"Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń w Gminie Biłgoraj poprzez zastosowanie przyjaznej środowisku energii słonecznej" tak brzmi pełna nazwa projektu realizowane w latach 2010 - 2012 na terenie gminy. Uroczystość podsumowująca projekt miała miejsce w środę, 5 września, w Szkole Podstawowej w Gromadzie.
Wzięli w niej udział nie tylko włodarze gminy i powiatu biłgorajskiego ale także Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetnam, jak również Lubelski Kurator Oświaty Krzysztof Babisz.
Do tej pory Gmina Biłgoraj czerpała energię cieplną z tradycyjnych źródeł jakimi są: piece węglowe, gazowe, czy elektryczne. Jednak takie rozwiązania ponoszą za sobą znaczne koszty oraz wzrastający poziom emisji CO 2. W trosce o środowisko naturalne oraz w poszukiwaniu alternatywnych i tańszych źródeł pozyskiwania energii samorząd gminny postanowił sięgnąć po energię słoneczną poprzez wykorzystanie kolektorów słonecznych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Nie bez znaczenia w kwestii przystąpienia do projektu było również wypełnienie założeń polityki energetycznej gminy mającej na celu popularyzację idei i działań zmierzających do wykorzystywania energii odnawialnej.
Wychodząc naprzeciw potrzebom swoich mieszkańców oraz realizując zadania Gminy oraz wykorzystując możliwości pozyskania środków z UE w ramach RPOWL na lata 2007 2013 złożono wniosek o dofinansowanie na realizacje projektu pn.:
"ZMNIEJSZENIE EMISJI ZANIECZYSZCZEŃ W GMINIE BIŁGORAJ POPRZEZ ZASTOSOWANIE PRZYJAZNEJ ŚRODOWISKU ENERGII SŁONECZNEJ"
Podczas uroczystego podsumowania projektu wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński poinformował, że głównym cele m podjętych działań była poprawa jakości życia mieszkańców Gminy, przy zachowaniu wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich, w tym polityki energetycznej i jednoczesnym zapobieganiu degradacji środowiska naturalnego. Nie bez znaczenia było także obniżenie kosztów zużycia energii, jak również zmniejszenie dwutlenku węgla do atmosfery.
- Całkowita wartość projektu to 11 072 695,22 zł, natomiast kwota dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013 opiewała na 9 406 605,93 zł - powiedział wójt Różyński. - Dzisiaj kończymy pierwszy etap, ale już mamy długą listę chętnych na kolejne instalacje solarne - dodał.
Realizacja projektu miała miejsce w latach 2010 - 2012 i objęła montaż zestawów solarnych dla potrzeb przygotowania ciepłej wody użytkowej w 1334 budynkach mieszkalnych oraz 29 budynkach użyteczności publicznej.
- Wójt Różyński, jako pierwszy w województwie lubelskim, wykorzystał odnawialne źródła energii, dlatego należy się wielki szacunek i uznanie, może być Pan wzorem dla wielu samorządowców - nie szczędził pochwał Marszałek Województwa Krzysztof Hetman.
- Ja jestem tylko częścią tego sukcesu, mam wspaniałą kadrę zajmującą się zarówno finansami, jak i inwestycjami i to im chciałbym serdecznie podziękować - odpowiadał wójt Różyński.