Zrobić pranie? Nic prostszego! A jednak nie zawsze tak było. Historię tego zajęcia i sprzętów przeznaczonych do jego wykonywania przedstawia wystawa "Ojciec prać, czyli o praniu słów kilka". - To wystawa przeznaczona dla osób zainteresowanych etnologią. Prezentujemy na niej sprzęty używane kiedyś do prania: od kijanki, przez tary szklane, metalowe, bale, aż po słynne Franie pierwszego typu. Nie wszyscy pamiętaja, że kiedys nie było tak lekko jak jest dziś - wyjaśnia Dorota Skakuj, p.o. dyrektora Muzeum Ziemi Bilgorajskiej.
Część eksponatów do tej wystawy zostało pożyczonych z Muzeum Wsi Lubelskiej.
Firma Emalia Olkusz, przywróciła do życia pralkę Franię w 2009 roku dajac jej nowy wizerunek. Pralka jest reklamowana jako ekologiczna i ekonomiczna, a można zamówic ją w kilku wersjach kolorystycznych np. w charakterystyczne dla Polski motywy ludowe.
Kolejna wystawa przedstawia zbiór ikon zarekwirowanych przez celników na przejściach granicznych. Ikony zostaly wypożyczone z Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.
Obie wystawy można oglądać od kwietnia do czerwca 2012. Ponadto od lutego w Muzum znajduje się ekspozycja dotycząca Biłgorajskiego Obwodu Armii Krajowej z okazji 70-tej rocznicy utworzenia AK. - Każdy powinien znaleźć coś dla siebie od etnologii, przez sztukę sakralną, po historię. Zapraszamy do odwiedzin - mówi pani dyrektor.
Muzeum czynne jest w godzinach od 9.00 do 16.00. Bilet normalny kosztuje 4 zł, ulgowy 2 zł.