fot. archiwum
- Konieczność zmiany granic administracyjnych miasta Biłgoraj związana jest z zaszłością sprzed kilkudziesięciu lat. Jeden z meldunków w mieście Biłgoraj (a terytorialnie położonym na terenie Gminy Biłgoraj) miał miejsce w 1966r. Zapewne kolejno, w miarę oddawania budynków do użytku, mieszkańcy przychodzili do Urzędu Miasta i meldowali się w budynkach położonych przy ul. Zamojskiej 86,90, 90A, 98,102, 104, gdyż bezpośrednio do nich przylegały nieruchomości. Wynikało to zapewne z nieświadomości zarówno mieszkańców jak i Urzędu co do przebiegu granic administracyjnych gmin i dopiero przy spisie powszechnym dostrzeżono te nieprawidłowości - wyjaśniono w uzasadnieniu uchwały.
Na sprawę uregulowania przebiegu granic zwrócił uwagę także Urząd Statystyczny, który zauważył problem podczas ostatniego spisu rolnego. Okazało się, że niektórzy mieszkający na terenie gminy są zameldowani na terenie miasta.
O sprawie pisaliśmy w maju ubiegłego roku ( Zmiana granic miasta ), wtedy informowaliśmy, że konieczne było odłożenie tego pomysłu do roku 2012 ze względu, na przepisy, mówiące, że takich zmian można dokonywać jedynie w roku, w którym nie odbywają się żadne wybory. Przyszedł więc czas na wystąpienie do Ministra Administracji i Cyfryzacji z wnioskiem o dokonanie zmiany granic administracyjnych, polegającej na włączeniu do granic administracyjnych miasta części wsi Wola Mała o powierzchni 14,0806 ha.
Zanim jednak władze miasta podjęły decyzję o wystąpieniu ze wspomnianym wnioskiem, przeprowadzone zostały konsultacje społeczne z mieszkańcami osiedli: Rapy i Sitarska-Kępy. Swoje zdanie w tej sprawie mogło wyrazić 3 814 osób, z prawa tego skorzystało jedynie 283. Ci, którzy wypełnili ankiety, jednoznacznie opowiedzieli się "za" przyłączeniem terenów należących do gminy. Przeciwnych realizacji pomysłu było zaledwie 8 mieszkańców, od głosu wstrzymało się 7 osób.
Swój sprzeciw co do planów władz miasta wyraził za to wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński. We wrześniu wystosował on do burmistrza Janusza Rosłana własny projekt zmiany granic administracyjnych, znacznie różniący się od propozycji konsultowanej z mieszkańcami. Projekt został przedłożony Komisji Budżetu, która zaopiniowała go negatywnie.
- W październiku Wójt Gminy Biłgoraj przesłał do Burmistrza uchwałę Rady Gminy w Biłgoraj z dnia 30 września 2011r. w sprawie wyrażenia opinii w przedmiocie zmiany granic administracyjnych Gminy. Rada Gminy negatywnie zaopiniowała proponowany przebieg zmiany granic przedstawiony w uchwale Rady Miasta z maja 2011r. Kontynuując podjęte postanowienia w listopadzie ur. RM podjęła uchwałę w sprawie zmiany granic Gminy Miasto Biłgoraj - czytamy dalej w uzasadnieniu uchwały.
Na ostateczne rozwiązanie trzeba będzie jeszcze poczekać. Po podjęciu odpowiedniej uchwały przez radnych, wniosek za pośrednictwem Wojewody Lubelskiego trafi do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Jeśli Rząd na wniosek Ministra podejmie decyzję o przyłączeniu spornego terenu do miasta, faktyczna zmiana nastąpi od 1 stycznia 2013r.