Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
2012.08.01 20:18 | aktualizacja: 2012.08.01 20:50

Hołd bohaterom

1 sierpnia 1944r. miała miejsce największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej Polsce, tego dnia wybuchło Powstanie Warszawskie. W trakcie 63 dni walk zginęło 18 tys. powstańców. Biłgoraj także upamiętnił te wydarzenia.
Hołd bohaterom
Hołd bohaterom

Uroczystości rozpoczęły się w środowe popołudnie, mszą św. odprawioną w intencji Ojczyzny, Powstańców Warszawskich i Weteranów Żołnierzy Armii Krajowej w kościele św. Jerzego w Biłgoraju. Wzięli w niej udział zarówno przedstawiciele władz, kombatanci, poczty sztandarowe, służby mundurowe, jak również harcerze, a nawet przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznej. Obecni byli m.in. wicestarosta powiatu biłgorajskiego Stanisław Schodziński, przewodniczący Rady Powiatu Mirosław Późniak, burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, jego zastępca Michał Dec, wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, a także posłowie: Sławomir Zawiślak i Piotr Szeliga oraz radni Rady Miasta i Powiatu.

Pod Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej w Parku Solidarności uczestnicy uroczystości przeszli wspólnie z Orkiestrą Dętą im. Czesława Nizio. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Terenowe w Biłgoraju por. Irena Kulińska ps. "Rosa". - W ciągu 63 dni sierpnia i września 1944r. ważyły się losy nie tylko Warszawy ale i całej Polski. Powstanie Warszawskie miało przynieść wolność całemu krajowi i wszystkim polakom, było próbą ocalenia kraju przed zastąpieniem okupacji niemieckiej okupacją sowiecką - mówiła do zgromadzonych w Parku Solidarności.

- Powstanie odegrało pozytywną rolę mobilizującą świadomość historyczną i narodową w oporze przeciwko sowieckiej dominacji w czasach PRL-u. Pomimo ogromnych kosztów Powstania Warszawskiego trzeba pamiętać i czcić bohaterów. Ustanowienie 1 sierpnia Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego jest podkreśleniem ciągłości i tożsamości korzeni wywodzących się z etosu Państwa Podziemnego i AK, na których zbudowana jest obecna wolna, demokratyczna Polska - dodała por. Kulińska.

Tego dnia złożone zostały także wieńce pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, wręczone zostały również odznaczenia. - Dziś w całym kraju dbywają się uroczystości ku czci bohaterów wielkiego Powstania. Jestem tu z Państwem, by jak co roku uczcić pamięć tych, którzy ginęli za Ojczyznę. To dla mnie wielki zaszczyt, w imieniu prezydium Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Zamość, wręczyć odznaczenie, za efektywną pracę na rzecz krzewienia postaw patriotycznych i etosu AK, przedstawicielowi młodego pokolenia panu Ryszardowi Kozdrze - powiedział poseł, a zarazem prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w okręgu zamojskim Sławomir Zawiślak.

Na zakończenie uroczystości przygotowany został montaż poetycko - muzyczny. Wcześniej jednak, dokładnie o godz. 17 wybuch Powstania upamiętniły syreny. W godzinę "W" wszyscy w zadumie zatrzymali się na chwilę, by oddać hołd tym, którzy walczyli o wolność.

- Żołnierzy Armii Krajowej jest coraz mniej, dlatego cieszę się, że pałeczkę przejmują ludzie młodzi i myślę, że dzięki temu nie zaginą idee AK - podsumował w swoim wystąpieniu wicestarosta powiatu biłgorajskiego Stanisław Schodziński.

red.
REKLAMA
Oceń:
6 głosów
Hołd bohaterom, 3.0000 out of 5 based on 6 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 10399
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (22)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
US
649-2c2
~ Oburzony  A gdzie był jot e radny Żbikowski i jego czerwony pośrednik Bara SBek? Nie świętują z Polakami? Ponoć już budują ścianę płaczu i układają kostkę z miasta pod ścianą.
1 sierpnia 2012
+22
-10
Ostatnio dodane komentarze
PL
21c-aa6
~ obserwator   Zapewniam, że to nie radny Żbikowski pisze pod nickiem jot e. Po raz kolejny ktoś powtarza ten błąd i w końcu wyląduje w prokuraturze. Nie dziwię się ludziom, że zaczynają unikać tej rocznicy, skoro taki cyrk z tego robi się w Biłgoraju, żałosny potter i AKowcy urodzeni po wojnie, a żołnierze AK, którzy walczyli są na drugim planie,wstyd.
4 sierpnia 2012
+2
-3
PL
e44-ece
~ nom   Bohaterami to sa dzisiaj ludzie co za 500zł muszą przeżyć i jeszcze podatek zapłacić na jakiś gang na Wiejskiej bo tam Grad ma ponad sto tys i mu mało
4 sierpnia 2012
+0
-2
PL
b11-555
~ łitnes   Dobrze że nie było ani NOP, ani ONR!
3 sierpnia 2012
+1
-2
IT
3f6-0d7
~ buahahahahahahahahahahhah hahahahahha   do N, te małolaty w rurkach przynajmniej się w towarzystwie panien obracają. A do was pasuje fragment piosenki "rzadko widuję cię z dziewczętami..." No ale co w tym dziwnego jak już kuśka nie fika jak należy przez ilości koksu wpakowanego w "siyyyłce w piewni"
3 sierpnia 2012
+2
-2
PL
26c-0c7
~ N   do et. Jakbyś był to byś widział, ale Ty wolisz siedzieć przed komputerem i pisać głupoty. Idź lepiej załóż rurki i postaw włosy na żel pedale
3 sierpnia 2012
+0
-4
PL
9a7-22c
~ nom   Jestem bardzo ciekawy czy ci którzy tak przyklaskują powstaniu poświęcili by dzisiaj swoje dzieci żony i matki ,niech sie spytają swoich dzieci czy by zgineli za Biłgoraj?Czy wasze matki by was wygnały z karabinami albo bez na ulicę na czołgi?Zastanówcie się do czego ci dowódcy doprowadzili i przypomnijcie sobie słowa Andersa na dwa tygodnie przed powstaniem.Dzisiaj przed kamerami wielu bohaterów a ilu z nich w wojsku było? Kombinowali to studia to odroczenia ,niech Książek pokaże książeczkę wojskową
3 sierpnia 2012
+1
-2
PL
21c-aa6
~ z Biłgoraja   w temacie - nie ma racji, powstańcom należy się pamięć, szacunek, jak też zawsze należy przypominać o niefrasobliwości tych, którzy bezpiecznie zadekowani w Londynie o powstaniu zadecydowali, bez względu na realia, wysyłając walczących powstańców na pewną śmierć.
3 sierpnia 2012
+2
-2
PL
df3-d6a
~ Obserwator   Strzelcy zaprezentowali się wspaniale
3 sierpnia 2012
+0
-4
PL
441-50c
~ et   a gdzie kibole ,,,juz im sie znudzilo ...
2 sierpnia 2012
+2
-3
PL
e4c-a05
~ obywatel   Za dużo Ksiązka wszędzie.
2 sierpnia 2012
+5
-2
IT
3f6-0d7
~ xse   No i patrzcie jak 'ktoś' manipuluje moim komentarzem... wystarczyło, że skrytykowałem dwa wpisy "heniek" i "sugestia" a już zostałem wyzwany od frustratów i wychwalaczy Zawiślaka. W imię czego się pytam? Zarówno Zawiślaka jak i lokalny pis i pisopodobnych jak Szkodziński mam... po prostu mało mnie interesują i na żadnego z nich nie głosowałem. Ale trafia człowieka jak widzę co niektórzy zwolennicy jedynie słusznego posła w Polsce czasem wypisują. Że nie można na innych głosować? Że nie powinni tu przyjeżdżać (ale jak Ziobro przyjechał witali go z otwartymi rękoma)? Ludzie opamiętajcie się, dostaliście nowe instrukcję jak mącić wodę od pana "ciemny lud wszystko kupi"? Właśnie bardzo dobrze, że przyjeżdżają i walczą o głosy mieszkańców Biłgoraja. Nam to tylko na dobre wyjdzie. Bo zarówno Szeliga się będzie bardziej starał nie spoczywając na laurach jak również inni będą chcieli odebrać mu wyborców akcjami na których mieszkańcy mogą tylko zyskać. A niech działają, w Biłgoraju i okolicy sporo jest do zrobienia bo lokalne władze do zbyt pracowitych nie należą. do To jest właśnie sedno demokracji.
dobra koniec polityki, to nie temat na to- lepiej niech każdy nieco poczyta o historii powstania
2 sierpnia 2012
+1
-2
PL
441-50c
~ ~   ta ściana płaczu powinna być postawiona przed urzędem pracy dla tych co pokończyli szkoły/studia i nie mają pleców by dostać jakąkolwiek pracę!!! rządzący Biłgorajem zamiast ściągać do Biłgoraja inwestorów i tworzyć miejsca pracy stawiają ścianę płaczu gratuluję bezmózgowia !!!!!
2 sierpnia 2012
+3
-2
PL
c30-e52
~ Ktoś   W niektórych komentarzach cuchnie złośliwość i frustracja.Proponuje zachować umiar i gloryfikacja dla posla Zawislaka który nic dla Bilgoraja nie zdzialal w miniomych latach niecxh pozostanie w waszych pragnieniach.Posel Szeliga jest w Sejmie najaktywniejszym posłem z naszego regionu.Zajmuje 8 i10 miejsce z 460 posłow.Zobacz przyjecielu na analize aktywnosci jak działa aktywnie twoj ulubiony poseł Zawislak.Wszystko jest w internecie.Dla naszego powiatu jest potrzebny poseł odwazny i aktywny.Szeliga nie oczekuje poklasku bo wie że praca poselska wymaga czasu,ale juz mozna mu pogratulować za niektore jego interpelacje sa brane pod uwage w pracach sejmowych.Fakty mówia za siebie!
2 sierpnia 2012
+2
-3
PL
78c-218
~ AK->OK   Przykro patrzec jak "prawdziwi polacy" zawlaszczaja swieta panstwowe. Powiem wam oszołomy, jakby wszyscy Polacy mysleli tak jak wy, w tym kraju mieszkaloby milion obywateli. Wtedy dopiero bylibyscie wielka Polską! Jestescie wstydem dla tego narodu! Jedyne co opanowaliście to sztukę bicia i opluwania Polaków za to, że nie sa takimi kretynami jak wy. To co was łączy to nienawisc do wszystkich, wy nawet miedzy soba sie nie lubicie! Nieuki, ignoranci. Porzeczytajcie troche książek bo nie macie pojecia o niczym!!! Szkoda czasu na was! Rozliczcie swoich starych, ktorzy uwieszeniu na cycku matki komuny szli cichutko przez zycie! Wy sie od nich nie roznicie, tchorze!
2 sierpnia 2012
+2
-6
IT
3f6-0d7
~ xse   Niektórzy z was klakierzy są po prostu pop.....leni! Wszędzie, nawet na obchodach rocznicy powstania pchacie politykę. Gó..o nas normalnych obchodzi, że Szeliga nie przemawiał a głosu udzielono Zawiślakowi. Chyba tylko SP ujada, że ten przyjechał do Biłgoraja. I bardzo dobrze, że przyjechał- znaczy, że zaczęło mu w jakiś sposób zależeć bo pcha się tu od dłuższego czasu, niech teraz za jego gadaniem pójdą czyny, coś załatwi dla miasta.
A ja będę głosował na kogo chcę i nikt, a już na pewno nie szczekacze od takiego jednego nie będą za mnie decydować na kogo głosować. Niech Szeliga zasłuży, załatwi coś to może wtedy dostanie głos. Póki co więcej gada niż robi. Niby że na niego głosować tylko dlatego, ze jest z stąd? Pfff najpierw czyny!!!
Brawo też dla kibiców za obecność i oprawę, nie wiem czemu wzmiankę o nich pominięto w artykule, zwłaszcza że oni przyszli z potrzeby serca a nie jak niektórzy urzędnicy bo "musieli"
2 sierpnia 2012
+4
-4
PL
8cd-115
~ arcz64   k..... ksiedza nie bylo ? toz to siooooooooooookkkkk:)
2 sierpnia 2012
+1
-3
PL
b0a-369
~ c.d. Podatnik: P.S.   c.d. P.S. Gratuluję serwisowi za b. dobry fotoreportaż z w/w uroczystości. Z fotoreportażu wynika, że jednego z głównych organizatorów uroczyści emanuje wizualnie - spośród wszystkich uczestników - jego "jasny" garnitur. W związku z tym, należy zauważyć, że na taką uroczystość nie należało wyróżniać się spośród innych i należało włożyć garnitur koloru "ciemnego".
2 sierpnia 2012
+5
-2
PL
b0a-369
~ Podatnik   W dniu 1 sierpnia należy pamiętać nie tylko o bohaterskich powstańcach warszawskich z Armii Krajowej, ale również o bohaterskich cywilach i młodzieży stanowiącej większość powstańców i nie należących do żadnych formalnych ugrupowań zbrojnych państwa podziemnego, a także - o 200tys. Warszawiaków, którzy zostali rozstrzelani przez hitlerowców lub zginęli w trakcie walk, oraz - o całkowitym zniszczeniu Warszawy w trakcie powstania.
2 sierpnia 2012
+4
-2
US
649-2c2
~ Oburzony   A gdzie był jot e radny Żbikowski i jego czerwony pośrednik Bara SBek? Nie świętują z Polakami? Ponoć już budują ścianę płaczu i układają kostkę z miasta pod ścianą.
1 sierpnia 2012
+22
-10
PL
21c-aa6
~ sugestia   Przy okazji sugestia: nigdy nie należy głosować na obcych, spoza naszego terenu, kto głosuje za obcymi to wynocha stąd !!!
1 sierpnia 2012
+5
-5
US
021-c92
~ Heniek   Zawiślak co ty wyprawiasz w Biłgoraju. Wynocha hetmancu . Myślisz że ludzie dadzą się nabrać?
1 sierpnia 2012
+8
-4
PL
576-1ee
~ w temacie   Ja bym proponował.Tego tragicznego powstania nie,świętować.Tylko go dokładnie,wyjaśnić.Kto i po co. Kazał nam go,zorganizować?
1 sierpnia 2012
+3
-8
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
22 listopada 2020 Potok Górny
Najbiedniejsza gmina w kraju leży na terenie powiatu biłgorajskiego
Znane jest już zestawienie dochodów gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Okazuje się, że znów jedna z gmin powiatu biłgorajskiego jest ostatnia w klasyfikacji, czyli jest najbiedniejszą jednostką w kraju. O jaką gminę chodzi? Jak wypadł w tym zestawieniu Biłgoraj?
w sobotę, godzina 14:06 Biłgoraj
Stanisław Pokryszka nie żyje
dzisiaj, 16:08 Powiat
Znów może być bardzo ślisko
w środę, godzina 10:42 Biłgoraj
34-latek usłyszał zarzuty za groźby karalne
Pod koniec września na trasie Hedwiżyn - Biłgoraj doszło do wyjątkowo niebezpiecznej sytuacji. Przepychanka na drodze skończyła się sprawą w sądzie. Zarzuty kierowania gróźb karalnych już usłyszał 34-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj.
w piątek, godzina 11:31 Tarnogród
Zderzenie trzech busów na trasie 835, nie żyje 60-latek [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 11:47 Lubelszczyzna
16 nowych zakażeń w powiecie biłgorajskim
dzisiaj, 09:55 Turobin
Mieszkańcy za odzyskaniem praw miejskich
Zakończyły się konsultacje w sprawie odzyskania praw miejskich przez Turobin. Większość osób, które przystąpiły do głosowania opowiedziała się "za" złożeniem wniosku o nadanie statusu miasta.
w piątek, godzina 09:36 Powiat
Ciężarówka w rowie
dzisiaj, 08:15 Goraj
Optymistyczny efekt działań artystycznych wokół budynku GOK
w sobotę, godzina 08:27 Tarnogród
Rewitalizacja w Tarnogrodzie
Trwają prace budowlane związane z realizacją projektu pn. "Rewitalizacja w gminie Tarnogród" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w Lublinie na lata 2014 - 2020, Osi Priorytetowej 13 Infrastruktura społeczna, Działanie 13.3. Rewitalizacja obszarów wiejskich, na podstawie Umowy nr RPLU.13.03.00-06-0021/17-00 z Województwem Lubelskim z dnia 19.12.2018 r.
dzisiaj, 09:16 Lubelszczyzna
Róbmy to dla własnego bezpieczeństwa
w sobotę, godzina 11:39 Lubelszczyzna
Dzienny raport o koronawirusie
dzisiaj, 09:06 Biłgoraj
Pomoc żywnościowa. Kto może z niej skorzystać?
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Biłgoraju informuje, że rozpoczął kwalifikowanie osób i rodzin z terenu Biłgoraja do pomocy żywnościowej z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym w Podprogramie 2020.
21 listopada 2020 Biłgoraj
Dramatyczny apel o pomoc
we wtorek, godzina 13:29 Biłgoraj
Mężczyźni oszukani podczas sprzedaży przez internet
w czwartek, godzina 20:48 Biłgoraj
W Biłgoraju odbywają się mistrzostwa kraju w podnoszeniu ciężarów
W Biłgoraju odbywa wydarzenie sportowe o ogólnokrajowym zasięgu - Mistrzostwa Polski Seniorek i Seniorów oraz Młodzieżowe Mistrzostwa Polski do lat 23. Impreza została zorganizowana na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji, potrwa do najbliższej niedzieli. Ze względu na obostrzenia dotyczące możliwości udziału publiczności wydarzenie będzie transmitowane.
w piątek, godzina 10:57 Lubelszczyzna
25 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w powiecie
20 listopada 2020 Biłgoraj
Łoś nie przeżył spotkania z pojazdem
w poniedziałek, godzina 11:20 Lubelszczyzna
Prawie 800 nowych przypadków zakażenia, zmarły 3 kobiety z powiatu biłgorajskiego
Podano najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej na terenie województwa lubelskiego. W ciągu minionej doby zanotowano prawie 800 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, wśród nich jest 28 osób z powiatu biłgorajskiego. W kraju zanotowano znaczny spadek ilości zakażonych osób.
w czwartek, godzina 10:49 Lubelszczyzna
Spadła ilość nowych zakażeń w powiecie
w środę, godzina 08:19 Biłgoraj
W Biłgoraju stanie "Serce na nakrętki"?
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl