzań w rekonstruowany strój powstańca, szyty współcześnie.

Po mszy św. zgromadzeni we współnym marszu przeszli do figury przy ul. Czerwonego Krzyża . Tam odbyło się krótkie nabożeństwo i poświęcenie nowego medalionu. Ks. Stanisław Budzyński przypomniał losy figury - Pomnik wzniesiono w okresie popowstaniowym, na rozległym placyku. Okazały monument składał się z wysokiego kopca ułożonego z głazów narzutowych, otoczony był płotem, pośrodku centralnie znajdował się zelazny krucyfiks z figurą Chrystusa, którego postać nawiązywała do martyrologi narodu polskiego podczas okresu niewoli rosyjskiej. Wysoko na kamieniach umieszczona była odlana żeliwna tabliczka. Na tabliczce znajdował się napis:Bohaterom Powstania Styczniowego - Obywatele Biłgoraja. Na rogach zasadzono 4 akacje. Podczas okupacji niemieckiej wiosną 1944 roku pomnik rozebrano, ścięto akacje, krucyfiks złamano porzucono wraz ztablicą i płotem. Niedaleko mieszkali kowal Stanisław Lenkowicz i ślusarz Klemens Chabros, pozbierali rozrzucone elementy, naprawili krzyż i szybko postawili figurę na dwustopniowej podmurówce. Postawiono żeliwny płot, a w centralnym miejscu ustawiono cokół na który nasadzono zreperowany krucyfiks. Tablica nie została zamontowana, by nie przypominać okupantom o bohaterskim zrywie Polaków z 1863 roku - przypomniał ks. Budzyński, proboszcz parafii Św. Jerzego.

Obecna figura prezentuje stan po renowacji, którą przeprowadzono w 2002 roku z inicjatywy pani Anny Hawryluk, ówczesnej przewodniczącej Komisji Kultury i Oświaty. Aby nawiązać do zniszczonego podczas II wojny światowej pomnika użyto głazów narzutowych, oczyszczono płot i krzyż , wzmocniono oryginalny cokół. Brakuje jedynie zaginionej żeliwnej tablicy upamiętniającej powstańców. Ta uroczyście odsłonięta 23 stycznia br. tablica nosi napis: Gloria Victis - Pamięć i Modlitwa - Bohaterom A.D. 1863.

Red.
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Gloria Victis, czyli Chwała Zwyciężonym, 1.0000 out of 5 based on 1 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 8594
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (7)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
905-c98
~ to co mi zrobili BRW  do ~ 45698725   to przyjdzie czas i ja moją tablicę Gloria Viktis tam postawię ale na Krzeszowskiej 63.Nawet jak by szczali na nią ci oszczercy to też by było me świadectwo prawdzie a raczej kobieta ma utrudnioną tą czynność to myślę ,że poza głównym bogiem Chmielem to cóż mi mogą pozostali 2 oszczercy szczać .
Drogi panie tam gdzie chodzi o pieniądze to nie ma prawdy a pieniądze są środkiem do siania oszustw ,oszczerstw ,wyzyskiwania ludzi przez ludzi a konkretnie chodzi mi o zagryzanie siebie wzajemnie jak szczury za plecami ofiar.Kłamliwe pociotki Chmiela mnie załatwili oszczerstwami ,kłamstwami w zmowie a o cudach na Kościuszki 29 to nawet nie wspomnę .Przeklęta to jest firma przez ludzi i Boga którego udają podszywające się ,,kameleony dla kasy", że czczą.Tam gdzie kasa przyczepiają się wszelkiej maści ludzkie menty.Świat idzie na totalne psy jak już na Krzeszowskiej szczury zagryzają owce.
a.k.
26 stycznia 2013
brak ocen
PL
c5f-e25
~ 4521   Czemu nie napiszą jak papież olał Dmowskiego jak Polska była pod zaborami a on walczył o poparcie kościoła to papież mu powiedzial ,że przyszłość Polski jest z Austrią
26 stycznia 2013
brak ocen
PL
408-e9f
~ Nie   Gloria Victis nie dla biskupów powieszonych przez powstańców Warszawy za kolaboracie z zaratem...
25 stycznia 2013
brak ocen
PL
3ff-195
~ 509202   Szkoda, że nie ma zdjęcia samej "zainteresowanej" czyli tablicy. Są natomiast przedstawieni nasi najwięksi, najważniejsi święci za życia...
24 stycznia 2013
+1
-0
PL
6b4-926
~ w temacie   Pytanie czy Kościół Katolicki popierał Powstanie Styczniowe.A może kolaborował z Władzą Carską.Proszę o zdanie,historyków.
24 stycznia 2013
brak ocen
PL
e3a-141
~ 45698725   Może coś by powiedział o powstaniu solidarności jak wyhodowała pijawki narodu i ni jak się tych trutniów pozbyć.20 lat po powstaniu i dzieci w śmietnikach grzebią a domy dziecka przepełnione,Może by się ksiądz zwrócił do sumień pracodawców żeby lepiej płacili?Od 15 lat w BRW nie było podwyżki a u innych jeszcze gorzej ,porozmawiajmy o tym co teraz,umarli umarłych pogrzebali a my musimy myśleć co teraz.
24 stycznia 2013
brak ocen
PL
0ac-e07
~ barbra56   .....mohery sa,Schodzinski,Jagusiewicz i Ferenc obecni,no ale gdzie pozostale oszolomstwo gdzie parasolki na sztorc?
24 stycznia 2013
+2
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 11:35 Biłgoraj
Kto zasiądzie w Radzie Powiatu?
Już wiadomo kto przez pięć najbliższych lat będzie zasiadał w Radzie Powiatu Biłgorajskiego. O mandat radnego ubiegało się 149 kandydatów reprezentujących 5 komitetów wyborczych.
w czwartek, godzina 14:07 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
dzisiaj, 18:05 Bidaczów Stary
31 strażaków gasiło pożar wiaty
w poniedziałek, godzina 11:15 Biłgoraj
Znamy skład Rady Miasta Biłgoraja
Podczas niedzielnych mieszkańcy Biłgoraja wybrali 21 radnych, którzy przez najbliższych 5 lat będą decydować o przyszłości miasta. Znamy oficjalne wyniki.
dzisiaj, 18:21 Biłgoraj
Powiatowa uroczystość upamiętniająca zbrodnię katyńską i katastrofę smoleńską
dzisiaj, 09:34 Biłgoraj
Gwałtowne burze nad powiatem. Możliwy grad
w poniedziałek, godzina 10:45 Biłgoraj
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja
Znamy wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja. W drugiej turze, podobnie jak w 2018 roku, zmierzą się dotychczasowy włodarz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
dzisiaj, 10:56 Biłgoraj
Wraca sezon na garażówki. Miejskie targowisko przy ulicy Jagiełły będzie tętnić życiem
w czwartek, godzina 08:32 Księżpol
Mieszkanka powiatu w konkursie Miss Polonia 2024
w środę, godzina 08:34 Roztocze
Powstaje dokumentacja projektowa nowych atrakcji turystycznych na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy rozstrzygnął przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej dwóch nowych atrakcji turystycznych. Inwestycje, które mają być zrealizowane, mają na celu nie tylko wzbogacenie oferty turystycznej regionu, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie turystów do odkrywania i cieszenia się przyrodą.
w środę, godzina 08:50 Frampol
Utrudnienia na DW nr 835. Rusza remont
w sobotę, godzina 16:32 Biłgoraj
Miłośnicy klasyków rozpoczynają sezon [NOWE ZDJĘCIA]
w poniedziałek, godzina 07:13 Biłgoraj
Wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Znamy skład nowej rady
Znane są już oficjalne wyniki wyborów w gminie Biłgoraj. O fotel wójta ubiegało się trzech kandydatów. Kto uzyskał najwięcej głosów?
w czwartek, godzina 12:16 Biłgoraj
Kompleks boisk sportowych za 4,5 mln zł otwarty [NOWE ZDJĘCIA]
w piątek, godzina 09:16 Biłgoraj
Drzewka czekają na chętnych
w poniedziałek, godzina 08:32 Biłgoraj
Wyniki wyborów z 66% obwodów w Biłgoraju. Będzie druga tura?
Trwa liczenie głosów oddanych w niedzielnym głosowaniu. Według wyników z 66,67% obwodów wybory na burmistrza Biłgoraja nie zostały rozstrzygnięte. Kto ma szansę na udział w drugiej turze?
w czwartek, godzina 08:14 Biłgoraj
90-letni most do remontu. Będą objazdy
dzisiaj, 08:57 Biłgoraj
Władze miasta chcą odzyskać ciepło ze ścieków
we wtorek, godzina 13:37 Biłgoraj
Do sądu wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej
Jak informuje radca prawny Marek Błaszczak, pełnomocnik burmistrza Janusza Rosłana, do sądu w Biłgoraju wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej.
dzisiaj, 08:24 Gliny
Tymczasowa organizacja ruchu w gminie Księżpol
7 kwietnia 2024 Biłgoraj
Jaka frekwencja w powiecie? [AKTUALIZACJA]
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl