Program dnia przedstawiał się mniej więcej tak: 7.30 - pobudka, rozgrzewka i modlitwa poranna; 8.00 - Apel poranny w mundurach; śniadanie; gry harcerskie - zabawa według fabuły np. "dziki zachód"; 15.00 - obiad (harcerze gotują i przyrządzają potrawy sami np. rybę w panierce); apel ewangelizacyjny (rozważanie różnych fragmentów ewangelii); zajęcia harcerskie (np. wielki finał gry - bitwa na chusty jako forma rywalizacji); Msza św.; kolacja; ognisko (dwa ogniska, które oświetlają scenę, na której harcerze prezentują co robili danego dnia); modlitwa. Podczas całego obozu harcerze zdobywają umiejętności np. kucharz czy pionier - budownik.
Cały obóz zajmuje kilkaset metrów, zbudowany jest bez użycia gwoździ (sznurek i drewno). Wygląda to imponująco. Nawet ołtarz, krzyż, krzesło i ambonka zrobiona jest precyzyjnie za pomocą sznurka i drobnych kawałków drewna. Każdego dnia do harcerzy przyjeżdżał kapłan aby spowiadać i odprawić eucharystię. Zaangażowanie młodych ludzi było ogromne. Na ich twarzach widziałem uśmiech. Emanował z nich spokój, pogoda ducha i radość z pokonania samego siebie.
Taki obóz hartuje ducha i ciało, uczy szacunku dla bliźnich, współpracy w grupie, rozwija osobowość, pomaga oderwać się od szarej rzeczywistości i wśród rówieśników zdobywać umiejętności przydatne później w życiu. Można by rzec, że czyni człowieka bardzo dojrzałym. Po takim obozie młody człowiek zaczyna doceniać to co ma dzięki rodzicom.
Przy tej okazji warto przypomnieć co jest symbolem Skautów Europy. Jest nim czerwony ośmioramienny krzyż świętego Jana Jerozolimskiego ze złotożółtą lilijką. Krzyż przypomina Chrystusa, który jest dla nas "Drogą i Prawdą, i Życiem" (J 14,6). Osiem ramion krzyża zaś symbolizuje osiem błogosławieństw z Kazania na górze (Mt 5,1-12).
Lilijka została wybrana przez Baden-Powella jako znak wszystkich skautów świata. Na starych mapach lilijką oznaczano północ, czyli pokazuje nam kierunek, którego należy się trzymać. W heraldyce jest zaś ona symbolem czystości, która jest jedną z cnót harcerskich.
Warto jeszcze dodać, że w parafii Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju również działają Skauci Europy. Siedmiu chłopców z Biłgoraja przebywa na obozie za Kielcami. Oprócz Biłgoraja Skauci Europy działają również w Tarnogrodzie i Tarnawatce. Harcerstwo to zaczyna się odradzać o czym świadczy coraz większe zainteresowanie tą formacją wśród młodzieży.
22 VII 2012 r. będzie można zobaczyć harcerzy na Mszy św. w Gromadzie, natomiast harcerki o godz. 9.30 - na Mszy św. w kościele WNMP w Biłgoraju.