Podczas sesji Rady Miasta Biłgoraj, pod koniec kwietnia br. radni przyjęli "Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta Biłgoraj w roku 2012". Zakłada on m.in. przymusową sterylizację, zapewnienie domu tymczasowego. Reguluje także kwestię dokarmiania wolnożyjących kotów.
44 tys. zł - taka suma zostanie przeznaczona w 2012r. na realizację programu, który ma na celu zapewnienia bezpieczeństwa bezdomnym zwierzetom pochodzącym z terenu Miasta Biłgoraj. Swoimi działaniami obejmuje m.in. zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku, w przypadku Biłgoraja to umowa podpisana z domem tymczasowym w Lipinach Górnych. Uchawała zakłada również odławaianie bezdomnych zwierząt. Jednak w romowie z Biłgorajską Telewizją Kablową weterynarz Sylwia Buszkowska- Znak zwraca uwagę na problem wyłapywania bezpańskich psów. Zwłaszcza tych, które są agresywne i zbierają się w sfory, stanowią bowiem realne zagrożenie, a w Biłgoraju nie ma rakarza.
Program zapobiegania bezdomności zwierząt obejmuję także obligatoryjną sterylizację albo kastrację zwierząt w schroniskach, poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt, usypianie ślepych miotów, wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich.
Przyjęty program obejmuje także opiekę nad wolnożyjącymi kotami oraz ich dokarmianie. Takie działanie, a zdarza się to coraz częściej, nie tylko nie będzie karane, ale także będzie służyło wspólnemu dobru. Dlaczego? To właśnie dzięki bezpańskim kotom mieszkańcy Biłgoraja nie bedą musięli obawiać się plagi gryzoni w mieście. Zgodnie z prawem zakazane jest także zamykanie okienek w piwnicach bloków, gdyż w mroźne dni to właśnie tam bezdomne koty znajdują schronienie.
W przyjętej uchwale Rady Miasta znalazł się także zapis o zapewnieniu całodobowej opieki weterenaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.
red.
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Biłgoraj dla bezdomnych zwierząt, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Miszka_90 Cieszę się, że bezdomne kociaki otrzymają pomoc. Sama adoptowałam kota i wiem, jak silnie są zestresowane zwierzęta ze schroniska. Używamy nawet preparatu https://www.feliway.com/pl, aby zmniejszyć lęk u naszego kociaka.
22 stycznia 2019
+0
-1
PL
191-9fe
~ Wania Rusłasn mo jednego kota i jednego psa - należy mu dokwaterowac walęsające sie po miescie psy i koty . Niech zapełni mu sie dom i działka .
30 kwietnia 2012
+2
-4
PL
0c3-564
~ Lukasz To tak jak w Zwierzyńcu, burmistrz uchwalił i będzie jak co roku. 50tyś pójdzie na... hycla którego wzywa się jak jakiś bezdomny pies kogoś pogryzie ^^
30 kwietnia 2012
+0
-3
PL
b0a-369
~ pracujący bezrobotny Uważam, że władza podejmuje działania, które są mało-skuteczne, dlatego, że za mało funduszy przeznacza na akcje na rzecz bezdomnych zwierząt oraz nie "zatrudniła" rakarza, który by wyłapywał zwłaszcza agresywne i bezpańskie psy.
30 kwietnia 2012
+2
-1
PL
cde-bee
~ kociara Jeśli nie zmieni się poczucie odpowiedzialności za własne zwierzęta to nic nie pomoże. Sama zimą dokarmiam bezdomne koty i dziwię się, jak można nie mieć serca pozwalając na to by rozmnażały się one do woli a potem umierały z głodu.
29 kwietnia 2012
+2
-3
PL
ef7-7e8
~ kot parszywy Czy program był konsultowany ze zwierzakami?
29 kwietnia 2012
+1
-3
PL
4dd-705
~ w temacie. Uwaga na myszy i koty.Bo są ogniskami choroby,nerek.Potem u człowieka.Pewnie to dziwne? Ale prawdziwe.Coś podobne do,kleszczy.
28 kwietnia 2012
+0
-6
PL
b0a-369
~ "do koffe" - bezrobotny robotnik drogowy z Biłgoraja Po pierwsze,najważniejszym problemem w mieście to brak rakarza, który powinien łapać zwłaszcza bezpańskie i agresywne psy. Po drugie, twoja propozycja chipowania psów i kotów jest dobra, ale nie do zrealizowania w małym mieście ze względu na duże koszty; chipowanie tych zwierząt jest od wielu lat w dużych miastach i na zlecenie tylko ich właścicieli; natomiast złapane zwierzęta w schroniskach tego nie potrzebują. Po trzecie, uważam, że gdyby np. rakarz łapał bezpańskie psy to najlepszą formą ograniczenia ich populacji byłaby ich sterylizacja albo kastracja. Po czwarte, należałoby wprowadzić skuteczny system przekazywania złapanych i bezpańskich zwierząt "nowym" ich właścicielom.
28 kwietnia 2012
+6
-4
PL
b24-7d9
~ koffee dom tymczasowy chyba nie rozwiąże problemu, potrzebne jest choćby najmniejsze schronisko dla niechcianych zwierząt oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby chipowanie psów i kotów, wtedy problem bezdomności rozwiązałby się sam, ale to chyba zbyt wysokie wymagania...
28 kwietnia 2012
+4
-5
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
Biłgorajskie rondo przy wiadukcie ma już oficjalną nazwę
W niedzielę 14 czerwca Biłgoraj świętował Światowy Dzień Krwiodawcy. Z tej okazji rondo przy wiadukcie obok restauracji McDonald's oficjalnie otrzymało imię Honorowych Dawców Krwi PCK.
w niedzielę, godzina 14:38
Turobin
Zawody pożarnicze trzech gmin [KLASYFIKACJA KOŃCOWA]
we wtorek, godzina 14:22
Region
Ponad 4,6 kg narkotyków w paczce do mieszkańca powiatu
3 czerwca 2026
Biłgoraj
Ocalony zabytek po 86 latach wraca do Biłgoraja
Po blisko 86 latach do Biłgoraja wraca zabytkowa Tora, pochodząca z miejscowej synagogi, uratowana tuż przed spaleniem świątyni przez Niemców we wrześniu 1939 roku. Cenny zabytek została odzyskany dzięki działaniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
w poniedziałek, godzina 10:23
Biłgoraj
Stanowisko dyrektora do obsadzenia w Biłgoraju
6 czerwca 2026
Okrągłe
Największa impreza plenerowa w gminie już w niedzielę
w piątek, godzina 09:47
Józefów
Odznaczenia za walkę z żywiołem
W środę 10 czerwca w Nadleśnictwie Józefów odbyła się uroczystość z udziałem dyrektora generalnego Lasów Państwowych Adama Wasiaka, podczas której podsumowano działania gaśnicze związane z jednym z największych pożarów lasu ostatnich lat w regionie.
we wtorek, godzina 10:30
Biłgoraj
Adaś dotarł do Dubaju. To tam walczy z czasem o leczenie warte miliony
w niedzielę, godzina 13:47
Frampol
Zdarzenie drogowe na niebezpiecznym skrzyżowaniu
4 czerwca 2026
Gmina Łukowa
Katastrofa samolotu podczas akcji gaszenia pożaru. Jest wstępny raport
Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych opublikowała raport wstępny dotyczący katastrofy samolotu gaśniczego Dromader, do której doszło 5 maja podczas akcji gaszenia pożaru Puszczy Solskiej. W zdarzeniu zginął pilot maszyny, kapitan Andrzej Gawron.
we wtorek, godzina 11:51
Biłgoraj
Protest w ZUS. Możliwe utrudnienia dla klientów
5 czerwca 2026
Powiat
Polowanie na dziki w powiecie. Jest decyzja o odstrzale 197 zwierząt
4 czerwca 2026
Biłgoraj
Docenieni za służbę i walkę z pożarem Puszczy Solskiej. Lista odznaczonych i awansowanych strażaków
Podczas Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka, które odbyły się 26 maja w Łukowej, uhonorowano strażaków za wzorową służbę oraz udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych prowadzonych podczas pożaru Puszczy Solskiej. Poniżej publikujemy listę druhów z powiatu biłgorajskiego wyróżnionych podczas uroczystości.
w poniedziałek, godzina 09:31
Frampol
Policja przekazała szczegóły zdarzenia na skrzyżowaniu z DK74
Najstarsza mieszkanka miasta i gminy Józefów Marianna Biszczanik skończyła 100 lat. Z tej okazji rodzina jubilatki zorganizowała uroczystość, na którą zaprosiła m.in. przedstawicieli władz samorządowych.
we wtorek, godzina 09:09
Piłka nożna
Powiatowa Liga Oldbojów wystartowała
we wtorek, godzina 08:19
Biłgoraj
Artystka z Biłgoraja wśród najlepszych
w sobotę, godzina 11:05
Regionie
Sensacyjne odkrycie na budowie obwodnicy w regionie
Na budowie obwodnicy Gorajca w ciągu DK nr 74 odkryto ślady życia sprzed około 5 tysięcy lat. Podczas prowadzonych badań archeolodzy natrafili na pozostałości neolitycznej osady.
w niedzielę, godzina 11:04
Biłgoraj
Biłgoraj stolicą klasycznej motoryzacji [NOWE ZDJĘCIA]
Biuro powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Biłgoraju po 20 latach działalności zmieniło swoją siedzibę. Uroczyste otwarcie nowej lokalizacji odbyło się we wtorek, 16 czerwca.