Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualno?ć    Dodaj galerię    Zgło? temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Obchody 94. rocznicy odzyskania Niepodległości
2012.11.11 12:37 | aktualizacja: 2012.11.11 14:07

Niepodległość zadaniem dla nas wszystkich

Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny,wspólny przemarsz pod Urząd Miasta, oraz wieńce złożone pod Pomnikiem Jubileuszowym. Tak świętowano w Biłgoraju przypadającą dziś 94. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Niepodległość zadaniem dla nas wszystkich
Niepodległość zadaniem dla nas wszystkich

Obchody rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny, odprawioną w kościele Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju.

- Święto odrodzenia powinno być także czasem refleksji i odrodzenia wewnętrznego dla każdego z nas do nowych wyzwań dla Ojczyzny i Kościoła - przypomniał wygłaszający kazanie ks. Krzysztof Maj.

Po Mszy św. uczestniczący w obchodach: burmistrz miasta Janusz Rosłan, starosta biłgorajski Marian Tokarski wraz z zastępcami, poseł Piotr Szeliga, organizacje kombatanckie, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta, wraz z Orkiestrą Dętą im. Czesława Nizio przemaszerowali na Plac Wolności pod Pomnik Jubileuszowy. Po Hymnie Narodowym wystąpienie okolicznościowe wygłosił dr Adam Balicki. Przypomniał on proces odzyskiwania wolności przez państwo polskie, nawiązał również do wydarzeń, które miały miejsce na Ziemi Biłgorajskiej.

- Wśród świętujących odzyskanie niepodległości 94 lata temu byli również Biłgorajanie. Okupacja naszego miasta przez Austriaków zakończyła się 3 listopada, kiedy to komendant powiatu ppłk Aleksander Carapet, przekazał formalnie władzę i wyjechał z miasta. Nie stawiających oporu żołnierzy
austriackich rozbrajała miejscowa drużyna Polskiej Organizacji Wojskowej. 11 listopada Biłgoraj, tak jak cały powiat był wolny - przypomniał dr Adam Balicki. W 1918 roku, po ponad stu latach udało się odbudować niepodległą Polskę. Było to zasługą całego narodu - Nie był to jeden moment, złożyło się na to wiele wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania niepodległości. Wiadomo, że potem Polska dostała się pdo wpływy sił totalitarnych, ale kiedy kiedy
pojawiła się szansa na niezależnosć naród polski ją wykorzystał - podsumował dr. Balicki.

Następnie wieńce pod Pomnikiem Jubileuszowym złożyły delegacje m.in. Władz miasta i powiatu, kombatanci, członkowie zarządu Prawa i Sprawiedliwości, Członkowie Solidarnej Polski z posłem Piotrem Szeligą, członkowie Platformy Obywatelskiej z przewodnicząca,przedstawiciel prof. Leny Kolarskiej - Bobińskiej, NSZZ Solidarność, a także reprezentanci Komendy Powiatowej Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

Głos zabrał także burmistrz Janusz Rosłan, który zaprosił wszystkich mieszkańców na koncert, który odbędzie się dziś o 17-tej w Biłgorajskim Centum Kultury.

Red.
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
Niepodległość zadaniem dla nas wszystkich, 3.0000 out of 5 based on 2 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 12158
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (20)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
EC
1c9-a0c
~ Maciej  Uważam że Nasz Poseł Szeliga byłby dziesięć razy lepszym Burmistrzem od Janusza Rosłana.
12 listopada 2012
+56
-7
CN
7f9-a8c
~ Mirosław  Czerwone pająki ujadają bo ich zabolało. Farbowane lisy chodzą do kościoła kiedyś nagrywali co mówią księża i mordowali kapłanów jak księdza Popiełuszkę a dzisiaj farbowańcy publicznie atakują kaplanów za to że bronią miasta przed czerwoną zarazą.
11 listopada 2012
+36
-9
RO
029-290
~ Ataki  te niewybredne ataki na prałata Flisa i posła Szeligę pokazują kim są ludzie popierający burmistrza Rosłana. Nie chcę z takim burmistrzem mieć nic wspólnego.
11 listopada 2012
+35
-11
Ostatnio dodane komentarze
PL
656-f73
~ nie Mirosławie   farbowane lisy to stoją teraz najbliżej ołtarza, świętych udają, najgłośniej się modlą, to się dzisiaj opłaca, a czerwone pająki? wcale nie byli tacy źli, dzisiejsza elita polityczna bywa czasem gorsza...
19 listopada 2012
+2
-1
PL
458-5da
~ dorka   prałat lamentuje bo zarobić nie dali.
19 listopada 2012
+3
-1
PL
a7e-b94
~ kot parszywy   Uważam, że nijaki "Maciej" jest osłem.
Dlaczego dziesięć a nie dwanaście? A może osiem?
Kompetencje burmistrza, /z małej litery, ośle!/, są stosunkowo niewielkie. Zasadnicze decyzje podejmuje rada miasta i to ona właśnie odpowiada za rozwój miasta. Rozważania kto byłby lepszy na tym stanowisku jest dziecinadą. Takie rozważania mają poziom dyskusji Ferdka Kiepskiego z Paździochem i Boczkiem koło publiczno-prywatnej toalety.
14 listopada 2012
+2
-14
PL
a7e-b94
~ Niech ktoś powie, że to nie prawda...   Po wybuchu I wojny światowej, Watykan nie był zainteresowany odrodzeniem niepodległej Polski w jej historycznych granicach. Roman Dmowski ( 1864-1939 ) szukając poparcia dla naszej sprawy, chciał rozmawiać z papieżem Benedyktem XV ( 1914-1922 ), ale w kurii rzymskiej odradzano mu poruszanie tej kwestii. Ówczesny sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Gasparii, usłyszał od Dmowskiego : - Sądzę, że Polska może pozostawać pod obcymi rządami dopóki jest podzielona. Gdy będzie zjednoczona, będzie niepodległa. Kardynał Gasparii roześmiał się i odpowiedział : - Polska niepodległa ? Ależ to marzenie, to cel nieziszczalny... Wasza przyszłość jest z Austrią...
13 listopada 2012
+3
-2
PL
09e-fa4
~ TAD   SWOJE UWAGI NIECH PRZEMYSLA Z MARYLA A KAZANIE KS KRZYSZTOFA BYLO BARDZO DOBRE,, BRAWO ZA ODWAGE,, ROSLAN JUZ RAZ SIE PRZYCZYNIL DO PRZENIESIENIA KS FRANCISZKA BARDZO DOBREGO KAZNODZIEJE I WIELKIEGO PATRIOTY MYSLE ZE TYM RAZEM MU SIE NIE UDA
13 listopada 2012
+2
-1
PL
104-b99
~ jot'e   Jak ci księża tacy mądrzy,nieomylni i nieomal święci,to dlaczego guru fanatyków biłgorajskiej prawicy p.Szeliga wolał związek z kobietą a nie Panem Bogiem i mównicę sejmową zamiast konfesjonału.Czyżby dlatego że chciałby konkurować z p.Rosłanem ?
Jak na razie to wygrywa 1:0 jedynie w płodzeniu potomków,bo jeśli chodzi o posłowanie to mandat zdobył raczej PiS a nie osobiście on.
12 listopada 2012
+3
-18
EC
1c9-a0c
~ Maciej   Uważam że Nasz Poseł Szeliga byłby dziesięć razy lepszym Burmistrzem od Janusza Rosłana.
12 listopada 2012
+56
-7
PL
104-b99
~ jot'e   Czy wiecie jak zachowuje się człowiek w mózgu którego zagnieździły się pająki? Poczytajcie komentarze niejakiego Mirosława.Co prawda medycyna traktuje takich ludzi jako chorych na nerwicę natręctw myślowych czy też derilium tremens,ale jakoś nikt nie pomyśli by ograniczyć takim typom dostęp do internetu.
12 listopada 2012
+2
-17
PL
79a-763
~ katolik   Burmistrz wcale się nie myli, bowiem na wszytsko jest odpowiednie miejsce. Na msze w kościele dla wiernych, a BCK jako instytucja świecka jest dostępne zarówno dla katolików jak też dla osób innych wyznań bądź ateistów. Nietaktowny przytyk w kazaniu,podczas uroczystego nabożeństwa był bardzo nie na miejscu. Dobrze byłoby, żeby zachować rozsądek i umiar,gdyż nachalność zraża w każdej sprawie.
12 listopada 2012
+16
-6
PL
c8e-427
~ tubylec   ale burmistrz dzisiaj dowalił atakując księży, teraz widać że wychodzi z niego całe cło, kina też nie chciał poświęcić, a teraz się tłumaczy, że na kazaniach w kościele trzeba wprowadzić cenzurę, a gdzie wolność słowa, co tu się dzieju w mieście? dni dla niektórych już są policzone!
12 listopada 2012
+10
-6
PL
79a-763
~ katolik   Burmistrz jest katolikiem (od dziecka )i nadal będzie. Na pewno nie zmieni go to, że atakują go nienawistni katole , niewarci , żeby uważać ich za normalnych katolików.
11 listopada 2012
+5
-19
PL
5aa-011
~ poiuytfd   Zawiodłem się chciałem usłyszeć kazanie Książka o uczciwości o tu nic,no bo nie wiem brać od niego przykład czy nie?we wtorek na szmaciarni będę miał dylemat
11 listopada 2012
+7
-8
PL
1ba-13d
~ uczeń Antek   Płynie rzeka Łada.A mnie 70 lat.Do kogo ja,pije.A do Mariana Klechy.Jest pora na siew na wzrost i na,żniwa.Kiedy była pora na wzrost.Marian Klecha nie chciał słyszeć o polityce.Jak mu proponowano.Że pora rozpocząć karierę,polityczna.Wtedy Marian Klecha był,zły.I przyszła pora na żniwa.Jakie one będą? Zna tylko,wyrocznia.A człowiek musi się z nimi,pogodzić.Przysłowie powiada.Lepiej póżniej niż,wcale.Zasypka na koniec! Zakończę pytaniem? Czy pieniądze dają,szczęście? Tak ale tylko teraz?
11 listopada 2012
+8
-3
RO
029-290
~ Ataki   te niewybredne ataki na prałata Flisa i posła Szeligę pokazują kim są ludzie popierający burmistrza Rosłana. Nie chcę z takim burmistrzem mieć nic wspólnego.
11 listopada 2012
+35
-11
PL
6f5-711
~ Fata   Tak jest. Setki ludzi miało pracę (stałą) i wiedzieli,że wypłata będzie napewno
11 listopada 2012
+3
-18
PL
104-b99
~ jot e   Czy nienawiść przeżarła Ci całkowicie mózg Mirosławie? Jakbyś myślał logicznie,to doszedłbyś do tego samego wniosku jak ja,czyli:miasto Biłgoraj najlepiej się rozwijało w historii,gdy rządziła nim ta tak zwana przez Ciebie "czerwona zaraza" z Józefem Dechnikiem na czele.
11 listopada 2012
+6
-20
CN
7f9-a8c
~ Mirosław   Czerwone pająki ujadają bo ich zabolało. Farbowane lisy chodzą do kościoła kiedyś nagrywali co mówią księża i mordowali kapłanów jak księdza Popiełuszkę a dzisiaj farbowańcy publicznie atakują kaplanów za to że bronią miasta przed czerwoną zarazą.
11 listopada 2012
+36
-9
PL
c54-a40
~ O ! i tu się z Tobą zgodzę szanowny przedmówco M   Oni walczyli po to żeby np ludzie pokroju z Kościuszki 29 mogli hucpy na zlecenia odstawiać lokalnym bogatym !!!!
A.K.
Tekst dedykuje Ewelini do kłamliwej pociotki Wielkiego Barona i cudów odstawiającej pani Marzenki Kaczorowskiej hańbiącej te swe wspaniałe nazwisko fałszerstwami dokumentacji...
11 listopada 2012
+2
-19
PL
104-b99
~ jot'e   Nie wiem czy zwróciliście uwagę,ale świętowali ci co zawsze.Jedynie przy otwarciu BCK-u nie było dobrodzieja,co doprowadza go do szewskiej pasji przy każdej okazji,a nawet bez okazji.Tylko tak dalej,a będziemy mieli jednego niewierzącego więcej-może nie w Boga,ale w Kościół na pewno.Mam tu na myśli burmistrza atakowanego tak z prawa jak i z lewa.
11 listopada 2012
+8
-18
PL
959-632
~ M   Oglądam tylko przedstawienie, a wolności i niepodległości nie odczuwam!
11 listopada 2012
+8
-9
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
ogłoszenie
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
12 czerwca 2022 Biłgoraj
Jubileuszowy zlot pojazdów zabytkowych
W niedzielne przedpołudnie 12 czerwca, rozpoczęła się kolejna edycja Biłgorajskiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych i Kolekcjonerskich. Wydarzenie po raz drugi zorganizowano na terenie Miasteczka na Szlaku Kultur Kresowych. Jest jeszcze szansa, by zobaczyć te wyjątkowe maszyny.
we wtorek, godzina 15:23 Gmina Biłgoraj
Pobrali się w 1971r. Dziś obchodzą jubileusz 50-lecia małżeństwa
w sobotę, godzina 08:10 Powiat niżański
Pijany kierowca busa przewoził pasażerów, jeden z nich wezwał policję
we wtorek, godzina 14:51 Biłgoraj
Powiatowy Dzień Olimpijczyka
We wtorek 21 czerwca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego zorganizowano Powiatowy Dzień Olimpijczyka. Uczniowie, którzy wyróżnili się osiągnięciami w nauce, odebrali z rąk starosty Andrzeja Szarlipa, okolicznościowe dyplomy i karty podarunkowe.
w czwartek, godzina 08:39 Biłgoraj
"Praktyczna pani" na sprzedaż
w sobotę, godzina 20:59 Biłgoraj
Eleni zaśpiewała w Biłgoraju
11 czerwca 2022 Biłgoraj
"Biłgoraj dla Ukrainy". Koncert Patrycji Markowskiej
W sobotnie popołudnie 11 czerwca, na scenie letniej BCK odbył się koncert zatytułowany "Biłgoraj dla Ukrainy". Gwiazdą wieczoru była znana wokalistka Partycja Markowska. Wystąpili też młodzi wokaliści z Biłgoraja, w tym Kuba Nizio i Michalina Lipińska.
w piątek, godzina 18:38 Biłgoraj
Sztandar dla szkoły i przedszkola
w sobotę, godzina 23:02 Frampol
Festiwal Muzyki Tanecznej we Frampolu
14 czerwca 2022 Biłgoraj
Podsumowanie Roku Sportowego 2021/2022 w powiecie biłgorajskim
We wtorkowe popołudnie 14 czerwca, uroczyście podsumowano rok w sporcie szkolnym. Najlepsi zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli otrzymali puchary i dyplomy. Wszystkim wyróżnionym gratulował starosta Andrzej Szarlip.
19 czerwca 2022 Gromada
Zawody strażackie w Gromadzie [WYNIKI]
w piątek, godzina 13:58 Biłgoraj
Rozpoczęły się wakacje
12 czerwca 2022 Okrągłe
"Powróćmy jak za dawnych lat..."
To hasło przewodnie XVI Turnieju Wsi organizowanego przez wójta gminy Biłgoraj i Gminny Ośrodek Kultury we współpracy z Radą Sołecką i mieszkańcami wsi Okrągłe. W tegorocznej rywalizacji wzięło udział 6 sołectw z terenu gminy.
w czwartek, godzina 08:16 Biłgoraj
Spacer po Biłgoraju okazją do zacieśnienia współpracy
w sobotę, godzina 15:50 Biłgoraj
Papieski Dzień Dziękczynienia
w poniedziałek, godzina 09:53 Biłgoraj
Ruch na ul. Nadstawnej będzie zamknięty
Już jutro rozpoczną się prace bitumiczne na ul. Nadstawnej w Biłgoraju. Droga będzie zamknięta dla ruchu kołowego.
w środę, godzina 10:11 Biłgoraj
Filip z indeksem na ponad 60 uczelni w Polsce
w piątek, godzina 09:29 Biłgoraj
Ruszają prace na ul. Piłsudskiego w Biłgoraju
14 czerwca 2022 Wyścigi samochodowe
Karol Kręt na 2. miejscu w pierwszej rundzie Porsche Sports CUP
W ubiegły weekend Karol wystartował w pierwszej rundzie wyścigów Porsche Sports CUP na torze Nurburgring w Niemczech. Karol jest nowicjuszem. W tych wyścigach stanął do walki koło w koło z bardzo doświadczonymi kierowcami, ale doświadczenie zebrane przez 11 lat w sporcie kartingowym pozwoliło mu wygrać kwalifikacje.
w piątek, godzina 22:56 Nadrzecze
Wigilia Nocy Świętojańskiej w Nadrzeczu [NOWE ZDJĘCIA]
15 czerwca 2022 Korczów
Dominika w finale Miss Polski
dzisiaj, 09:18 Biłgoraj
Prawie 10 tys. hospitalizacji, ponad 4,5 tys. udzielonych porad w 2021 roku
Podczas piątkowych obrad Rady Powiatu w Biłgoraju radni wysłuchali sprawozdania z działalności szpitala powiatowego. W ubiegłym roku liczba hospitalizacji (wraz z ruchem międzyoddziałowym) wyniosła prawie 10 tys. Na którym oddziale było najwięcej pacjentów?
w sobotę, godzina 13:08 Biłgoraj
Partyzancki Rajd Rowerowy
we wtorek, godzina 07:25 Tarnogród
Będą nowe obwodnice w województwie lubelskim, w tym obwodnica Tarnogrodu
w piątek, godzina 16:59 Biłgoraj
Prawie 28 mln zł zadłużenia. Zarząd Powiatu dostał absolutorium?
W piątkowe popołudnie 24 czerwca, odbyła się najważniejsza w całym roku sesja Rady Powiatu Biłgorajskiego. Podczas obrad radni udzielili wotum zaufania Zarządowi Powiatu, głosowali też nad absolutorium, czyli przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu za ubiegły rok. Jakie decyzje podjęli?
16 czerwca 2022 Biłgoraj
Boże Ciało 2022
w środę, godzina 14:01 Gmina Biłgoraj
Wójt z wotum zaufania i absolutorium
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl